Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri

Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri Bu bölümde üyesi olduğunuz veya savunmuş olduğunuz örgüt, parti, sendika veya derneği tanıtabilir, haber yayınlayabilir ve bulabilirsiniz

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
TKP ve ÖDP Nasıl Bir Partidir?
Cevaplar
23
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
4502
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 20.Mayıs.2014, 15:49   #1

DevrimGüneşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DevrimGüneşi
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46461
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 8
4 Mesajına 5 Teşekkür Aldı
Standart TKP ve ÖDP Nasıl Bir Partidir?

Sorumu biraz daha açmam gerekirse TKP ve ÖDP devrimci ve gerçekten sosyalist partiler midir? Yani söylemlerine bakınca öyle görünüyor fakat boşa söylem ile olmuyor. Artık bir parti veya örgüt içerisinde aktif olarak rol almak istiyorum bugüne kadar çok farklı örgütlerde yer aldım fakat hepsi hayal kırıklığına uğrattı beni. Ya ulusalcı çıktı ya da Kürt milliyetçisi. O yüzden sizlerin yorumlarını bekliyorum.
DevrimGüneşi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Mayıs.2014, 16:23   #2

DeWraNo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DeWraNo
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 30265
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 357
162 Mesajına 338 Teşekkür Aldı

Seni Hayal Kırıklığına Uğrattıklarına Göre, Deneme tahtası gibi birde onları dene. Örgüt hayal kırıklığına uğratmaz Sen verememıssın kendını ))

ÖDP veya Sİp Nasıl PArtidir Demek gereksiz, Aç Bak Oku. Kürt kuyrukçusu Söylemini öğrenmıssen elbetteki az çok Yazdığın örgütleride Biliyorsundur....
DeWraNo Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 20.Mayıs.2014, 16:40   #3

Kızıl Karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kızıl Karadeniz
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 45698
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 34
86 Mesajına 205 Teşekkür Aldı

bence chp/ml'ye geç.
Kızıl Karadeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Mayıs.2014, 16:49   #4

DevrimGüneşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DevrimGüneşi
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46461
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 8
4 Mesajına 5 Teşekkür Aldı

Bilginizden yararlanmak için soru sorduk fakat mizah konusu halini aldı. Teşekkürler cevaplar için...
DevrimGüneşi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
DevrimGüneşi Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 20.Mayıs.2014, 23:20   #5

alververal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
alververal
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 48822
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 64
36 Mesajına 77 Teşekkür Aldı

eğer birçok örgüte mensup olmuşsan ve hepsinde hayal kırıklığına uğramışsan kusuru biraz kendinde aramalısın.dediğin gibi hepsi sende bir hayal kırıklığı yaratmışsa demekki sen belli bir ideolojiyi sahiplenememişsin ve bunun karmaşıklığı içindesin.bunun sebebi ise teorik olarak kendini geliştirememendir. tkp ye gelince tkp ve gençlik tabanı fkf en başta isim hırsızıdırlar.çünkü tkp mustafa suphiden gelir. fkf ise 68in efsanevi gençlik örgütüdür.ve bana göre onların mirasını yemektedirler.kemalizme karşı aralarına mesafe koyamamışlardır.bugüne kadar eylemlerde kendilerini bana göre ispat edememişlerdir ve onun için tkp,fkf yi nitelik olarak güçsüz buluyorum.ama nicel bakımdan oldukça iyiler.gençlik örgütleri geçen sene kurulmalarına rağmen üniversitelerde ciddi sayılara ulaşmıştır
alververal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Mayıs.2014, 11:56   #6

İsyanDevrim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İsyanDevrim
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 50203
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 63
10 Mesajına 13 Teşekkür Aldı
Exclamation

Yoldaşın sorusunu daha da genişletmek istiyorum. Gerçekten bir sürü sosyalist parti var. Peki neden bir sürü parti var nerede fikir ayrılıkları yaşıyorlar? SYKP, ESP, SDP, EMEP, ÖDP, EHP, TKP, TKP1920, TSİP, DİP vb. Özel mesaj şeklinde de açıklayabilirsiniz.
İsyanDevrim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Mayıs.2014, 13:16   #7

Prototype - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Prototype
Yetkisiz SF üyesi
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 43419
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 993
454 Mesajına 1,169 Teşekkür Aldı

Alıntı:
İsyanDevrim Nickli Üyeden Alıntı
Yoldaşın sorusunu daha da genişletmek istiyorum. Gerçekten bir sürü sosyalist parti var. Peki neden bir sürü parti var nerede fikir ayrılıkları yaşıyorlar? SYKP, ESP, SDP, EMEP, ÖDP, EHP, TKP, TKP1920, TSİP, DİP vb. Özel mesaj şeklinde de açıklayabilirsiniz.
SYKP, ESP, SDP, EMEP bu 4 partiyi bir kenara bırakırsak hepsinin ayrıştığı nokta kürt sorunu,bir de DİP'in troçkistliği var
Alt 21.Mayıs.2014, 14:34   #8

İsyanDevrim
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
prototype94 Nickli Üyeden Alıntı
SYKP, ESP, SDP, EMEP bu 4 partiyi bir kenara bırakırsak hepsinin ayrıştığı nokta kürt sorunu,bir de DİP'in troçkistliği var
Troçkistliği olan parti DSİP değil mi? SYKP, ESP, SDP, EMEP niye kendi içlerinde 4 tane farklı parti? Ayrıca diğer partilerin (TKP hariç) kürt sorununa tam destek verdiğini görüyürum. O zaman sorun ne ? Koltuk sevdası mı?
Alt 21.Mayıs.2014, 16:00   #9

dinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dinc
Üyeliği durduruldu
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46207
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,425
263 Mesajına 425 Teşekkür Aldı

TKP VE ÖDP için yorum yaparım ama banlarlar.O yüzden yapamıyorum. Yani Faşist burjuva partileri derim fakat diyemem çünkü banlanmaktan korkuyorum. Sadece düşünüyorum
dinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Mayıs.2014, 16:18   #10

İsyanDevrim
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
dinc Nickli Üyeden Alıntı
TKP VE ÖDP için yorum yaparım ama banlarlar.O yüzden yapamıyorum. Yani Faşist burjuva partileri derim fakat diyemem çünkü banlanmaktan korkuyorum. Sadece düşünüyorum
hepsi hakkında yorum alsak? çünkü cidden ben ESP, SYKP, SDP, EMEP arasında bir fark göremiyorum. Aynı şekilde EHP ve ÖDP arasında da bir fark göremiyorum. o zaman bu partiler neden ayrılar ? hatta yeri gelince birbirleri ile tartışıyorlar.
Alt 21.Mayıs.2014, 16:49   #11

Umudun Zeybeği - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Umudun Zeybeği
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 43253
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 405
113 Mesajına 289 Teşekkür Aldı

Alıntı:
90'ların ikinci yarısında özel televizyonlar çoğalınca, buna bir düzenleme gerek dediler ve RTÜK'ü işlerleştirdiler. Tabi bundan sonra hakaretler kanal kapama cezalarına dönüşüyordu. Bir haberden sonra Reha Muhtar "ben bunlara şimdi ayı derdim ama, diyemiyorum RTÜK kapatır" gibi açıklama getirmişti. Hakkaten de kapatılmadı televizyon.

Görüşlerine katılmasamda bana bu nostaljiyi yaşattığın için teşekkürler
Umudun Zeybeği isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Umudun Zeybeği Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 21.Mayıs.2014, 17:04   #12

dinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dinc
Üyeliği durduruldu
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46207
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,425
263 Mesajına 425 Teşekkür Aldı

Marx bütün işçiler birleşin demiş; bizim ülkede Tüm sosyalistler birleşebiliyor ancak kendini sosyalist olarak görmeyen bazı gruplar birleşmekten uzak duruyorlar. Daha çok Faşistler ile ittifak yapabiliyorlar.İşte bu yüzden TKP VE ÖDP ne olduğunu belli etmiştir. Diğer Partiler için bu tarz yorum yapılamaz.
dinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Mayıs.2014, 17:58   #13

karker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karker
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 47469
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 496
211 Mesajına 527 Teşekkür Aldı

Alıntı:
TKP'nin M. Kemale ve Kemalizme bakışı Öcalandan pek farklı değil, neden siz KÖH'lü arkadaşlar böyle eleştiriyorsunuz onları merak ediyorum.
karker Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 21.Mayıs.2014, 20:27   #14

Hüseyine Sözümüz Devrim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hüseyine Sözümüz Devrim
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 47067
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 57
84 Mesajına 179 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Marx bütün işçiler birleşin demiş; bizim ülkede Tüm sosyalistler birleşebiliyor ancak kendini sosyalist olarak görmeyen bazı gruplar birleşmekten uzak duruyorlar. Daha çok Faşistler ile ittifak yapabiliyorlar.İşte bu yüzden TKP VE ÖDP ne olduğunu belli etmiştir. Diğer Partiler için bu tarz yorum yapılamaz.
Hocam beyni yeni mi taktırdın? Rodaj aşamasını atlamasaydın keşke, ömrü kısa olur.

Sen Marx okuma, adam mezarında kalp krizi geçirdi bu tahlilini gördükten sonra.

Not: İşbu başlık bilerek provoke edilmiştir. Başlık kızışmaz ise alttaki yorumu sorgulayan olmayacak çünkü:
Alıntı:

Ben değil, beni bu yöntemi uygulamaya iten yönetim utansın. İnşallah elimde patlamaz yareppim, amin.
Hüseyine Sözümüz Devrim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hüseyine Sözümüz Devrim Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 21.Mayıs.2014, 20:46   #15

İsyanDevrim
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Yoldaşlar biz daha forumda konuşamıyoruz bu partilerin birleşememesini gayet iyi anladım. Kimsenin birbirine saygısı yok. Sadece yorum katmadan farklarını açıklamanızı istiyorum.
İsyanDevrim Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 21.Mayıs.2014, 21:53   #16

Hüseyine Sözümüz Devrim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hüseyine Sözümüz Devrim
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 47067
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 57
84 Mesajına 179 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Yoldaşlar biz daha forumda konuşamıyoruz bu partilerin birleşememesini gayet iyi anladım. Kimsenin birbirine saygısı yok. Sadece yorum katmadan farklarını açıklamanızı istiyorum.
Burada bir "hangi parti hangi konuda ne düşünüyor" tablosu yapmanın ne imkanı ne de anlamı var. Bir kaç önemli noktaya değinebiliriz en fazla.

Öncelikle ÖDP ile TKP'nin çok temel bir farklılığı var; ÖDP bir birliktir. Kuruluş sürecinde Bir çok grubu içine katmış bir birliktir ÖDP. Zamanla kopmalar yaşanmış, iç tartışmalar başlamış, bu tartışmaların 'galipleri' ortaya çıkmıştır. Son bir kaç yıldır 'ÖDP'ye egemen olan çizgi'den bahsediliyor. Galibiyetlerin sonucudur bu.

Son gelinen noktada, Dev-Yol geleneğini sahiplenen kadro ÖDP içerisinde egemen konuma gelmiş ve ÖDP'nin politikalarını belirlemeye başlamıştır. ÖDP ile TKP'nin diğer ayrım noktaları ise buraya, yani ÖDP'nin politikalarını belirleyen harekete dayanmaktadır.

Dey-Yol geleneği devrimci-demokrat bir gelenektir. Aşamacıdır. TKP aşamacılığı reddetmekte, devrimci-demokrat teoriye karşı sosyalist devrim çizgisini benimsemektedir. Güncel politik tutumlarda, artık, bu ayrım eskisi kadar belirleyici olmasa da önemini yitirmiş değildir. Devirm stratejisi, işçi sınıfı partisinin üzerine kurduğu politikaların temelini oluşturmaktadır. SD-DD tartışması eskisi gibi kadar göz önünde ve yakıcı olmasa da bu tartışmayı eritmeden yola devam edilebilmesi düşünülemez.

-------------

Bunları yazdıktan sonra gördüm ki sen ÖDP-TKP'nin farklarını değil, SYKP, ESP, SDP, EMEP, ÖDP, EHP, TKP, TKP1920, TSİP, DİP arasındaki farkları istiyormuşsun

Kusura bakma.
Hüseyine Sözümüz Devrim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hüseyine Sözümüz Devrim Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 21.Mayıs.2014, 22:03   #17

DenizGezmis34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DenizGezmis34
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 50194
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 15
17 Mesajına 35 Teşekkür Aldı

İlçemizde bu partilerle sürekli iletişim halindeyiz.Yerellik bazında çok iyi arkadaşlar var.
Ancak partilerinin genel politikalarına pek sıcak bakmıyorum.
DenizGezmis34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Mayıs.2014, 22:16   #18

Prototype - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Prototype
Yetkisiz SF üyesi
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 43419
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 993
454 Mesajına 1,169 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Troçkistliği olan parti DSİP değil mi? SYKP, ESP, SDP, EMEP niye kendi içlerinde 4 tane farklı parti? Ayrıca diğer partilerin (TKP hariç) kürt sorununa tam destek verdiğini görüyürum. O zaman sorun ne ? Koltuk sevdası mı?
DSİP'te troçkist DİP'te,saydığın 4 parti HDP bileşeni,yaptıkları tüm pratikleri HDP'de ortaklaştırıyorlar zaten,farklı isim olmaları biraz gelenekçilik ile alakalı,TDH içinde geleneğe çok önem veriliyor,SİP,TKP adını aldığı için gelenek hırsızlığı ile suçlanıyor,saydığın partilerin hepsinin ayrı bir devrim teorisi olabilir,ama şu an ki duruma baktığımızda teoriyi pratiğe tek başına dökecek bir örgüt yok (illegalde de) bu yüzden pratiği ortaklaştırmak gerekiyor,HDP bunun için ortaya çıkmış bir hareket,Kürt sorununa destek'ten kastını anlamadım ama bir de sol hareketin KÖH tarafı var,sayısal olarak Türkiye'de de etkin güç.TKP'nin bakış açısı olarak ÖDP'den tek farkı UKKTH'yi tanımaması diyebiliriz,bunun yanında KÖH ile de araları pek iyi sayılmaz,ÖDP-TKP-HE 3'lüsü (sol içinde kemalist kitleye de yanaşabilenler) olaylara Sosyalist açıdan değil de düzen siyaseti içinde Ulusalcı blok tarafından yanaşabilirler,bu yüzden de Ulusalcı eleştirilerine maruz kalıyorlar,saydıkların dışında onlarca parti örgütte var,çoğu kişisel sorunlara dayanan (sorsan teorik) koltuk kapma sevdası ile kurulan partiler,

Son olarak TDH içinde yeni örgüt kuracaksan ilk uyman gereken kural;

1-TDH'nin çok parçalı olduğunu,birleşmesi gerektiğini söyleyeceksin ve bu birleşmenin anca kendi örgütünün çatısında olacağını söyleyeceksin
Alt 22.Mayıs.2014, 01:38   #19

İsyanDevrim
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
prototype94 Nickli Üyeden Alıntı
DSİP'te troçkist DİP'te,saydığın 4 parti HDP bileşeni,yaptıkları tüm pratikleri HDP'de ortaklaştırıyorlar zaten,farklı isim olmaları biraz gelenekçilik ile alakalı,TDH içinde geleneğe çok önem veriliyor,SİP,TKP adını aldığı için gelenek hırsızlığı ile suçlanıyor,saydığın partilerin hepsinin ayrı bir devrim teorisi olabilir,ama şu an ki duruma baktığımızda teoriyi pratiğe tek başına dökecek bir örgüt yok (illegalde de) bu yüzden pratiği ortaklaştırmak gerekiyor,HDP bunun için ortaya çıkmış bir hareket,Kürt sorununa destek'ten kastını anlamadım ama bir de sol hareketin KÖH tarafı var,sayısal olarak Türkiye'de de etkin güç.TKP'nin bakış açısı olarak ÖDP'den tek farkı UKKTH'yi tanımaması diyebiliriz,bunun yanında KÖH ile de araları pek iyi sayılmaz,ÖDP-TKP-HE 3'lüsü (sol içinde kemalist kitleye de yanaşabilenler) olaylara Sosyalist açıdan değil de düzen siyaseti içinde Ulusalcı blok tarafından yanaşabilirler,bu yüzden de Ulusalcı eleştirilerine maruz kalıyorlar,saydıkların dışında onlarca parti örgütte var,çoğu kişisel sorunlara dayanan (sorsan teorik) koltuk kapma sevdası ile kurulan partiler,

Son olarak TDH içinde yeni örgüt kuracaksan ilk uyman gereken kural;

1-TDH'nin çok parçalı olduğunu,birleşmesi gerektiğini söyleyeceksin ve bu birleşmenin anca kendi örgütünün çatısında olacağını söyleyeceksin
En büyük sorun da bu zaten. Herkes kendi partisinin çatısı altında toplanmak istiyor ki ben de buna koltuk sevdası diyorum. Bu partiler barikatta yan yana (gene TKP hariç) oluyorlar. Ancak bunun dışında birbirlerini desteklemek yerine çekişme içindeler. Herkes birbirinin yaptığı eylemi küçümsüyor, sloganları ile dalga geçiyorlar. Bu partiler arasında gerçekten farklı parti kurmayı gerektirecek kadar ne fark var? ESP, EMEP, SDP, SYKP arasında tek bir parti olmayı gerektirmeyen sebep, fikir ayrılıkları nelerdir? Başka bir örnek vereyim: Avrupa Birliği, F tipi cezaevleri gündemi konusunda anlaşılamadığı için mi bir grup yoldaş ÖDP'den ayrılıp EHP'yi kurdu. Bu mu yani sebep? Ben mi çok duygusal düşünüyorum bilemiyorum çünkü bu kadar -bana göre- basit sebeplerden dolayı parti kurulmaz.

Alıntı:
Hüseyine Sözümüz Devrim Nickli Üyeden Alıntı
Burada bir "hangi parti hangi konuda ne düşünüyor" tablosu yapmanın ne imkanı ne de anlamı var. Bir kaç önemli noktaya değinebiliriz en fazla.

Öncelikle ÖDP ile TKP'nin çok temel bir farklılığı var; ÖDP bir birliktir. Kuruluş sürecinde Bir çok grubu içine katmış bir birliktir ÖDP. Zamanla kopmalar yaşanmış, iç tartışmalar başlamış, bu tartışmaların 'galipleri' ortaya çıkmıştır. Son bir kaç yıldır 'ÖDP'ye egemen olan çizgi'den bahsediliyor. Galibiyetlerin sonucudur bu.

Son gelinen noktada, Dev-Yol geleneğini sahiplenen kadro ÖDP içerisinde egemen konuma gelmiş ve ÖDP'nin politikalarını belirlemeye başlamıştır. ÖDP ile TKP'nin diğer ayrım noktaları ise buraya, yani ÖDP'nin politikalarını belirleyen harekete dayanmaktadır.

Dey-Yol geleneği devrimci-demokrat bir gelenektir. Aşamacıdır. TKP aşamacılığı reddetmekte, devrimci-demokrat teoriye karşı sosyalist devrim çizgisini benimsemektedir. Güncel politik tutumlarda, artık, bu ayrım eskisi kadar belirleyici olmasa da önemini yitirmiş değildir. Devirm stratejisi, işçi sınıfı partisinin üzerine kurduğu politikaların temelini oluşturmaktadır. SD-DD tartışması eskisi gibi kadar göz önünde ve yakıcı olmasa da bu tartışmayı eritmeden yola devam edilebilmesi düşünülemez.

-------------

Bunları yazdıktan sonra gördüm ki sen ÖDP-TKP'nin farklarını değil, SYKP, ESP, SDP, EMEP, ÖDP, EHP, TKP, TKP1920, TSİP, DİP arasındaki farkları istiyormuşsun

Kusura bakma.
Ne demek yoldaş yazıdan faylandığım yerler oldu. Teşekkür ederim.
Alt 22.Mayıs.2014, 03:49   #20

okanozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
okanozer
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 44780
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 199
110 Mesajına 407 Teşekkür Aldı

Merhaba arkadaş,

Bu coğrafyada fikir ayrılıklarını belirleyen bir kaç nokta vardır.

Marxist Leninistler -Stalinist-, Maoistler, Troçkistler..

Bunlar da Demokratik Halk Devrimi veya Sosyalist Devrim'i savunanlar şeklinde kendi içinde ikiye ayrılabiliyor. Maoist'lerden örnek vermek gerekirse Partizan Demokratik Halk Devrimi, DHF Sosyalist Devrim'i savunuyor. -yanlışım varsa İbo'cu arkadaşlar düzeltsin-. Veya Halk Cephesi Demokratik Halk Devrimi, BDSP Sosyalist Devrim'i savunuyor.

Sonra bu ülkede bir de Kürt sorunu vardır bunu da farklı yorumlayarak ayrışanlar var. Benim bildiğim mesela ÖDP, Kürt sorunu için silahsızlanma fikrini savunuyordu. TSK'nın operasyonları, PKK'nin silahı bırakmasını savunuyordu. -ÖDP'yi sorduğun için örnek verdim.-

E bu işin bir de görünen kısmı kadar yerin altı var. Yerin altını benimseyen var, benimsemeyen var. Öncü savaşını yanlış bulanlar, benimseyenler. PASS(Politikleşmiş Askeri Savaş Stratejisi) yöntemini benimseyen, direk kır gerillası'na yöneleni var.

Yani demem o ki bu ayrılıklar boşuna, çeşitlilik boşuna değil.
deste, xweji nade faşistan!

okanozer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
okanozer Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 25.Aralık.2014, 01:44   #21

babakarapire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
babakarapire
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 51695
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesajına 2 Teşekkür Aldı
Standart sosyalizm

arkadaşlar ben bu sosyalizmi adaam akıllı savunan parti hangisidir bir türlü anlamdım sosyalizm adı altında bölücük yapmak sizce mantıklımı lütfen cevap
babakarapire isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Aralık.2014, 01:48   #22

babakarapire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
babakarapire
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 51695
Teşekkür Grafikleri
1 Mesajına 2 Teşekkür Aldı

sosyalizm ne demektir ?
babakarapire isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Aralık.2014, 02:32   #23

KupeliDevrim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KupeliDevrim
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 51696
Teşekkür Grafikleri
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
KupeliDevrim isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

"Bujuva partisi" safsatasini bu kadar basit kullanabildigine gore TKP gelenegi konusunda birikiminin olmadigini dusunurum. TKP'ye Kürt hareketi "ulusalcı/kemalist", Kemalist cevreler de "PKK'ci" derler. Bunun sebebi; Kemalizmin bir ideoloji değil doktrin dugunun farkındadır. Ancak *******'ün laiklik, halkcilik, devletcilik gibi ilerici adimlarini sahienir. Bu yuzden Kemalistlikle suclanir. Ayrıca PKK'ye ve Kürt hareketine sınıfsal çerçeveden bakar. 'Duzene karşı birlik' siari ile emekçi Kürt halkina seslenir. Bu yuzdende PKk'li olmakla suçlanıyor.
KupeliDevrim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25.Aralık.2014, 02:54   #24

KupeliDevrim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KupeliDevrim
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 51696
Teşekkür Grafikleri
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
KupeliDevrim isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

"Bujuva partisi" safsatasini bu kadar basit kullanabildigine gore TKP gelenegi konusunda birikiminin olmadigini dusunurum. TKP'ye Kürt hareketi "ulusalcı/kemalist", Kemalist cevreler de "PKK'ci" derler. Bunun sebebi; Kemalizmin bir ideoloji değil doktrin dugunun farkındadır. Ancak *******'ün laiklik, halkcilik, devletcilik gibi ilerici adimlarini sahienir. Bu yuzden Kemalistlikle suclanir. Ayrıca PKK'ye ve Kürt hareketine sınıfsal çerçeveden bakar. 'Duzene karşı birlik' siari ile emekçi Kürt halkina seslenir. Bu yuzdende PKk'li olmakla suçlanıyor.
KupeliDevrim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...