Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri > PARTİZAN

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi HİÇ KİMSE; BEN SOSYALİSTİM YADA KOMÜNİSTİM, AMA ULUSALCIYIM DİYEMEZ.
Cevaplar
7
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
565
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 17.Mart.2018, 11:11   #1

İBO'CU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İBO'CU
HAY-MAT-LOS
Kullanıcı Profili
Üye No: 2996
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,163
2,006 Mesajına 5,143 Teşekkür Aldı
Standart HİÇ KİMSE; BEN SOSYALİSTİM YADA KOMÜNİSTİM, AMA ULUSALCIYIM DİYEMEZ.

Sosyalist, ya da komünist olmanın iki zıt duruşu olmaz.

Biri "ben Komünistim, fakat ulusalcıyım diyemez. Derse ne olur? Şu olur: o şahsın duruşu "fakat"tan sonrası olur.

Yani sadece milliyetçi olur. Komünist olmak için aynı zamanda Enternasyonalist de olmalısın. Dünyanın öte ucunda bir mazlum acı çekiyorsa yüreğin orada atmalı.

Dünyayı sevmelisin, ama ülken de içinde, insanları sevmelisin, yurttaşların da içinde, doğayı sevmelisin kurduyla, kuşuyla.

Ormanları, akarsuları, denizleri ve hayatın boyunca görme ihtimalin bile olmayan en uzak coğrafyalardaki eko sistemin küresel eko sistemin bir parçası olduğunun bilincinde olarak.

Bir Komünist bu günün değil, geleceğin insanı olmak zorundadır.

TAA SPARTAKÜSTEN BİZE MİRAS KALAN; BİR SEVDA UĞRUNADIR.
DAĞLARIN DORUKLARINDA TÜKETİLEN ZAMAN.
DAYAMIŞ OMUZUNA SİLAHI, BİLİNMEZ NE DÜŞÜNÜR,
KİMBİLİR NERESİNDE SEVDANIN,
SEVİŞİRKEN GÖZLERİ ÇOBAN YILDIZIYLA;
HENÜZ NAMLUSU SOĞUMAMIŞ,
NÖBETÇİ PARTİZAN.

İBO'CU isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
İBO'CU Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 5 Kisi:
Alt 17.Mart.2018, 12:51   #2

İ.Seçil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İ.Seçil
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 35150
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 259
501 Mesajına 835 Teşekkür Aldı

İBO,CU -. Komünist olmak için aynı zamanda Enternasyonalist de olmalısın. Dünyanın öte ucunda bir mazlum acı çekiyorsa yüreğin orada atmalı.

Dünyayı sevmelisin, ama ülken de içinde, insanları sevmelisin, yurttaşların da içinde, doğayı sevmelisin kurduyla, kuşuyla.

Ormanları, akarsuları, denizleri ve hayatın boyunca görme ihtimalin bile olmayan en uzak coğrafyalardaki eko sistemin küresel eko sistemin bir parçası olduğunun bilincinde olarak.

---------------------
Yetecek mi bir komünist e bunlar, sadece sevmek kurtuluş mu
Evet Marks Yüreğin sevgi üretmiyorsa üretken değildir. demişte, bu yetecek mi. Kavga vermeden elde edilecek şey mi sevgi.

Kavga etmek için sebeplerin yok mu. Kavga etmeye karar verdiğinde sevgi kime, öfke kime yönelecek.
Sahi, Komünistler hangi sınıftan ? Onların sınıfı ne ?.

Komünistlerin yüreği sadece sevgi üretmemeli, Öfkede üretmeli.

İlk komünistlerden olan Hallaç ı Mansur şunu söylüyor Eğer çulsuzlarla (yoksullar) tuzu kurular (orta gelirliler veya aydınlar) bir araya gelmeye başlamışsa kıyam başlamıştır. Yani devrim zamanı gelmiştir.

Bence komünistlere sevgi yetmemeli. Sevmek için sevilecek dünya yaratmalılar.
İ.Seçil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
İ.Seçil Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 17.Mart.2018, 14:55   #3

İBO'CU
HAY-MAT-LOS
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

I.Seçil YOLDAŞ; YAZDIKLARINA AYNEN KATILIYORUM. BENİ TAMAMLAMIŞSIN, ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

HENÜZ NAMLUSU SOĞUMAMIŞ,
NÖBETÇİ PARTİZAN.

İBO'CU Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 18.Mart.2018, 04:30   #4

Korçagin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Korçagin
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 52104
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 77
29 Mesajına 48 Teşekkür Aldı

bu konuyla -zamanında- ilgilenmiştim. bazı notlar almıştım. şimdi onları biraz derleyeceğim. ve hem ulusalcı hem de komünist olunur mu diye sesli düşüneceğim.

niye milliyetçi değil de ulusalcı diyorlar.

Ulusalcı genç bir sözcüktür. 2000’lerin başlarına kadar(?) ortalıkta yoktur. Millici sözcüğünün modernleştirilmiş alternatifidir. Millici milli’den gelir, milli (ing. National) yani ‘’öz Türkçe’’ haliyle ulusal sözcüğünün karşılığı oluyor. Haliyle milli sözcüğü ulusal ile karşılanırken, millici de ulusalcı olur.
Millici sözcüğü 1960’ların özgün koşullarında muhtemelen özel sektöre ait yerli ve yabancı firmaları devlet mülkiyetine geçirmek (TDK sözlüğü 1998)[/COLOR] anlamına gelen millileştirme (şimdi ulusallaştırma) kavramından türemiştir, millileştirme de kuvvetle muhtemel İngilizce nationalisation, Fransızca nati.. kavramlarında Türkçeye esinlenmiştir. daha geçen rusça tartışma programını izlerken komünist aday Suraykin'in ağzından da natsionalizatsiya olarak duydum.
Bir de kamulaştırma var. isim Kamulaştırmak işi, devletleştirme, istimlak

kamulaştırmak -i, hukuk Devlet veya kamu tüzel kişilerce, kamu yararı gerektiğinde kişinin hukukunu da koruyarak karşılığını peşin ödemek koşuluyla taşınmazların sahiplerinden izin alınmaksızın yasal yollarla tamamını veya bir kısmını almak, devletleştirmek, istimlak etmek, özelleştirmek karşıtı demektir. ve elbette bi örgütün bankadaki paraya veya herhangi bir eşyaya halk adına el koyması (bunun ingilizcesi ve fransızcasıexpropritationdur. ingilizce-türkçe sözlüğe exproprite yazınca da hem üstteki kamulaştırmakın sözlük anlamlarıını komple kapsıyor hem de malına el koymak diyor) da dilimize kamulaştırmak olarak geçmiş.

ULUSALCILIĞIN ÇIKIŞ NOKTASIYLA İLGİLİ DE ŞUNLARA VARMIŞTIM.

Çok partili dönem ile birlikte Türk sivil-asker aydın zümre ülkeye uygun bir kalkınma modeli arayışını arttırdı. Yarı-sömürgecilik ve dinci bağnazlıktan şikayetçi Türk aydını çözümü bu öğeleri Demokrat Parti rejimi ile pekiştiren liberalizmde bulamazdı.
. Türkiye’yi Küçük Amerika yapmaya kararlı DP’nin temsil ettiği sermaye kesimleri ABD’den ve dincilerden güç alıyordu. Öte yandan DP ile rekabet halindeki Kemalist sermaye 27 Mayıs 1960 darbesi ile devletçi bir kalkınma modeli ortaya attı. Böylece çok partililiğin geliştirilmesinden beri esneyen devletçilik ve laiklik ilkeleri yeniden pekişti. Bir yandan da Arap dünyasında, Afrika’da ABD karşıtı SSCB destekli devletçi ‘’sol’’ askeri cuntalar iktidara geliyordu.Kapitalist olmayan yol adı altında Mısır'da Cemal Nasır, Suriye'de Hafız Esad, General Kasım, kaddafi gibi ulusalcı yani millici iktidarlar ortaya çıktı. Tek islami ulusacı burada Kaddafi gibi görünüyor. Diğer yandan, yine SSCB’nin baskısı nedeniyle, kapitalist Avrupa’da sosyal devlet politikaları, sosyal demokrasi gelişiyordu. Ancak sosyal demokratlık iyice sanayileşmiş emperyalist ülkeler ile uyumluydu onun için Türk aydını kendi gibi tarım toplumu olan ülkelerin kalkınma modellerini daha çok içselleştirdi. NATO ve CENTO’ya bağlılığı ilke edinmiş 1960 rejimi Türk aydınına dar gelmeye başladı. Böyle bir iklim içinde ulusalcılığın ilk jenerasyonu başlamıştır.

Yön dergisi Türk ulusalcılığının başlangıcı gibi görünüyor. Dergi ve temsil ettiği hareket ülkenin ABD’den bağını koparmasını, laikleşmenin sürdürülmesini, ve devletçi ekonomik modelin kurulması dünya görüşünü yaygınlaştıran yayın organı ve örgütlenme aracıydı. Kemalist aydınların devletçiliğe ve/veya sosyal demokrasiye meyilli kesimleri tarafından çıkarılıyordu. Hedefine ulaşmada bölgedeki örnekleri gibi askeri cuntacılık stratejisini benimsediler. Ulusalcı cunta hedefiyle özellikle ordu içinde Kemalist ve bağımsızlıkçı hassasiyetler üzerinden örgütleniyorlardı. Kemalizmin laik ve Türk şoven niteliğinden dolayı laiklik ve milliyetçilik Türk ulusalcılığının da önemli prensiplerinden varsayılacaktır. tıplı SSCBnin desteklendiği arap ulusalcıları gibi.(Arap ulusalcılığı, milliyetçiliği getirmişti ki bu da Arap omayan halkların özellikle kürtlerin resmi olaraktanınmaması ve kırımlara uğraması anlamına geliyordu. Esad rejiminin Kürtlere nüfus cüzdanı vermediği söylenir ki bu TC rejimiyle boy ölçüşecek bir zulüm demektir.
1963te Talat Aydemir liderliğinde yılında başarısız bir ulusalcı darbe girişimi oldu.

12 Mart darbesinin ulusalcılara uyguladığı terör ve tasfiye sonucu ulusalcı askeri cunta beklentisi iflas etti ve ordu içindeki ulusalcı-Kemalist mevziler düştü, ulusalcı komünist akımların cuntacı olan geniş kesimleri de askerlerden gerçekleşecek demokratik devrim stratejisini terk ettiler. Böylece ulusalcılığın ilk devri kapandı ta ki 1991den sonra TC içindeki eski kontracıların artık gereksiz olmaları sebebiyle tasfiye edilnmeleri başlayana ve kontracılar buna siyasi tepkiler göstermeye başlayana dek. bu tepkiler kızlıl elma koalisyonu, cumhuriyet mitingleri, Ergenekon olarak ortaya cıktı.Yön'Ü MDD adlı eski komünist akımı da lafızlarına alet ettiler ve söylemlerini benimsediler. (Habuki Yön ve MDD gruplarına Kürt düşmanı demek zor, Doğu sorunu adı altında yazılalr yazdılar ve Kürt gerçeğinden bahsettiler. Elbette UKKTHnin lafının çok edildiğini zannetmiyorum ama Kürtleri bir halk olarak tanıyorlardı ve Türkçülerce ve ana akım resmi ideoloji tarafından bölücülükle itham ediliyorlardı. MDD ise daha sonra bağrından gayet de UKKTHyi tanıyan THKP-C ve TKPMLyi cıkaracaktı. Mihri Belli ise misaı milliyeci fikirlerinden vazgececekti )

yani her milliyetçi ulusalcı değildir dolayısıyla Milliyetçilik eşittir ulusalcılıktır diyemeyiz. Bir milliyetçi akıma ulusalcı demek için o akımın ulusalcılığın olmasa olmazı olan devletçi kalkınma modelini ve planlı ekonomiyi savunması gerekiyor. Sol Cunta yanılıları ulusalcıydı. Yön dergisinde komünistler ve ulusalcılar birlikte yazıar yazdıllar ve birlikte hareket ettiler. Sol Cuntanın DEV-GÜCü MDDnin DEV-GENCiyle ortak hareket ettiler. MDD komünist miydi komünistti. MDD ulusalcı mıydı evet çünkü milliciydi. o zaman demek ki bazı tarihsel koşullarda bazı ulusalcılar komünist olurlar.

KOMÜNİSTLERİN ''ULUSALCILILARINDAN'' DÜNYA ÖRNEKLERİ İSE

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti: Koreli işçiler, ve halJuçhe idolojisiyle eğitilerler. Marksizm-Leninizm hadi 15 yıl önce zaten resmi olarak terk edildi orada diyelim. peki bu birden mi oldu yoksa sadece ambalaj değiştirdiler. eskiden komünizme ileride varacağını iddia eden ML ulusalcılardı sora ise sadece ulusalcı oldular.
Enver Hoca Arnavutluğu: gayet de vatansever ve arnavut hayranı bir rejimdi. pek coklarınca milliyetci olarak kabul edilir
SSCB 1944 SOVYET MARŞI DİYOR Kİ Hür cumhuriyetlerin yıkılmaz birliği,

Büyük Rusya* seni topladı!

Mücadele ile kuruldu halkların iradesiyle

Birleşik ve güçlü Sovyetler Birliği.

Büyük Rusyanın Ruscası olan Velikaya Rus' asında rusya da değil Büyük Kadim Rus memleketi Rus ili olarak çevriebilir aslında. bu antik kiev rusyası için kullanılan bir terimdir. 2. Dünya savaşında Kutuzov alayı var kim bu kutuzov 1812 Napolyon işgaline karşı koyan komutan ama bu adamın öncesi yok mu Osmanlılara savaşmış yıllarca. bu TİKKOnun Çanakkale 18 Mart Alayı kurması gibi bişey, Eİsenstein'ın Aleksandr Nevsky si var.daha neler neler...

gercekler böyle.
Fakat Malcolm X'in dehası neydi? (...) Haydi, köklerimizi yeniden keşfedelim; Hayır! Deha X harfinde gizliydi. X, bizim köklerimiz yok, köklerimiz elimizden alındı demekti. Peki, bu durum, bizim, beyaz adamınkinden daha evrensel bir topluluk kurmamızı sağlayacak bir özgürlükse? Bu yaratıcılık, ortada olanı ve köklerinden kopartılmanın yol açtığı aile bağları ve göreneklerden yoksunluğun, travmanın yeni bir özgürlüğün yolunu açabileceğini görebilmektir. (Zizek)
Korçagin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Korçagin Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 18.Mart.2018, 07:05   #5

İBO'CU
HAY-MAT-LOS
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Korçagin Nickli Üyeden Alıntı
bu konuyla -zamanında- ilgilenmiştim. bazı notlar almıştım. şimdi onları biraz derleyeceğim. ve hem ulusalcı hem de komünist olunur mu diye sesli düşüneceğim.
YAZI BİRAZ UZUN OLUP; KONUNUN İÇERİĞİ SADECE YAŞANILAN COĞRAFYAYA ÇEVRİLMİŞ GİBİ.

BEN GENEL ANLAMDA YAZMIŞTIM.

HENÜZ NAMLUSU SOĞUMAMIŞ,
NÖBETÇİ PARTİZAN.

Alt 18.Mart.2018, 10:42   #6

Mao Zedung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mao Zedung
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 55390
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 10
21 Mesajına 30 Teşekkür Aldı

Alıntı:

yani her milliyetçi ulusalcı değildir dolayısıyla Milliyetçilik eşittir ulusalcılıktır diyemeyiz. Bir milliyetçi akıma ulusalcı demek için o akımın ulusalcılığın olmasa olmazı olan devletçi kalkınma modelini ve planlı ekonomiyi savunması gerekiyor. Sol Cunta yanılıları ulusalcıydı. Yön dergisinde komünistler ve ulusalcılar birlikte yazıar yazdıllar ve birlikte hareket ettiler. Sol Cuntanın DEV-GÜCü MDDnin DEV-GENCiyle ortak hareket ettiler. MDD komünist miydi komünistti. MDD ulusalcı mıydı evet çünkü milliciydi. o zaman demek ki bazı tarihsel koşullarda bazı ulusalcılar komünist olurlar.
Yukarıda sözünü ettiğin Doğan Avcıoğlu'nun makalelerini okursan (ki bu makalelerin bir kısmı derlenerek kitaplaştırılmıştır), Avcıoğlu'nun milliyetçilik kavramını sahiplendiğini ve kullandığını görürsün. Yani Doğan Avcıoğlu ve Yön Hareketi, milliyetçiliği, ulusalcılıktan ayrı ve bağımsız bir kavram olarak görmüyordu. Tabi ki Yön Hareketi'nin 60'larda ki politik çizgisini doğru bulmamakla birlikte, onu, sağcı milliyetçiler ile aynı kefeye koyma yüzeyselliğinide göstermeyeceğim. Zira Yön Hareketi'nin o dönemde milliyetçilik ile kast ettiği anlam iktisadi olup, ekonominin yabancı sermayeden bağımsız olması yönündeki arzuyu dile getiriyor, savundukları milliyetçilik anlayışının altını bu şekilde dolduruyordu. Onlara göre kendisine milliyetçi diyen sağcılar, marşlar ve türkülerle nutuklar atıp, sonrada ülke zenginliklerini yabancı sermayeye peşkeş çekerek milliyetçiliğe ihanet ediyorlardı.

Tabi ki Doğan Avcıoğlu'nun ve Yön Hareketi'nin fikirlerinin Marksist/ Leninist bir anlayıştan farklı olduğu, bu kapsamda değerlendirilemeyeceği açıktır. Zira Marksist/Leninistlerin faaliyetleri, ilk önce kendi ülkelerinde iktidarı ele geçirmek şeklinde olması hasebiyle biçim yönünden ulusal olmakla birlikte, Komünizm olarak kurmaya çalıştıkları düzen, ulusal sınırları aşan bir mahiyettedir.

Bununla birlikte Doğan Avcıoğlu'nun Türkiye Solunda önemli bir figür olduğu, Türkiye'de ki 68 sol hareketini anlayabilme bağlamında, Doğan Avcıoğlu'nun yazılarının ve düşüncelerinin özellikle tahlil edilmesi gerektiği kanısındayım. Zira onun ortaya koydu devrim paradigması, o dönemin kimi aydın çevrelerinde benimsendiği gibi, kimi Sosyalist hareketler tarafından da tam olarak benimsenmese bile düşünsel alt yapılarına çeşitli yönlerden etki ettiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple Doğan Avcıoğlu çıkarıldığında veya göz ardı edildiğinde, 68 sol hareketinin ve onu temsil eden anlayışların tam olarak kavranamayacağını düşünüyorum. Diğer yandan Doğan Avcıoğlu'nun Türkiye düzenine ve Osmanlı tarihine ilişkin yaptığı iktisadi tahliller, çağdaşı olan hiç bir düşünür tarafından ortaya konulamadığı kadar değerli ve kapsamlıdır. Bu da onu, Türkiye'de ki entelektüel düşünce tarihinde önemli bir konuma taşımaktadır.

Son olarak, Doğan Avcıoğlu'nun Kürt sorunu konusundaki görüşlerine gelirsek ( ki sende bu konuda bazı noktalara değinmişsin), onun bu konudaki fikirlerinin, günümüzdeki ulusalcıların ilerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Avcıoğlu'nun özellikle Kürt sorununun ulusal niteliğini yadsımak için sıkça başvurulan ''Kürt sorunu emek sorunudur, sorunun kaynağı ekonomiktir'' kolaycılığına kaçmadığını görürüz. Evet, bu niteliğe ve özellikle 60'larda baskın olan feodal ilişkilere vurgu yapmakla birlikte sorunun ulusal niteliğine dikkat çekmekten geri kalmamıştır.
Mao Zedung isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.Mart.2018, 10:56   #7

Mao Zedung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mao Zedung
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 55390
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 10
21 Mesajına 30 Teşekkür Aldı

Alıntı:

KOMÜNİSTLERİN ''ULUSALCILILARINDAN'' DÜNYA ÖRNEKLERİ İSE

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti: Koreli işçiler, ve halJuçhe idolojisiyle eğitilerler. Marksizm-Leninizm hadi 15 yıl önce zaten resmi olarak terk edildi orada diyelim. peki bu birden mi oldu yoksa sadece ambalaj değiştirdiler. eskiden komünizme ileride varacağını iddia eden ML ulusalcılardı sora ise sadece ulusalcı oldular.
Enver Hoca Arnavutluğu: gayet de vatansever ve arnavut hayranı bir rejimdi. pek coklarınca milliyetci olarak kabul edilir
SSCB 1944 SOVYET MARŞI DİYOR Kİ Hür cumhuriyetlerin yıkılmaz birliği,

Büyük Rusya* seni topladı!

Mücadele ile kuruldu halkların iradesiyle

Birleşik ve güçlü Sovyetler Birliği.
Yalnız gözden kaçırdığın bir nokta var ki, o da bu ülkelerde iktidarın Komünistler tarafından ele geçirildiğidir. Yani sınıfsal olarak iktidara sahip olan olan proleterler, ulusal olarakta kendilerini örgütlemiştir bu ülkelerde. Dolayısıyla bu ülkelerdeki ulusalcılık (daha doğrusu yurtseverlik) ile iktidarın hala sınıfsal olarak burjuvazinin elinde olduğu bir ülkedeki yurtseverlik aynı kapsamda değerlendirilemez.

Mesela Lenin, 1. Dünya Savaşı'nı emperyalist bir paylaşım savaşı olarak görmüş, bu savaşın işçilerin savaşı olmadığını belirtmiş, 2. Enternasyonalin savaşta her ülke proleterlerinin kendi ülkelerinin safında yer alması fikrini haklı olarak yerden yere vurmuş, devrim sırasında Rusya'nın içinde bulunduğu savaştan çıkarılmasını bir propaganda malzemesi olarak kullanmıştır ama devrim sonrası barış teklifinin Almanya tarafından reddedilmesi halinde, işte o zaman bu savaşın işçi sınıfının devrimci bir savaş haline evrileceğini de belirtmiştir. Çünkü devrimden sonra Rusya, sınıfsal iktidar bakımından eski Rusya değildir artık.
Mao Zedung isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.Mart.2018, 12:18   #8

İ.Seçil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İ.Seçil
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 35150
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 259
501 Mesajına 835 Teşekkür Aldı

Ulusalcılıktan Benim anladığım şudur.

Modern üretim biçiminin örgütlenme şeklidir. Bu şekil, modern hukukla belirlenir hukuk her kese eşit davranır rejim herkese fırsat tanır.
Bu rejim Laiklikle desteklenir.

Ulusal sistem demokrasi ile bütünleşir.
Ben bunu anlıyorum. Bir aileye, bir guruba, bir dine, diğerlerinden üstünlükler tanımaz.
Bütün etnik gurupların sınırları ve hukuku belirlenmiş bir sistemde eritilmesidir ulusalcılık. Daha doğrusu tekliktir.

Türkiye de Rusya da Bulgaristan da Çin de veya başka ülkelerde ne kadar uygulandı işte tartışılması gereken de budur.
İ.Seçil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...