Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Politik Gündem

Politik Gündem Güncel Politik Konuların Okunup Tartışıldığı Bölüm

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi 24 Haziran 2018 Seçim Sonuçları
Cevaplar
63
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
2008
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 27.Haziran.2018, 23:40   #51

Fakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Fakir
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55434
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
12 Mesajına 14 Teşekkür Aldı

Şiddet suçluyu cezalandırmak için değil düşmanını imha etmek için var.

Ama abi şiddet düşmanı imha mı ediyor sence yoksa onu daha çok askerileşmesini silahlanmasını büyümesinimi getiriyor? sen imha edilmiş bir düşman görüyormusun ?

Şiddet bir adalet mekanizması değildir bir özgürleşme aracıdır.

Yine itiraz edeceğim, kürt halkı sence bu şiddiet sonucunda özgürleştimi yoksa daha çok baskıya maruzmu kaldı bence şiddet daha büyük bir şiddeti doğurdu ve birbirimi besledi ve büyüttü.

birde abi bu şiiddet bu silahlı mücadele zamanında haklı nedenlerle çıktı ve kürt halkının varlığnı her kese kabul ettirdi, tamam da bu böyle diye silahlı mücadele hep böyle sürecekmi yani? sonuçta insanlarımız ölüyor bu yolda...
Fakir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Haziran.2018, 00:21   #52

Korçagin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Korçagin
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 52104
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 75
28 Mesajına 46 Teşekkür Aldı

1) mhp bu kadar oyu nasıl aldı? anketler nasıl bu derece yanılabilir
2) hdp oylarında ''chp seçmeni''nin ''emanet oyları'' arttı iddiası doğru mu. böyle bir şey var mı. neden.

gibi sorular gündemde.
Fakat Malcolm X'in dehası neydi? (...) Haydi, köklerimizi yeniden keşfedelim; Hayır! Deha X harfinde gizliydi. X, bizim köklerimiz yok, köklerimiz elimizden alındı demekti. Peki, bu durum, bizim, beyaz adamınkinden daha evrensel bir topluluk kurmamızı sağlayacak bir özgürlükse? Bu yaratıcılık, ortada olanı ve köklerinden kopartılmanın yol açtığı aile bağları ve göreneklerden yoksunluğun, travmanın yeni bir özgürlüğün yolunu açabileceğini görebilmektir. (Zizek)
Korçagin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Haziran.2018, 00:52   #53

Akseymen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 42196
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 10,048
1,690 Mesajına 4,230 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Kazcynski Nickli Üyeden Alıntı
Ne gecesi yaw!
Ben iki tür pusulayı bitirip tutanakları doldurduğumda saat 20.15 idi. Ama o zaman seçim belli olmuştu bile!
Torbayı teslim ettiğimde saat 20.35 idi. Oyların %90'ı sayılmış güya. Benden önce gidebilen sadece 10-15 dk. önce teslim etti.

Her yerde sandıklar 17.00'de kapandı. Bu kez doğuda farklı saat uygulaması da yoktu. Zarfların çıkarılması, sayılması, tekrar sandığa konması, açılıp CB ve MV pusulalarının ayrıştırılması bile yaklaşık bir saat sürdü.
Önce 306 adet CB pusulasını sayıp adayların oylarını tespit ettik. Yaklaşık 45 dk falan sürdü. Önce bunun tutanaklarını düzenledik. 19.00-19.10 civarı partilerin oy sayımına geçtik. 20.00 civarı bitirdik. İkinci tutanakları da hazırladık falan... Başa dönelim. 20.15 gibi sandıkta işimiz bitti.
İlk sonuçlar ne ara geldi? Kim bizden 2-3 saat önce işini bitirip bir de ilçe seçim kuruluna torbaları teslim etmiş olabilir ki?

Aynı şekilde bizde de oldu.Saat 20.15.de çıktık.Biz çıkana ve tutanakları imzalayana kadar seçim bitmiş..
Akseymen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Haziran.2018, 00:58   #54

ÖzgürToplumsallık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 54673
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 96
157 Mesajına 249 Teşekkür Aldı

Fakir,

Tecavüzcüler için de işte o kadın akşam dışarı çıkmasaydı ya da açık giyinmeseydi falan da diyor musun? gerçi toplumda böyle diyen yaratıklar da var öyle değil mi?

Senin suçun olmayan bir şey üzerinden suç sanki seninmiş gibi davranmak niye.Kanın akmasından sorumlu biz değiliz zira Kürtleri esir eden,kendi devletini Kürde kabul ettiren biz değiliz.

Kürtler kendi kaderlerini tayin edeceğim dediğinde önüne dikilen yargı ve onun kolluk güçleri (asker-polis) oluyorsa bu savaşın nedeni Kürtler değildir.Sömürgeci devlettir.

Silahlı mücadele karşı tarafı imha ettiği için zaten bu kadar silahlanıyorlar.Kürt halkını katlediyorlar.Sırf Kürt halkını yıldırmak ve teslim alabilmek için fakat bunca yıl başarılamadı şimdi niye başarılsın ki? bu laflarla onların yıllardır alamadığını biz niye onlara verelim.

Özgürleşene kadar sürecek tabii ki Fakir dostum.Amaç insanları öldürmek ya da öldürtmek değil ki

bu soruların cevabı sende de var.karşı tarafın her dediğine inanma ve sorgula.
ÖzgürToplumsallık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Haziran.2018, 01:05   #55

v-for-Raperîn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 49566
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 256
509 Mesajına 951 Teşekkür Aldı

resmin üstüne tıklayın.

bunlar urfa dan gelen korucular değil.
kim bunlar bilen var mı?

fakir sen tanıyon mu bunları?

bu silahlar kaç para
nasıl alınır.

bu resimdeki adama kamyon mu çarpmış gözündeki karaltı sinek ısırmasımı?
v-for-Raperîn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Haziran.2018, 04:17   #56

HurriHoşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
HurriHoşi
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 54878
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 202
132 Mesajına 231 Teşekkür Aldı

AA'nın her İl ve ilçe'de temsilcisi var. Yani sonuç açıklamak için oyların seçim kuruluna teslim edilmesini beklemiyorlar.
Temsilcilerden ilk sonuçlar gelmeye başlayınca,Rte'nin en yüksek olduğu bölgeleri ve sandıkları bilerek öne sürüp %65'lerden başlattılar. Bu da kaç seçimdir yaptıkları psikolojik bir taktik. Aynısını Hdp'yi %5'ler den başlatarak yaptılar. Mhp ile oynama gereği duymamış olmalılar ki onun oylarını bütün her yerden eşit paylaştıkları için sabit gibi gözüktü.
Seçim akşamı dinlediğimiz sayısız komplodan birisi de buydu. O akşam neler,neler duymadık ki.?
Rehin alınan adaylar mı dersin,sokağa çıkan silahlı 3-5 zibidi üzerinden adayların kan dökeriz tehdidiyle sindirilmesi mi dersin,yurt dışı seçmenleri görmezden gelip toplam 56 milyon seçmen vardı,bu 3 milyon seçmen nereden çıktı diyen mi ararsın,ikide bir Ysk sayfasından eski resimleri paylaşıp; Bakın daha %60 sayıldı,kandırıyorlar diyen mi ararsin.....
Velhasılı kelam,o gece aklı selim insan bulmak epey zordu. En aklı başında sandığımız hesaplar bile tozutmuştu.
Yani sonuçlara etki eden bir hile olmadı,çaldılarsa 20-30 bin oy belki çalışmışlardır. Beni iskillendiren tek husus,doğu şehirlerinde ki Mhp oylarının artmış olması. Bu da şehirlerde uygulanan göç ve asimilasyon çalışmalarının ürünü olsa gerek. Peki neden Akp değil de Mhp.? Milliyetçilik her zaman prim yapar,belliki muhafazar Kürtlerin bir kısmı Mhp'ye kaydı.
Kallavi hile yapacak adam,üstelik seçim öncesi Hdp'nin barajı geçmemesi için çalışmalıyız demişken,Hdp'ye barajı geçirtmez.
Evet biz yanıldık,fakat bu yanılgı sandığa gitmekle alakalı değildi.
Bizim yanıldığımız konu,ülkenin içinde bulunduğu ciddi kriz ortamına,yükselen dövizin alım gücünü iyice eritmesine,findikcinin,tutuncunun,kayısıcının,şeke r fabrikaları satılan illerde ki işçinin vs. halihazır da alternatif parti ve adayların da ortaya çıktığı böyle bir dönem de, sandıkta tepki göstereceğini tahmin ettik.
Fakat bu olmadı,hastalık halini alan,celladina aşık olma durumu kendini tekrar etti.
Demek ki iyice dibi görmeden,ağır acılar yaşamadan bu hastalıklı hal düzelmeyecek. Açıkçası artık umrumda değil,hakeden hakettiğini yaşar.
HurriHoşi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Haziran.2018, 13:16   #57

Fakir
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
ÖzgürToplumsallık Nickli Üyeden Alıntı
Fakir,

Tecavüzcüler için de işte o kadın akşam dışarı çıkmasaydı ya da açık giyinmeseydi falan da diyor musun? gerçi toplumda böyle diyen yaratıklar da var öyle değil mi?

Senin suçun olmayan bir şey üzerinden suç sanki seninmiş gibi davranmak niye.Kanın akmasından sorumlu biz değiliz zira Kürtleri esir eden,kendi devletini Kürde kabul ettiren biz değiliz.

Kürtler kendi kaderlerini tayin edeceğim dediğinde önüne dikilen yargı ve onun kolluk güçleri (asker-polis) oluyorsa bu savaşın nedeni Kürtler değildir.Sömürgeci devlettir.

Silahlı mücadele karşı tarafı imha ettiği için zaten bu kadar silahlanıyorlar.Kürt halkını katlediyorlar.Sırf Kürt halkını yıldırmak ve teslim alabilmek için fakat bunca yıl başarılamadı şimdi niye başarılsın ki? bu laflarla onların yıllardır alamadığını biz niye onlara verelim.

Özgürleşene kadar sürecek tabii ki Fakir dostum.Amaç insanları öldürmek ya da öldürtmek değil ki

bu soruların cevabı sende de var.karşı tarafın her dediğine inanma ve sorgula.
abi kürtlerin kedi kaderlerini teyin etmek istedikleri de belli değilki... baksana seçimde hdp dışında bütün düzen partileri az veya çok oy almış hatta akpe gibi partiler oy artırmış kayyum atanan yerlerde bile oy artmış.

yani kürtlerin ne dediği belli değilki, şehirlerde yaşayan, batıda yaşayan kürrtler düzennin içinde ilişkilenmiş düzene eklenlenmiş ekonomik açıdan.

imha etsen ne olacak yine silahlanıyor daha iyi silahlar alıyor daha teknoloji silah alıp kulanıyor bunun sonu yokki..

silahlı müccadele herkesi yıldırdı abi bildiğin bigi değil artık kimse soyyut laflar uğruna hayatını ziyyan etmek istemiyo .

birde bizim buradan böyle silahlı mücadeleeyi öne çıkarmamız bana pek epik gelmiyo abi, sonuçta biz kemdimiz silaha yönelmiyoz ama başkalaarı adına silahı savunmaya kalkıyoz. bu bana biraz ayıp geliyor...
Alt 28.Haziran.2018, 14:05   #58

Kazcynski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Üye No: 7057
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 982
834 Mesajına 1,971 Teşekkür Aldı

Öğrenciyken (96-00 arası) "bu ülkeye demokrasi uymuyor, çok fazla özgürlük var, mutlaka bir diktatör lazım ve zaten gelir" diye dalga geçiyordum.

Ne bileyim bu kadar gerçekçi analiz yaptığımı, daha yeni yetme, heyecanlı bir anarşiktim o zaman.

Bunları derslerde hocalarla tartışıyorduk.
Bir sunumda da "demokrasi, aptalların aptallar tarafından yönetilmesidir" tezini anlatmıştım. Cümle solcuların nefretini çektim. Cemaatçiler, faşistler ise bu söylemlere şaşıyorlardı. Tabi hocalar da bu eğilimlerdeydi çoğunlukla.

Kazcynski isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Haziran.2018, 16:10   #59

ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Fakir,Kürtler bütün bir topluluk değil.Ne istediklerini,ne dediklerine sen karar veremezsin,kimse de veremez.Kürtler bunu istyiro,şunu istiyor diye bir oranlama yapacaksak.Kürdistan kentlerinin çoğunluğunda hala HDP birinci parti olarak çıkıyorsa diyelim ki Kürtler hala HDP yi istiyor.Mesele Kürtlerin ne istediği değil ki.Geçmişte kendilerine Kürt bile diyemiyorlardı.Şimdi önümüze bir program koyuyorlar.Kendi ülkelerinde kendi kendilerini yönetmek için.

hani sen diyorsun ya "soyut talepler" .O soyut talepler aslında o kadar somutki.Kendi kendini yönetmenin neresi "soyut".Hayır yani dünyadaki bütün uluslar buna ulaşma adına mücadele etmiş ve çoğu kazanmış da sıra Kürtlere gelince mi soyut oluyor.

Popülist söylemlerle hareket etme.Çoğunluğun ya da azınlığın ne istediği meselesinin bir önemi yok.Toplumsal gerçekliklerin bir önemi var.

Kimse ölmek istemiyor diyorsun da bunca yıldır insanlar ne için dağa çıkıyor.ne için hala mücadele edip kendi kendilerini savunuyorlar.

Üstelik şimdi başlarında bir de Erdoğan gibi bir zorba var.Şimdi ölmek istemiyorum diyerek bu zorbanın eline her şeyi ver bak bakalım neler yapıyor Kürdistan da.

Hayat toz pembe olsaydı.şiddet hayatta bu kadar geçerli bir olgu olmasaydı.kimse çıkıp da silahı eline almazdı.

Biri senin özgürlüğünün önüne engel koyuyor,sen bunu almak istiyorsun.Özgürlük bu kadar değersiz ve soyut bir şeyse sana göre zaten bu minvadle konuşman bile ilginç.

Kafan karışık.Netleşmen lazım.
Alt 28.Haziran.2018, 20:21   #60

Fakir
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

özgür abi ben demek istedimi iyi anlatamadım ben soyut derken özgrülük için silaha sarılmanın soyut olduğunu söyleek istedim yoksa her halkın kendini yönetmek istemesi doğal.

düşün silaha sarılıp sonu bilinmeyen , ucu bucağı belirsiz bir yola giriyosun. o yolda ölebilirsin öldürebilirsin acı çekmen yüksek ithimal.

bunu soyut bir özgürlüük amacı için yapmak günümüzde zor günümüzzde gençler artık daha somut talepler ve arzular duyuyor. kendini yönetmek için dağa çıkmak değil parlamantoda güçlenemek makul geliyor

sen hem demiştinki Kürtler kendi kaderlerini tayin edeceğim dediğinde önüne dikilen yargı ve onun kolluk güçleri (asker-polis) oluyorsa bu savaşın nedeni Kürtler değildir., bunu demiştin hemde diyorsunki şimdi Kürtler bütün bir topluluk değil.Ne istediklerini,ne dediklerine sen karar veremezsin,kimse de veremez. bu doğru buna katılıyorum .

ama madem kimse karar veremez o halde neden kürtler kendi kaderilerini tayin edecek diye silahlı mücadale veriliyor? bırakalım bunu kürtler seçsin ve istesin.

hayat toz penbe değil tabi ama böyle diye silaha sarılmak bana makul gelmiyo.
Alt 29.Haziran.2018, 01:01   #61

ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Fakir sanki Kürtler devlet istese buna izin vereceklermiş gibi konuşuyorsun.Ve bırak izin vermeyi,Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etmesi meselesi de şiddet ile bağlantılıdır.Sen şiddet ile bir olguyu bir halka kabul ettiriyorsun ve o halkın buna karşı kendini savunma ve şiddet uygulama hakkı vardır.İşte o zaman kendi kaderini özgürce tayin etme hakkı gerçekleşir.Yani mevcut olana karşı isyan ederek ve örgütlenerek.İki seçeneğe de aynı hakkı vererek.

Bunu anlamak zor değil.Devlet şiddet ile Kürdistanı kendi egemenliğinde tutuyor.Ne özerkliği var ne de ayrılma hakkı.Ne kendi dilinde eğitim hakkı var ne de kendi kimliğini özgürce ifade edebilme.

Kürtler kendi kaderlerini tayin edecekse,tabii ki kendi içerisinde insanlar ayrılmak ve silahlanmak isteyecekler.Bu da kendi kaderlerinin tayin etme hakkının bir yönetimidir.Şiddet bir tayin yöntemidir.Ve belki de başkalarına bağlı olmadan bu kaderi tayin etmenin yegane yöntemidir.

Şunu unutma.bu yolun sonu belli değil diye bir şey yok.savaşı illa kazanacağız diye bir şey yok.Fakat savaşmadan ne kitleselleşebiliriz ne de insanları özgürleştirebiliriz.

Devlet şiddetle insanları ideolojik olarak kendi egemenliği altına alıyor.Şiddet olmasa ve her taraf eşit olsa zaten ortada bir devlet olmaz değil mi? Fakat böyle bir şey yok ortada.

hayat toz pembe değilse silaha sarılmayacaksan sen kaderi kabul etmiş olursun.Kürtlere biçilen kaderi kabul etmek.Yok olmak demek.Her ulus gibi aynı haklara sahip olmamak demek.Eksik olmak,birilerinin ağzına bakmak demek.Her gün senin değerlerini birilerinin gasp etmesini izlemek demek.Anlatabiliyor muyum?

burada hangi konudan konuşuyorduk da şimdi neyi konuşuyoruz? Sen silahlı mücadelenin gerekçelerini mi soruyosun?

Konudan konuya atlamak kolay değil.Şiddet olgusu da öyle birinin ağzına bakılarak işletilecek bir olgu değil.

İnsanlar neyi istiyor neyi istemiyor buna karar verecek bir durumda değiliz ama.Kendi düşüncemizi savunup buna göre örgütlenebiliriz.Bunu unutma.

İnsanlar silahla mücadele etmeyip ölmeyi ya da öldürmeyi göze almıyorlarsa.Binerce yıldır verilen mücadeleler ve amaçlar önemsizleşiyorsa.Buna diyecek bir şeyim yok.Kanı dökülen insanların yarattıklarına yapılmış en büyük ihanet,onların davalarını önemsizleştirmektir.

unutma...devlet senin davanı gayet önemsiyor ve senin kendi kendini yönetmene karşı elinden gelen güçle saldırıyor.Sen ise susuyorsun ve silah geçersiz diyorsun.Devlet de tam bunu istiyor zaten.Özgürlüğünü kovalama.Kendini yönetir hale gelme ve başkalarına bağlı ol ki.O seni sömürsün ve istediği şeye karar versin.Hayatta hep engelle karşılaşırsın bu tarz durumlarda.

Özgür bir yaşam mı yoksa kölece bir yaşam mı? üstelik kanı dökmeye zorlayan ve bu süreci var eden ben değilsem.elbette bu sürecin bir bedeli olacak.ve bu bedeli üstlenmeye hazırım demelisin.yoksa ne özgürleşme olur ne de özgürlük idealinin yayılması.

Bedel ödemeden özgürleşemezsin.bu sana tepside gelmiyor sen elde ediyorsun.Bunu sakın unutma.
Alt 29.Haziran.2018, 12:22   #62

Fakir
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

usta, ne kadar kolay diyorsun, ölmek ve öldürmek... ölüp öldürerek özgürleşmek... ama bu o kadar kolay değil. Bedel ödemeden özgürleşemezsin demişsin, ama bu bedeli neden bizler değil de bizlerin yerine başkaları ödüyor? bedelli askerlik gibi olmuyor mu bizimkisi biraz? bizler oturduğumuz yerden bedel ödemeden özgürleşemezsin diyoruz ama bedel ödemeye başkalarını gönderiyoruz. bu bana ayıp geliyor, bunu daha önce de yazmıştım.

gerçek hayatla kitaplardaki hayat arasında dağlar kadar fark var. ben şunu görüyorum ki bu fark giderek açılıyor. kitaplardaki güzel süslü laflar gerçek hayattan gitgide daha çok uzaklaşıyor.

işte bu seçim sonuçları bir gösterge değil mi? biz bunlara gözlerimizi kapatıp kendi soyut gerçeklerimizi yaşamaya devam mı edelim?
Alt 29.Haziran.2018, 16:07   #63

ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Fakir...seçim sonuçları bir göstergedir diyorsun ve ben de sordum neyin göstergesi diye sen de bunlara cevap verdin.Fakat verdiğin cevaplar hep genel kabuller üzerine verilmiş olan cevaplar bak farkındaysan.Artık insanlar ölmek istemiyor.Artık şunu yapmak istemiyorlar.HDP buna tavır almadığı için oyları düşmüş vs vs...

Bende diyorum ki.Eğer oyumuz yükselseydi bunu çıkıp gene söyleyebilecek miydin? mesela insanlar "ölmek" istiyor diyebilecek miydin? ya da en doğru biziz diyebilecek miydin?

Doğruluk çoğunluğun söylediği söz değil ki? Hitler çoğunluğu aldı diye doğru mu oldu? Hitlerin yaptıkları toplumsal bir gerçeklik mi oldu? Komünistler o koşullarda devrimi savunurken hatalı mıydılar?Hitler gibi Yahudileri asıp-kesip,korporatif ekonomik bir sistem mi kurmasalardı?

şu yaşamda en kolay şey.Gerçek yaşamda bu böyle işlemiyor diyip olayı sallamak.Gerçek yaşamda böyle bir şey yok demek kolay.Çünkü karşı tarafta gerçeği değiştirmeye çalışan,kendi gerçekliğini inşa etmeye çalışan bir yapı var.

Şimdi onbinlerce gerillası olan bir hareket için ve hala da gewnçler dağa çıkıyor ve savaşabiliyorlarsa bu gerçekliği dışlamak saçmalık değil mi? üstelik bu insanlar ölmeyi ve öldürmeyi göz önüne alarak bu işe giriyorlar.

Fakat bu insanlar öldürmeyi sevdiklerinden değil.Ki aslında insanları öldürdükleri falan da yok.Öldürme eylemi yapmıyorlar.Direnme ve savaşma eylemi yapıyorlar.Amaçları tek tek kişileri öldürmek değil.bir savaş aygıtı olan devlete karşı kendileri de aynı yöntemlerle savaşıyorlar.

Tecavüzcü örneğimi anlamadın sanırım.Taciz-Tecavüz gibi cinsel şiddet olguları.Kadınlar açık giyindikleri için ya da akşan dışarı çıktıkları için falan olmuyor.Eğer açık giyinmeseler de taciz-tecavüz olayları ortadan kalkmıyor.Sen hiçbir kadına tecavüz görmek istemiyorsan açık giyinme diyemezsin.Çünkü dersen cinsel şiddeti meşrulaştırmış onu normalleştirmiş olursun.

Burada da aynı şeyi yapıyorsun.Bir devletin bir halkın kendi kaderini tayin etme hakkının ihlalini görmezden gelmesini normalleştiriyorsun.Bir halkın kendini yönetme talebine saldırmasını normalleştiriyorsun ve suçu devlete değil bu talep uğruna savaşanlara atıyorsun.Üstelik şiddeti yaratanın sömürgecilik olduğunu bildiğin halde.ya da bunu görebilecek bir seviyede olduğun halde.

Sen insanlara şiddet olgusunun nedenlerini açıklayamazsan.işte böyle geri çekilirsin.Geri çekilmek nedir? başkalarının dediklerini aynen kabul eder ve tekrara düşersin.

Devlet diyor ki HDP kendini şiddetten ayıramadı bu yüzden oyu düştü.AKP bunu diyor.MHP bunu diyor.

Ortada bir doğruluk payı var.Bu HDP nin kendini yeterince savunamamış olduğu gerçeğidir.Bu doğrudur.Fakat bunun HDP nin şiddetle ilişkisiyle falan alakası yoktur.Manüplasyondur.Olaya alakasız bir yerden bakmaktır.

Olay aslında devletin kendini şiddet ayıramamasının bir sonucu olarak.kitlelerin sindirilmesi ve HDP nin de bu sindirilmeye karşı çıkamamış olmasıdır.Ki bu bile MHP oy artışlarını falan açıklamaya yetmediğinden dolayı içinde büyük şüpheler taşımaktadır.

Yani hep bir varsayımlar üzerinden konuşuyoruz anlatabiliyor muyum? Ve üstelik sen,benim gerçeklik diye bahsettiğim olguları reel yaşamda işlemiyor diye reddedip başkalarının senin önüne koyduğu "manüplasyonu" olağan görüyorsun.

Fevri bir arkadaşsın burası kesin.Ve yazdıklarımı da hızlı hızlı okuyorsun.Fakat aynı cevapları vermen seni burada doğrulayamıyor.Yani bunca yıldır bize söylenen lafları tekrar ediyorsun ama sen bunun farkında değilsin.

90 yıllarda DEP vekillerine terörle bağını kopar diye bağıran kitlelere karşı DEP-HADEP-DEHAP-DTP-BDP ve sonunda HDP nasıl dik durdu ve %4-5 lik oylardan %11-12 lik oylara gelebilmişse bunu da başarabilecektir.

sen 40 yıldır ki bu savaşta.bvu yükselişleri ve bu gerçeklikleri inkar mı edeceksin.

Dikkat etmeni isterim.Çözüm Sürecindeki HDP oyları 7 Haziran ile 1 Kasım seçimlerini bir karşılaştır.Çözüm Süreci,şiddet olgusunun azalması HDP yi nasıl onaylamış görüyorsun.1 Kasım da ise devlet şiddetinin artışı sonucu HDP oyları azaldı.Sence 7 Haziran da HDP ye oy verenler HDP nin şiddete karşı bakışını bilmiyorlar mıydı? Kandırıldılar mı? Yoksa 1 Kasım süreciyle bir anti-rpopaganda ve HDP yi tehcir etme sürecine mi girildi.

Lütfen yazdıklarımı daha dikkatli oku.Anlayacağını zannediyorum dikkatlice okursan.

Not:Bedel ödemeye kimseyi göndermiyoruz.Silahlı mücadele veren insanlara saygımız ve onlara karşı bizim de görevlerimiz var sevgili dostum.Herkes bu mücadele de yer alacak bir seviyede değil ve dahi belki sivil politik hayatta daha başarılı bir hareket geliştirebilir ve Silahlı Mücadeleye zemin bile açabilirler.

Herkes kendi bilinciyle bu mücadeleye katılır.

Bedel ödemeden özgürlük olmaz.Senin önüne koyulmuş olan çitlerle mücadele etmeyi bilmelisin.
Alt 29.Haziran.2018, 23:35   #64

Anarko-primitivist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Anarko-primitivist
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55359
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 62
57 Mesajına 91 Teşekkür Aldı

HDP savaş nedeniyle değil, savaşın gerçekleri nedeniyle oy kaybetti.
Yani bir kesim sindirildi. Bunun başka açıklaması yok. 10 sayfadır tartışma bir türlü sonuca bağlanmadı.
40 yıldır iç savaşla yaşayan bir halkın partisi savaş başladı diye oy kaybı yaşamaz. Sadece savaşın sürecine göre bazı periyotlarda kan kaybeder.
Kayıp kitle büyük oranda oy kullanmaya gitmedi. Gitmeyen bu kesim ağırlıklı olarak çözüm sürecinde partiyi destekleyen (beyaz kürt diyelim)lerdi.
Baraj aşıldıktan sonra onların oylarının varlığı veya yokluğu pek birşey değiştirmez. Sadece birkaç milletvekili kaybı olur ki bu yenilgi sayılmaz.
Bu şartlar altında barajın aşılması büyük bir başarıydı.
HDP kemik kitlesini de görmüş oldu.
Anarko-primitivist isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anarko-primitivist Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:

Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 2 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...