Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > BİLİŞİM DÜNYASI > KİŞİSEL GÜVENLİK

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Kişisel İnternet Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Cevaplar
3
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
143
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 27.Ağustos.2018, 22:54   #1

Mazino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mazino
Kullanıcı Profili
Üye No: 55378
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 194
193 Mesajına 328 Teşekkür Aldı
Standart Kişisel İnternet Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Asıl konuya girmeden önce başımdan geçen olayı anlatayım. Geçen gün yine bir olay yüzünden karakola çağrıldım. 2015 yılından kalma saçma salak bir sitedeki yorumum yüzünden şikayet edilmişim. Savcı olayın peşine 3 yıl sonra düştü. "Şu nickle şunu yazmışsın. Bu nick de senin İP adresini gösteriyor" diye söylendiler. Üzerime atılı suçu reddettim.

Hukuki olarak suçun ağırlığına göre hakkınızda işlem başlatılması zordur. İP adresi %100 bir kanıt değildir. Arkadaşınızın akrabalarınızın üzerinize kayıtlı internet adresini kullanarak internette yaptığı yorum yine sizin adınıza işlenecektir. Bu yüzden İP adresi ile gelen suç %100 kanıt değildir. Ama devlet mevcut kanıtları da yorumlar. Örneğin kırtasiye işiyle uğraşıyorsanız, suça karışan nick ise "kalem kağıt boya cetvel" gibi kelimeler içeriyorsa üzerinize atılı suça kanıt olur.

Şimdi gelelim konuya. Bilişim uzmanı değilim. Başıma gelen olay üzerinden tecrübelerimi aktarıyorum;

1- TOR Browser gibi programlar kullanılmalı. Çünkü Tor Browser internetteki ayak izinizi gizler. Yani size sahte İP adresi üretir.

2-Devlet TOR üzerinden gerçek İP adresimizi bulamaz mı? Sanal Alemde imkansız diye bişey yoktur. Peşinize FBI ve CIA düşmediği sürece Türkiye devletinin sizi TOR üzerinden tespit etmesi imkansıza yakındır.

3-TOR nasıl kurulur ve kullanılır? Sitemizde konusu açılmış. İsterseniz googledan "TOR nasıl kurulur kullanılır" yazın epey konu çıkacaktır.
https://www.sosyalistforum3.net/showthread.php?t=75993

4-TOR kullanımı yetmiyor? Sizi tanımlayan nickler kullanmamalısınız. Meslek doğum tarihi vs. Yukarıdaki Kırtasiyeci örneği gibi.

5- Mail adresi? Resmi işlerde kullandığınız mailleri kullanmayın. Suça bulaşmış mail adresini devlet kendi arşivinde arattırır. Mail adresini de Tor üzerinden açın. Resmi işlerde kullanılmayan mail adresleri açın.

6-TOR kullanımında en önemli kısım? Misal TOR kurdunuz. TOR üzerinden Ekşi Sözlük gibi bir sitede bangır bangır hükümeti eleştiren yazılar yazıyorsunuz. TOR kullandığınız için sıkıntı yok. Şayet bir an dalgınlıkla Chrome, Mozilla gibi sunucular üzerinden Ekşi hesabınıza 1 saniyelik bir giriş yapıp çıkış yaptınız. O 1 saniye sizin gerçek İP adresinizin tespit edilmesi için yeterlidir. Açığa çıktınız. Çünkü web siteleri kullandığınız tüm İP adreslerini depolar. Hangi saatte hangi sunucu ile hangi İP adresi ile giriş yaptığınızı biliyor. Devlet siteden bilgilerinizi istediğinde web sitesi tüm bilgileri devlete verir. Devlet zekidir. TOR'un sahte İP adresi ürettiğini bilir. Devlet direkt mozilla ve chrome üzerinden tespit edilen İP adresini kurcalar ve sizi bulur.
Ben böyle bir eşeklikten açığa çıktım. TOR kullanmama rağmen birkaç defa mozilla üzerinden yorum niyetli kullandığım sitelere giriş yapmıştım. Ordan gerçek İP adresim tespit edildi.

7-TOR'un dezavantajı? TOR ağır bir programdır. Film izleme için TOR tavsiye edilmez. Çünkü kullanım amacı video film izleme değildir gizlemedir. Mozilla ve Chorme gibi sunucular bilgisayarınızda kurulu olsun. Resmi işleriniz için mozilla chorme kullanın. Her yerde de TOR kullanmayın. TOR üzerinden e-devlete giriş yapmayın. Dediğim gibi site sahipleri hangi sunucu üzerinden siteye girdiğini biliyor. TOR devlet için sıkıntılı bir programdır. Devlet kendi resmi sitelerinde TOR kullananları depolayabilir. Ki bu devleti tanıyorsam TOR kullananları arşivlemiştir.

8-TOR kullanmak suç mudur? Devlet neden TOR kurdun diye sorar ama TOR kullandın diye hapse atmaz. TOR kullanmak suç değildir.

9-TOR kullandığımız anlaşılır mı? E-devlet, banka hesapları gibi sitelere TOR üzerinden giriş yaparsanız devlet TOR kullandığınızı anlar. Diğer tespit türü şudur; devlet bizzat bilgisayarınızı ele geçirirse TOR kullandığınız görür. Bunun haricinde TOR kullandığınızı anlayamaz. Yani TOR'u kullanmamak sıkıntı kullanmak ayrı sıkıntı. TOR'u ne zaman nerde kullanmanızı bilmeniz gerek.

10-Devlet neden TOR kullandığımızı sorarsa? Baskın yediniz, tutuklandınız, elektronik cihazlarınız ele geçirildi kurcalandı. Bilgisayarınızda TOR kurulu olduğunu gördü. Devlet bilgisayarınıza girip TOR'u nerde kullandığınızı bilemez. Çünkü TOR'un diğer bir güzelliği girdiğiniz kullandığınız siteleri geçmişinden siler. Mozilla ve Chrome gibi sitelerde web geçmişiniz bellidir ama TOR web geçmişini, programı veya bilgisayarı kapattığınızda siler. Soruya gelelim; Neden TOR kullandığınızı sorarlarsa en mantıklı cevap şudur: Yurtdışı web sitelerinde kredi kartı ile alışveriş yapacaktım. Yurt dışında hack olayları çok olduğu için güvenliğimi sağlamak amacıyla TOR kurdum bilgisayarıma. Bunun haricinde TOR'u kullanmadım" verilebilecek en mantıklı cevap budur.

Bunun haricinde vereceğim tavsiyeler; Youtube ve Facebook Türk hükümetiyle iyi geçinir. Devlet youtube facebook'tan bilgilerinizi istediğinde bu siteler İP adresilerini rahatlıkla devlete verir. Twitter biraz daha direngendir. Aşırı ciddi bir olay yaşanmadığı sürece fikir özgürlüğüne dayanarak İP adresinizi devlete göndermez. Yani mümkün mertebe Youtube ve Facebooktan uzak durun. Kullanacaksanız da TOR üzerinden Facebook ve Youtube'da yorum yapın.

Nick kullanımı: Nick kısmını yukarıda yazdım ama tekrar yazayım. TOR kullansanız dahi mail ve nickleriniz gerçek kimliğiniz betimleyen karakterler olmasın.

Bilgisayara örgütsel döküman indirme: Böyle bir eşeklik ben yaptım siz yapmayın. Bilgisayarımda KCK sözleşmesini buldular. Devlet "bilişim suçu mu ya da örgüt üyeliği üzerinden mi yargılayalım" diye halen tereddütteler. Çünkü savunmamı önceden hazırlayıp ifademde ham yakalanmadığım için devlet tereddüte düştü, iddianame hazırlanmasını ileri tarihe attılar. Kısaca örgütsel resim şarkı bilişim suçu sayılma ihtimali iken, Parti Program Tüzükleri Kitapları size örgüt üyeliğine iter. En az 6 yıldan yargılaması var haberiniz olsun. Hiç de şakaları olmaz. Bilgisayara indirip okumadığınız o PDF dökümanlar içerde size kafa yedirtir. Zaten her daim internette aratıp bulabileceğiniz yazıları bilgisayara indirmenin mantığı yok.

"Ben interneti kullanıyorum, sıkıntılı sitelere de giriyorum ama yorum yapmıyorum" diyebilirsiniz. Ki diyorsunuz da. Siz görmüyorsunuz sadece yöneticiler görebilir. Şu an sitemizde 1.200'de fazla kişi yazıları okuyor. SAdece 10-15 üyemiz foruma yorum yapıyor. Yorum yapmama bile size suça itebilir. Misal bazen Ekşi Sözlük'e bile gerilla eylem videoları sızabiliyor. Geçmiş tarihlerde denk geldim. İnternet Download Manager (idman) gibi video benzer indirme programları siz istemeden o eylem videosunu bilgisayarınıza indirmiş olabilir. Siz farkına varmazsınız. O bilgisayar ele geçilirse, devlet o videoyu bulursa o farkına varmadığınız video yüzünden yargılanırsınız. İstediğiniz kadar yemin billah çekin mahkemede. Yemin billahlar mahkemede para etmiyor.

İnternetin fişini çekerim: İnternetin fişini çekin, hiç internete girmeyin. Bilişim çağındayız bu sizi sığırdan farksız bırakmaz. İnsan evladı meraklıdır. Eni sonu merak edip gireceksiniz. AKP'liler dahi biliyor ki devlet sansür yapıyor, gerçekleri gizliyor. Sonunda internete girip gerçeği arayacaksınız. Devlete göre gerçekler suçtur. Bu yüzden yakalanmadan güvenli bir şekilde interneti kullanın. Fikirlerinizi dökün. Soylu çıkıp 3 yıldır PKK'yi bitirdim diyor. Hele bir gerillatv.net'e gir. Devlet mi PKK'yi bitiriyor yoksa PKK mi devleti bitiriyor. PKK ayda 3-4 eylem videosu paylaşıyor.

Son olarak söyleyeceğim;
Eğer devlet 2015 yılından kalma, saçma sapan bir site üzerinden saçma bir yorumuma gelip peşime düşmüşse İnternet kullanan muhalliflerin en az %70i devletçe tespit edilmiştir. Hem de İP üzerinden geldiler. Kullandığım nickte de gerçek isim soyisimim yok. Özellikle facebookta gerçek soy isimle hakaret edenler vardı. Onların akıbetini çok merak ediyorum. Öyle o anki sinirle yazdım sildim olayı da yok. O an yazdın. AKP'linin biri ekran alınıtısı alması yeter. O yorum silinsin silinmesin devlet 2-3 yıl sonra gelip sorguluyor.
Mazino isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mazino Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 30.Ağustos.2018, 00:20   #2

Kazcynski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kazcynski
Emekçi
Kullanıcı Profili
Üye No: 7057
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 988
836 Mesajına 1,976 Teşekkür Aldı

Başka bir siteden mi IP adresine ulaştılar ve buradaki hesapla bağlantı kurdular mazino?

Kazcynski isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Ağustos.2018, 09:49   #3

Mazino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mazino
Kullanıcı Profili
Üye No: 55378
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 194
193 Mesajına 328 Teşekkür Aldı

Hayır bizim siteyle ilgili bir sıkıntı yaşamadım.

Adını vermyeyim başka bir sitede ağır siyasi yazılar yazıyordum. VPN kullanmama rağmen dalgınlıkla o sitede VPN'siz hesap girişi yaptım. Yazılarımdan biri şikayet edilmişti, savcılık o sitenin sahibinden bilgilerimi istemişti. VPN kullanmadığım anda gerçek İP adresim ortaya çıktığından gerçek adım tespit edildi.

Özetle, bizim sitemiz güvenli sıkıntı yok ama diğer sitelerde sıkıntı var. Aslında sıkıntı bizde. TOR'u ilaç kullanır gibi düzenli kullansak diğer sitelerde de sıkıntı yaşamayacağız. Sanal dünya için halkımızı bilinçlendirmek gerek. Ortalığı velveleye vermeden düz yazı yazsadım pek ciddiye alınmayacaktı. Lakin acı gerçekleri yazınca eminim silkelenmişlerdir

Konu Mazino tarafından (30.Ağustos.2018 Saat 14:43 ) değiştirilmiştir..
Mazino isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mazino Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 30.Ağustos.2018, 11:42   #4

agitmurat4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
agitmurat4
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55458
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
6 Mesajına 7 Teşekkür Aldı

Yararlı bir yazı olmuş, eline sağlık yoldaşım.
agitmurat4 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
agitmurat4 Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...