Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Güncel Haberler > Burjuva Basını

Burjuva Basını Bu bölümde Burjuva basınının Sosyalistler hakkındaki güncel yazıları görübilir

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
İsim sahte olsa da emek gerçek
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
814
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 19.Şubat.2014, 03:23   #1

kalkedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kalkedon
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 48362
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 5
7 Mesajına 19 Teşekkür Aldı
Standart İsim sahte olsa da emek gerçek

Darbe dönemi sahte kimlikle çalışan Atila Mermeroluk, o günlerin emekliliğine sayılmasını istedi. SGK itiraz etse de yargı 'emeğe saygı' dedi. Mermeroluk: 12 Eylül hukukuyla yüzleştim.

12 Eylül’den sonra aranırken ‘Mustafa Birgi’ adına kayıtlı sahte kimliği kullanan ve bu kimlikle sigortalı olan Atila Mermeroluk, beş yıl sonra yakalandı. 1991’de cezaevinden çıkıp kendi adıyla sigortalı oldu. Mermeroluk, uzun soluklu bir hukuk mücadelesinin ardından ‘Mustafa Birgi’ adıyla sigortalı olduğu günlerin sigortasına sayılması için dava açtı. İş Mahkemesi ve sonra Yargıtay, Mermeroluk’u haklı buldu. Geçmişte hem örgüt üyeliği hem de sahte kimlik suçundan haksız yere tutuklanıp ceza aldığını, üstüne bir de emeklilik hakkının verilmediğini kaydeden Mermeroluk, “Kendimi devlete karşı zafer kazanmış gibi hissediyorum” diyor.

Üniversite öğrencisiydi

Atila Mermeroluk, 12 Eylül arefesinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenciydi. Kurtuluş adlı sol örgütün üyesiydi. Darbeden sonra okuldan atılıp aranınca kaçak yaşamaya başladı. Yaklaşık 1.5 yıl bir evde saklandı. Sevgilisi Neriman da aranıyordu. Mermeroluk, ‘Mustafa Birgi’ adına bir nüfus kâğıdı bulup üzerine fotoğrafını yapıştırdı. Neriman için de Birgi’nin eşi ‘Şerife Birgi’ adına nüfus kâğıdı düzenledi. Yeni adıyla Mustafa Birgi, 1983’e kadar sigortasız olarak matbaa işçiliği yaptı.
Aynı yıl Ankara ’ya gidip sac fabrikasına girince Mustafa Birgi adıyla sigortalı oldu. Bir yıl sonra da İstanbul’a dönüp yeniden matbaa işçiliğine başladı. Beş yıl sonra yakalandılar. Bayrampaşa Cezaevi’nde gerçek kimlikleriyle evlendiler. Neriman Mermeroluk, dört ay sonra tahliye edildi. Ancak Atila Mermeroluk, ‘komünist propaganda’yı yasaklayan eski TCK’nın 141 ve 142. maddeleri gereğince tutuklu yargılandı. Bu maddeler kaldırılınca ‘sahte kimlikten’ alıkonuldu. O yıl salıverildi.
Mermeroluk cezaevinden çıkınca işe girdi ve gerçek adıyla sigortalı oldu. Emeklilik süresini doldurması için 2017 yılına dek çalışması gerekiyordu. Oysa başka bir isim üzerine de olsa, ilk sigorta kaydı 1983 yılındaydı. Bu durumda 2008 yılında emekli olabiliyordu. SSK’ya dilekçe verdi. SSK’dan gelen yanıtta, mahkeme kararı gerektiği belirtildi. Haziran 2007’de Bakırköy 13. İş Mahkemesi’nde dava açtı. İlk mahkemeyi kazandıysa da SGK’nın itirazı üzerine bu karar Yargıtay’da bozuldu. SGK’ya göre, adına sahte kimlik kullanılan Mustafa Birgi emeklilik hakkı kazanmış, kendisine aylık bağlanmıştı. Bu durumda, Birgi’nin primleri Mermeroluk’a sayılamazdı.
Dava yeniden 13. İş Mahkemesi’ne döndü. Mahkeme 17 Eylül 2013’te verdiği kararında Mustafa Birgi adına iki ayrı hizmet cetveli bulunduğunu, dolayısıyla 1983’ten itibaren bu sahte kimlikle sigortası ödenen kişinin Mermeroluk olduğunu, evraklardaki imzanın da kendisi tarafından atıldığını tespit etti. Bunun üzerine mahkeme, kararında direndi. Yargıtay 21. Hukuk Dairesi de bu kararı geçen 23 Ocak’ta onadı. Böylece sahte Birgi’nin 480 günlük sigortası Atila Mermeroluk’a eklendi. Mermeroluk, bu sayede emekliliği hak etti.

12 Eylül’e karşı zafer

Amacının emeklilik hakkını elde etmekten çok uğradığı mağduriyeti kanıtlamak olduğunu belirten Mermeroluk, “Devlet nezdinde her şeyi sabit olan bir hakkı, hukuk yoluyla da olsa çözdüm. Emekli olmama sorun değildi. Zaten bana geçmişte ceza vermişlerdi. Şimdilerde bunu vermemek için direniyorlardı. Kendimi çok iyi hissediyorum. Devlete karşı zafer kazanmış gibi hissediyorum. En azından 12 Eylül hukukuyla böylece yüzleşmiş oldum” diyor.

İsmail Saymaz / radikal
kalkedon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...