Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Devrim Tarihi

Devrim Tarihi Dünya ve Türkiye devrim tarihinde unutulmayanlar

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Barzani'cilerin Türk soluna kemalist demesi
Cevaplar
12
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
747
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 13.Ocak.2018, 12:28   #1

Anarko-primitivist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Anarko-primitivist
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55359
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 54
58 Mesajına 92 Teşekkür Aldı
Standart Barzani'cilerin Türk soluna kemalist demesi

Arkadaşlar merhaba.
Geçen bir ortamda birkaç barzani'ciyle oturmak zorunda kaldım.
Konu kemalizme ve türk soluna geldi.
Kaypakkaya hariç tüm tdh nin gizli ve bazılarının aleni kemal sempatizanı olduğunu söyledi. Konuya vakıf olmadığım için birşey demeden sadece dinledim.
Var mı arkadaşlar böyle birşey yoksa barzanici'lerin üfürüğü mü?
Anarko-primitivist isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anarko-primitivist Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 13.Ocak.2018, 13:08   #2

Apé Che - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Apé Che
İŞÇİ...
Kullanıcı Profili
Üye No: 4
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 6,384
2,073 Mesajına 5,894 Teşekkür Aldı

Doğrudur.

turgut_fatsa'ya bakman yeterlidir durumu anlaman için

TARİHTE ZORUN ROLÜNÜ EN DOĞRU OLARAK KAVRAYARAK DEVRİMCİ ŞİDDETİ PROLETARYANIN HİZMETİNE ÖRGÜTLÜ OLARAK VERENLERİZ.

Bu büyük devrimci komünistin çalışma biçimini zamanımızın sınıflar mücadelesine en uygun ve en doğru cevabı olarak kabul ettiğimiz için BİLİMSEL SOSYALİZMin kurucuları tarafından da tastik edildiği için

Bizler
BLANQUİST Devrimci Komünistleriz !

Apé Che isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Apé Che Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 13.Ocak.2018, 15:47   #3

turgut_fatsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turgut_fatsa
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 48375
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,271
821 Mesajına 1,338 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Apé Che Nickli Üyeden Alıntı
Doğrudur.

turgut_fatsa'ya bakman yeterlidir durumu anlaman için
Bunun böyle olmadığını ne zaman kadar anlatacağız ama bıkmadan anlatacağız .
Kemalizmin sempatizanı değilim ama Kemalizm denilen ve ülkemizde Cumhurriyet kurucuları olarak tanımlananları yakından takip edenim. Çünkü anlatılanlar anlatıldığı gibi değil.

Geçmiş kavrayarak günümüz anlayabilir ve geleceğimiz bulabiliriz diye düşünenlerdenim. Yani geçmişi sadece bugünü anlamak olarak kullanmaktan öte geleceği kavramak için önemlidir.

Cumhrriyet kuruculuğunda bir sürü kanatlar var. Belirgenleşen iki kanat. Rauflar,Beleler, Fuat ve Karabekirler. Bunların dışında bir de M.Kemal taraftarı olanlara var. Birde bunların dışın da bu iki kanat arasında gidip gelenler var. Mesela İnönü ,Celal Bayar, gibiler. Yine bunların dışında İslamcılar büyükçe (Şeriyatçı)kanat var. Birbirleri ile kurdukları itifakla tasfiye eden böyle bir süreç var

Mesela Suphiyi yok eden M.Kemal denilir. Hayır,Karabekirdir .Bunun itirafını meclis kürsüsünden M.Kemal ''Tüm planları hazırlayan Karabekirdir '' diyerek kendi yapmıştır. İtiraz edebilirmiydi? Hayır ,sınıfsal pozisyonundan dolayı edemezdi. Çerkez Ethem ve Demirci Efe olayının belirlecileri İnönü ,Refet Beledir. İtiraz edebilirmiydi ,hayır. Savaş alanın hakimiyet kavgası görünümünde oralara kadar işi getirmiş olanları tasfiye etme, egemenlik altına almadır. İnönü yokken Ethem vardır. Bunu sosyalist örgütlerde de bolca görebiliriz. İç dinamikten yetişen kadro ,cahil,bilgisiz ve kaba olduğu için tasfiye edilir. Rumları süren Nurettin paşa (islamcı eğilimler içinde olmasına rağmen ) ve bunun için Divani harbe verilmiştir.Kurtaran M.Kemaldir .Mecbrumuydu, evet mecburdu. Ama Bursa komutanı ki ilk direniş kapısını açan Çerkez Albay Bekir Sami beyi kurtaramamış emekliliğine razı olmuştu. Halbu ki Bursanın teslimi kararı emrini Fuat ve M.Kemal di.. Bekir Sami beyin hiç hatası yoktu .

Kürtlerle en yakın itiffak kuran Karabekirdir mesela. Ermeni anlaşmasını sovyetlerle yapmamış ,taşnaklarla oldu bitti ile yapmıştır. Taşnaklar o esnada İktidarı kaybetmişlerdi halbu ki. Esasta M.kemal Bolşeviklerle bu anlaşmanın olmasını isteyendi. İtiraz edebilirmiydi ?Hayır. Karabekir Kürtler açısından mesela çok iyi incelenmesi gereken adamdır. Esasta Kürtere madik atan odur ama ne hikmetse Kürtler tarafından eleştirilmez. Kısaca M.Kemal o kadar güçlü bir adam değil. Giderek gücünü artıran adam.Ama tÜm olan bitenler ona yıkılır.

Geçekte M.Kemal toplanan toplumdan yada var olan toplumlardan ulus yaratmanın gerekliliğine ,zorunluluğuna inanlardandı. Bugünkü Kürt siyasalı gibi. Rumların ve Ermenilerin sürülmesine karşı onlarla birlikte ortak ulus yaratabileceğine inanıyordu.Baştan düşüncesi buydu bunun için 1919son -20 nin ilk aylarına bakmak gerek. Ya da ortak yönettim, ama sadece aidiyatı dillendirmeden, Türkiye kimliği içeriğinde . Ancak bilemediği ,emperyalist dönemde bunun mümkün olamayacağı idi. Görüldüğü,yaşandığı gibi olmadı da. Bu kez Türkçülük işleri ön tarafa çıkmaya başladı ,çıkaranlar da İtihhat terakki içinden gelen o anlayışta olanlardı. bir yanları İslamcılık olan ,bir yanları Türkçülük olan ve bunun arasınad gidip gelen İtihat Terakkiciler. İşte en sonunda 1980 de karar verildi.Türk -İslam sentezi . ne menem biri işse,yine tutmayacak dikiş.

İşin gerçeği daha başta M.Kemal Ne islamcı nede Türkçüydü. Eğer başta Türkçü olsa Azerbeycanı Bolşeviklerin olsun diye katkı sunma poltikası gütmezdi değilmi?

Bunların ise en ortak özeliği hepsinin Osmanlı bürokratı ve Küçük burjuva oluşlarıdır. Küçük burjuva da kendi içinde kanatlara ayrılır . Birleri burjuva yanlısı çıkarlarını orada görür, burjuva olma istekleri Birleri amele sınıfına yakın ki bunlar okumuş yazmış eğitimleri yüksek olanlardır . Bir kısmı ise iki taraf gidip gelir ortada duranlar ve kaypaklığı en üst seviyede yaşayanlardır ve en kurnaz olanlardır . Çünkü oyun içinde iyice pişerler, politik kuranazlıkları deneyimleriyle en üst seviyede olanlardır. Ama işin özü Küçük burjuva karakteri,yani iki büyükçe sınıf arasında kaypaklığı ile tanımlanır. Ancak Küçük burjuva içinde ortada olanlar herkese parmak ısırtacak nitelikte politik kurnazlığa sahiptir.

Sanırım Sosyalistlerin en korkutan özelikle bu ortada duranlardır. Diğer küçükburjuvanın üst ve alt kanatlarını çözümlemek kolaydır çünkü Bundan dolayı bunları çok çok iyi çözümlemek gerekir. Sosyalistlere Politik yanlışlar yapacak koşulları yaratırlar ve genelikle sosyalistler bu poltik yanlışları hep yapmışlardır.
Önümüzdeki daha zorlu ve çetin geçecek mücadelenin ihtiyaçlarına yanıt verecek birleşik bir direnme zeminini ve seçeneğini hep birlikte inşa etmeliyiz. Eğer bu yaratılamazsa devrimci direniş imkanının umutsuzluk içerisinde boğulmasının önüne de geçilemeyecektir.
turgut_fatsa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Ocak.2018, 15:47   #4

Hasan Karataş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 26927
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,571
837 Mesajına 1,573 Teşekkür Aldı

Her birey içinde bulunduğu zaman ve mekândan bağımsız değildir. Daha açık bir dille 20.yy da ki ben şimdiki ben değilim.

Yeni bir zaman ve mekân içinde önceki mekân ve zamanın bireyi olmaya devam edenler yeni zaman ve mekân içerisinde yol alamazlar. Yani yeni zaman ve mekân’ın devrimcisi olamazlar.

İlk okul ve ortaokul yıllarımda yoksulluk nedeniyle TC yi hiç sevmemiştim. Nefret ediyordum. Sonra zamanla devrimci oldum ve lise son sınıfta öğrenciyken güzel bir devrimci tiyatro oynuyorduk. Oyun şehirde çok dillenmişti. O gece devlet erkanı izlemeye gelecekti. Bizim okul yönetimini telaş almıştı.

Oyunun ortalarına doğru oyunun esas oğlanı tuluğat yapmaya başladı. Kemal’e övgüler düzüyordu. Okul müdürüne ceza gelsin istemiyordu. Ancak tahammül edemedim ben de senaryo dışına çıktım. Kemal kurtardı ama dedelerimiz öldü. Dedelerimiz koskoca vatan için öldü ama şimdi bir mezarlık toprakları bile yok dedim. O ara bana saldıran jandarma ajite oldu jopu bana vuracakken vuramadı.

O dönem hepimiz devrim için yola çıkmıştık. Ancak karşımıza da bir şeyler çıkıyordu. Gerçekte onları lehimize çevirmemiz gerekiyordu. O dönemi birebir yaşamış biri olarak söylüyorum. Devrimcilerden kimse Kemal hayranı değildi. Bu Kemal hayranlığı bu zamanda ortaya çıktı. Ben bile 18 yaşlarında Kemal’i eleştirirken, o zamanın Mahir ve Deniz’lerinin Kemal hayranı olacaklarını tasavvur etmeyin.

Başlık bile problemli, ne demek türk solu? O zamanın bütün devrimcileri türk kimliğini taşımıyordu. Hepsi de yoksul ve emekçi halkların kimliği ile siyaset yapıyorlardı.

Gelelim bugüne o dönemden kendisini bu döneme yani 21.yy a atamayan arkadaşların devrimciliği erimek durumunda kalmıştır.

Kimleri çok gerilere giderek devrimcileşmeye çaba harcarken, kimileri de başka bir yanlışa giderek uyduruk ideoloji ve siyasetlerin içine düşmüşlerdir.

Ben doğru olanın 21.yy a atlamak olduğunu düşündüm ve gayret ettim. İşin doğrusu anarşistlerden çok yardım aldım.

Bugün türk solu dediğiniz geride kalmış devrimci arkadaşlar gerçekte bu zamana atlamaya gayret eden bireylerdir. Bunu Gezi zamanı gördük.

Kürt siyasetleri ile yürüyen arkadaşlarımız da doğru yerde durmuş değillerdi. Onları da gördük bu zamanın ilişki ve çelişkilerinin dışında yani yanlış ve uyduruk hareketlerin içinde yer alıyorlardı. Onlara karşı en sert eleştiriler benden gelmiştir. Ancak ben bu eleştirileri yaparken hiçbir zaman CHP ve benzeri siyasetlerin içinde durmadım.

Bugün egemenlerde gerçekte Kemal’ci değildir. Kemal 20.yy da tarih olmuştur. Kemal hiçbir biçimde tekrar edemez.

Bugünün ilişki ve çelişkileri üzerinden, ulusal hiçbir siyasetin yanında durmadan (zira ulusalcılığın her türü uyduruktur) doğrudan devlet ve sermayeye karşı tavır alamayanlar gerçek devrimciliğe adım atamazlar.

Ne kürt devrimi ne de türk devrimi gerçek değildir ve olamaz. Türk solu kavramı ne denli spekülatif ise kürt solu kavramı da o denli spekülatiftir.

Gerçekten eski devrimcileri bu tür yanlışlara bulaştırmayın. Örneğin Marks’ın düşmanı kişi bu forum da İ.Kaypakaya’nın mealen Kemal’e faşist dediğini söylemiştir. Deniz veya Mahir, Kemal’e faşist dememişlerse İBO ya düşman olmuşlar demektir. İBO dan medet uman bu anti Marksist şahsiyet, İBO nun Marksist Leninist parti kurduğunu söylemez. İBO Marksist kendisi anti Marksist ve yaşamayan İBO dan fayda elde etmeye çalışıyor. Yetmiyor. Onları birbirlerinin yoldaşları ile ayırıyorlar.

Kişileri zaman ve mekânları ile birlikte değerlendirmeliyiz. Baştan söylediğim gibi 20.yy daki ben şimdi ki ben değilim.

Deniz Mahir ve İBO yu birbirinden ayırmaya kalkmayın.
Alt 13.Ocak.2018, 17:00   #5

ÖzgürToplumsallık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 54673
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 97
161 Mesajına 255 Teşekkür Aldı

anarko-primitivist arkadaş...

evet Barzaniciler genellikle üfürür...ama bazen de doğru şeyler söylerler...özellikle genetik kardeşleri Türkiyeli nasyonalistler konusunda nettirler...bilirler çünkü birbirlerini...

tartışma saçma sapan bir şekilde...kim Kemal"ist" kim değil meselelerine indirgeniyor...bunu da bile bile yapıyorlar...üstelik Kemalizm diye bir şeyin var olup olmadığı meçhul iken...bana göre ortada böyle bir ideoloji yok...fakat varmış gibi servis ediliyor...

misal Hasan Karataş Kemalist değil...ama şu lafları edecek birine ne dersin...

Ne kürt devrimi ne de türk devrimi gerçek değildir ve olamaz. Türk solu kavramı ne denli spekülatif ise kürt solu kavramı da o denli spekülatiftir.

zira onun gibiler...ezen ulus milliyetçiliği ile ezilen ulus milliyetçiliğini bir tutarak şovenizme ışık tutarlar...ezilen bir halkın kendini örgütleme hakkını red eder...kendi kaderini tayin hakkını red ederler...

bu kesimler ister istemez Kemal hayranıdır...çünkü Türk-devrimi dedikleri safsata özünde bir ulus-devlet inşası...haliyle buna dahil olmayanların katliamı ve asimilasyonudur...

aynı şeyi Kürt toplumu için...Kürt halkının var oluşu-örgütlenişi ve dahi devlet oluşu için söyleyen zihniyet...ya çürümüştür ya da aleni şoven...

misal turgut da öyle...

Kürtlerle en yakın itiffak kuran Karabekirdir mesela. Ermeni anlaşmasını sovyetlerle yapmamış ,taşnaklarla oldu biti ile yapmıştır. Halbu ki M.kemal Bolşeviklerle bu anaşmanın olmasını isteyendi. İtiraz edebilirmiydi ?Hayır. Karabekir Kürtler açısından mesela çok iyi incelenmesi gereken adamdır. Esasta Kürtere madik atan odur ama ne hikmetse Kürtler tarafından eleştirilmez. Kısaca M.Kemal o kadar güçlü bir adam değil. Giderek gücünü artıran adam.Ama tÜm olan bitenler ona yıkılır.

herkes böyle düşünmezken öyleymiş gibi söylemek turgutun genetiğinde var buna bir şey diyemeyiz...

Fakat herkes M.Kemale atmaz suçu...hatta tam tersi M.Kemal gibi ortayolcu birisi belki de aralarındaki en suçsuz kişidir...fakat ses çıkarmayarak suçlu hale getirilmiştir...

üstelik Karabekirin Kürtler tarafından eleştirilmediği iddiası da yalandır...Kürt toplumuyla daha iyi ilişkiler geliştirmeyi savunmuş olmaları eleştiri getirilmediği anlamına gelmez...

İttihatçı olan kadrolar Kürtlerle ilişkilerine göre sınıflandırırlar...Fethi Okyar gibileri "elimi Kürt kanına bulmama" diye itiraz ederken...Karabekirlerin kurduğu muhalefet partisi Kürtlerle daha iyi ilişkiler kurmaya gayret ederken...bunlar yerine Türk faşizmini destekleyecek halleri yok...

buradaki Küçük burjuvaydı...devrimciydi...anti emperyalistti tarzı iddialar sakattır...emperyalist sistemde farklı toplumların eşit-özgür yaşamı kuramayacağı iddiası da keza öyledir...bunlar devşirme-dönme kesimlerin kendi egemenliği savunma tezleridir...Osmanlı da kendi egemenlikleri daralınca bu konsept zamanla etkin oldu...bunu da eskiden Osmanlı adına şimdi de Türkiye adına "bölücülüğe" karşı meşrulaştırıyorlar...

anarko-primitivist arkadaş...kısacası mesele Kemal hayranı olup olmamak değil...o döneme ilişkin sistemin yaptığı yorumları aynen kabul edip etmemek...bunları eleştirmemek...ve var olanı sistem ağzıyla kabul etmek...

eğer bu anlamda söylüyorsan evet nasyonalizm Türkiye solunda egemen bir anlayıştır...bunun Kemallerle ya da başkalarıyla da alakası yoktur...

İbo Kemalizm faşizm demiş ama bunu demek yeterli değil...Mahir küçük burjuva devrmimcisi demiş meşrulaştırmış...ikinci kurtuluş savaşı vereceğiz demiş meşrulaştırmış...Denizde de bu vardır...

bu önderlerde böyle zaafların oluşu...onların yaptıkları çıkışın değerini azaltmayacağı gibi...onların bizim için değerini de düşürmez...çünkü onlar silahlı mücadeleye başlarken aynı Devlete karşı savaşmışlardır...yani zamanında övdükleri kesimlere karşı...
ÖzgürToplumsallık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Ocak.2018, 17:08   #6

dinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dinc
Üyeliği durduruldu
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 46207
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,425
263 Mesajına 425 Teşekkür Aldı

Barzani M.kemalin tırnağı olamaz..O yüzden Turgut Özal'ı yalayan sağcılar Türk soluna laf atmayı ; marifet sanarlar ama kendileri Türk saginin ve Amerkanci hükümetlerin köpeği olurlar! İsrail ; ingiltere ve Fransız emperyalizmi ile cephede savaşan bir asker ile ; İsrail'e kopeklik eden bir Asiret reisi arasında seçim yapmak zorunda kalırsam tabikide Askerden yana oluruz! Aynı Lenin gibi! Barzani ittir.Barzanicileri de siteden atın! Aynı kemalist faşistler gibi..
dinc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Ocak.2018, 18:08   #7

turgut_fatsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turgut_fatsa
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 48375
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 1,271
821 Mesajına 1,338 Teşekkür Aldı

özgürtoplum bu denli beni tahrik etmeye çalışsanda sana cevap vermeyeceğim. Yalan de ,çürümüş de, şöven de,sakat de ne dersen de de herzaman bu uslupla yazmıyorsun buda belli oluyor.hatırlatayım. Bunu biraz sakla yahu. Çalışıyorsun da beceremiyorsun.
Önümüzdeki daha zorlu ve çetin geçecek mücadelenin ihtiyaçlarına yanıt verecek birleşik bir direnme zeminini ve seçeneğini hep birlikte inşa etmeliyiz. Eğer bu yaratılamazsa devrimci direniş imkanının umutsuzluk içerisinde boğulmasının önüne de geçilemeyecektir.
turgut_fatsa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Ocak.2018, 18:20   #8

ÖzgürToplumsallık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 54673
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 97
161 Mesajına 255 Teşekkür Aldı

özgürtoplum bu denli beni tahrik etmeye çalışsanda sana cevap vermeyeceğim. Yalan de ,çürümüş de, şöven de,sakat de ne dersen de de herzaman bu uslupla yazmıyorsun buda belli oluyor.hatırlatayım. Bunu biraz sakla yahu. Çalışıyorsun da beceremiyorsun.

Arada yazıyorum diyelim...mesele saklamakta değil...turgut olarak seni örneklerken bunu yapıyorum...ama önce iddiamı paylaşıyorum sonra da sana karşı tespitimi...

sanki tahrik olsan bana patlayacaksın
ÖzgürToplumsallık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Ocak.2018, 18:37   #9

toprock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
toprock
PARTIZAN
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 47160
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 50
25 Mesajına 36 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Hasan Karataş Nickli Üyeden Alıntı
Gerçekten eski devrimcileri bu tür yanlışlara bulaştırmayın. Örneğin Marks’ın düşmanı kişi bu forum da İ.Kaypakaya’nın mealen Kemal’e faşist dediğini söylemiştir. Deniz veya Mahir, Kemal’e faşist dememişlerse İBO ya düşman olmuşlar demektir. İBO dan medet uman bu anti Marksist şahsiyet, İBO nun Marksist Leninist parti kurduğunu söylemez. İBO Marksist kendisi anti Marksist ve yaşamayan İBO dan fayda elde etmeye çalışıyor. Yetmiyor. Onları birbirlerinin yoldaşları ile ayırıyorlar.

Kişileri zaman ve mekânları ile birlikte değerlendirmeliyiz. Baştan söylediğim gibi 20.yy daki ben şimdi ki ben değilim.

Deniz Mahir ve İBO yu birbirinden ayırmaya kalkmayın.
Hasan abi konuyu sanki kisisel ve duygusal degerlendirmissin gibi geldi. Zira sol icinde fraksiyonlarin olduguna herkes hemfikir, Onder Kaypakkaya maocu pratik izlemis ve teorilerinin dinamiklerini de deniz ve mahirinkinden bir o kadar uzak insa etmistir. Konuyla alakali cevabi Kaypakkayanin secme yazilarinda bulabilirsiniz. Zira Kaypakkaya THKO ve THKP-C yi kucuk burjuva hareketi olarak nitelendirmis, durumun tahlilini gayet gercekci yapmistir. Bu 3 devrimcinin de canlarini devrim ugruna feda ettigini yadsiyamayiz ancak bu ucu zaten birbirinden ayridir. Mahir cayanin baskanligindaki SBF nin 1 nisan 1966 da Mustafa Kemal heykeline yapilan saldiri sonrasi "atatrurke baglilik nobetleri" ne katildigini da biliyoruz. Ayrica mahir cayan ve deniz gezmisin ulus sorunu ve self determinasyon uzerine fikir belirtmemesi de argumani guclendiriyor. Onder Kaypakkayanin kemalizm tezi ile deniz ve mahirin yasantisina baktigimizda bu ucunun zaten ayri oldugunu goruruz.
Alt 13.Ocak.2018, 19:48   #10

İ.Seçil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İ.Seçil
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 35150
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 259
501 Mesajına 835 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Anarko-primitivist Nickli Üyeden Alıntı
Arkadaşlar merhaba.
Geçen bir ortamda birkaç barzani'ciyle oturmak zorunda kaldım.
Konu kemalizme ve türk soluna geldi.
Kaypakkaya hariç tüm tdh nin gizli ve bazılarının aleni kemal sempatizanı olduğunu söyledi. Konuya vakıf olmadığım için birşey demeden sadece dinledim.
Var mı arkadaşlar böyle birşey yoksa barzanici'lerin üfürüğü mü?
Dinime söven Müslüman olsa.Derler.

Evet Kemalizm içinde modernite bilimsel gelişmeyi de barındıran bir idoloji Bu süreç her kapitalist sistemin krize düştüğünde sarılacağı yöntem olan faşizm i de barındırmakta. Türk solu derken ne demek istedi bilmiyorum ama o türk solunun faşizme karşı verdiği savaşı döktüğü kanı ödediği bedelleri görmemiş olacak ki sallamış gitsin.

Ama bunu Barzanicilerin söylemesi garip olmuş. Henüz idolojilerini ilerici modern bile yapamamış aşiret sisteminden çıkamamış din gücü hakim güç olmaktan öteye gidememiş idoloji bile olamamış sistem ve bu sisteme tabii olanlar kendinden çok çok ileri sistemi nasıl suçlar ve eleştirir.

Barzaniciler o küçümsediği türk soluna yetişmek için fırınlarca ekmek yemelidirler.
İ.Seçil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
İ.Seçil Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 13.Ocak.2018, 20:24   #11

Anarko-primitivist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Anarko-primitivist
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55359
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 54
58 Mesajına 92 Teşekkür Aldı

Türk solu derken tdh demek istedim. Kastettikleride söyledikleride tdh idi.
Benim yazım yanlışım. Yöneticiler uygun başlıkla değiştirse çok iyi olur. Aklımda sol ile devrimcilik paralel kalmış.
Anarko-primitivist isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.Ocak.2018, 02:33   #12

Korçagin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Korçagin
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 52104
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 79
30 Mesajına 50 Teşekkür Aldı

gerçekli payı var ama abartıyorlar
İbrahim Kaypakaya'yla hemen hemen aynı devirde devrimcilik yapan Yılmaz Güney'e Kemal hayranı diyemeyiz mesela
veya yine aynı devirdeki Gabris Altınoğlu ve örgütlülerine
ayrıca 1970lerin en kitlesel örgütlerinden Kurtuluş Hareketi de Kemalizm eleştirileriyle meşhurdur
bak 1970'lerden bile 3 tane çevre saydım ki bunlar ''Kemal hayranı olmadıklarını'' aleni olarak açıklayanlardır
Fakat Malcolm X'in dehası neydi? (...) Haydi, köklerimizi yeniden keşfedelim; Hayır! Deha X harfinde gizliydi. X, bizim köklerimiz yok, köklerimiz elimizden alındı demekti. Peki, bu durum, bizim, beyaz adamınkinden daha evrensel bir topluluk kurmamızı sağlayacak bir özgürlükse? Bu yaratıcılık, ortada olanı ve köklerinden kopartılmanın yol açtığı aile bağları ve göreneklerden yoksunluğun, travmanın yeni bir özgürlüğün yolunu açabileceğini görebilmektir. (Zizek)
Korçagin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.Ocak.2018, 05:26   #13

Tripoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tripoli
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 54383
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2
80 Mesajına 132 Teşekkür Aldı

"Kemalist" CHP milletvekilleri, "Kemalist" ÖDP'nin lideri, "Kemalist" HTKP'nin lideri, "Kemalist" ÇHD'liler daha nice "Kemalist" Demirtaş'a destek olmak için adliyedeydi.

Ne bu insanların derdi? "yüzleri x maskeli nasyonalistler", "yüzleri x maskeli şovenistler" bilmem neler diye Kürtler adına sabah akşam etrafa çemkirenlerin güdüsü tam olarak ne peki?

Şurada iki yıl öncesine kadar, HDP'lilerin televizyonlarda beraber oturup tatlı tatlı Kemalizm tenkiti üzerinde birleştikleri adamların hiç birini gördünüz mü adliyede?

O adliyeye gelenlerin hiçbiri yüzüne maske takmamaktadır. Zira o maskenin bugün takmak isteyene hiçbir faydası olmadığı gibi, fişlenmek, ismini kara listeye yazdırmak, tek ses medyada "terörist destekçisi" diye hedef gösterilmek, mimlenmek dışında bir getirisi yoktur. Hepsi cesur, samimi, kara gün dostu insanlardır. Hareketlerini, partilerini temsilen gelenler kurumsal kimlikleriyle öyledir, bireysel olarak gelenler de bireysel kimlikleriyle.

Şu kara günlerde bile, sabah yataktan kalkıp gece yatağa girene kadar, Kürt adına Kürdün kara gün dostlarının her söylediği, her yazdığı, her yaptığında Kürt düşmanlığı, şovenizm, nasyonalistlik vs şifreleri arayan hastalıklı tipler artık gerçekten kovuklarına çekilmelidir.

Şu faşizm ortamında safını belli eden ve nerede durduğunu cesurca ortaya koyan insanların tırnağı olamayacak tiplerin sabah akşam Kürt adına tekfirciliğe soyunmaları, kendilerine böyle misyon biçmeleri artık sadece bir hastalığın tezahürüdür. Başka da bir anlamı yoktur.
Tripoli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tripoli Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:

Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...