Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Anket

Anket Anketlerin yer aldığı bölümümüz

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi ANKET....Hem görüş ,hemde yeni şık ekleyebilirsiniz..
Cevaplar
8
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
2049
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 09.Kasım.2016, 22:49   #1

Akseymen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 42196
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 10,054
1,690 Mesajına 4,230 Teşekkür Aldı
Standart ANKET....Hem görüş ,hemde yeni şık ekleyebilirsiniz..

SOSYALİST EKONOMİNİN İÇİNDE ,KAPİTALİST EKONOMİNİN DİNAMİKLERİ GELİŞEBİLİRMİ ?

A) Kapitalizm var olduğu müddetçe bu mümkündür..

B) Sosyalist bir ekonominin içinde kapitalist üretim ilişkileri ,Sosyalist toplumu bozmadan yaşayabilir.

C) Gerçek sosyalist bir ülkede bu mümkün değildir.

D) sosyalist ekonomiye sızan kapitalist üretim,sosyalizmi mutlaka yıkar..
Akseymen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Akseymen Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 09.Kasım.2016, 23:18   #2

v-for-Raperîn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 49566
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 258
515 Mesajına 961 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Akseymen Nickli Üyeden Alıntı
SOSYALİST EKONOMİNİN İÇİNDE ,KAPİTALİST EKONOMİNİN DİNAMİKLERİ GELİŞEBİLİRMİ ?

A) Kapitalizm var olduğu müddetçe bu mümkündür..

B) Sosyalist bir ekonominin içinde kapitalist üretim ilişkileri ,Sosyalist toplumu bozmadan yaşayabilir.

C) Gerçek sosyalist bir ülkede bu mümkün değildir.

D) sosyalist ekonomiye sızan kapitalist üretim,sosyalizmi mutlaka yıkar..
çok güzel , ancak, önce kapitalist ekonominin dinamikleri nelerdir ? kısaca başlıklar halinde , yazılmalı.

daha sonrada yine kısaca başlıklar halinde özet misali sosyalist ekonomi nedir? belirtilmeli.

ki, bu sorulara cevap bulabilelim. yada soru ekleyebilelim.
v-for-Raperîn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
v-for-Raperîn Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 09.Kasım.2016, 23:45   #3

Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
v-for-Raperîn Nickli Üyeden Alıntı
çok güzel , ancak, önce kapitalist ekonominin dinamikleri nelerdir ? kısaca başlıklar halinde , yazılmalı.

daha sonrada yine kısaca başlıklar halinde özet misali sosyalist ekonomi nedir? belirtilmeli.

ki, bu sorulara cevap bulabilelim. yada soru ekleyebilelim.
Dostum ..

Genel olarak anladığımız anlamda ele alabiliriz.Söylediğin gibi sosyalist ve kapitalist ekonomilerin tariflerini bu başlıkta yaparsak anketin amacı ortadan kalkacak..

Anket bir anlamda üyeleri araştırmaya sevk edip ,cevap almak üzerine kurgulandı..Cevap vermek isteyen araştırmasını kendi de yapabilir..Sonuçta forum üyelerinin ekonomiler , üretim araçlarının konumlanışı bilgilerini hafife almamak gerek..
Akseymen Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 10.Kasım.2016, 00:11   #4

H.Doludizgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
H.Doludizgin
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 51273
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 416
413 Mesajına 791 Teşekkür Aldı

Merhaba

Sosyalist ekonomi anlayisi , Kapitalist üretim iliskilerinde, üretim araci olan proletarya yasadigi SIKINTI ve sorunlari förmüllestirerek önce bu sorunlarin cözümü icin kapitalistlere dayatmada bulunur ve bu dayatmada aldigi olumlu veya olumsuz her cevap onu yeni bir düzende söz sahibi yapmaya iter cünkü Kapitalist üretim bicimi üretim araclarini gelistirmez ve gerisine düser.

Celiski buradan baslar ve uzlasmaz hale gelene Kadar karsilikli catismalar yasanir.

Bu sorunlara paralele elbette ki baska toplum sistemlerine ait olan gelenek ve görenekleri de elinden geldigince kapitalistler diri tutmak isterler ve bun gelenek ve göreneklere kendi Bakis acilarini ekleyerek yenilerin olusmasinda ön ayak olurlar. Cünkü her gelenek para getirici hal alirsa destekler.Kültür ve beyin gelistirici olandan kapitalizm Kacar cünkü gelisen bir sey paraya dönüsebiliyorsa kapitalizm ona kucak acar aksi halde yan cizer.

Sosyalist üretim iliskilerinde de Kapitalist yapilanma varligini sürdürür cünkü yiktigi toplumdan o sadece sosyal düsünce ve toplumsal örgütlenme ile ayrilmistir ama yerlesmis bulunan üretim araclarini burjuvaziden devr almistir ve bu devr almada y üretim iliskisinde Kapitalist toplumdaki gibi bir yapilanma da kendisini dayatir.
Örnegin , Ustabasi sosyalizmde de var.
Bir makine de bir tekniksiyen ve bu tekniksiyene yardim edenler...

Üretilen herhangi bir esyanin piyasada talep bulmasi...Burada Sosyalizmde arz ve talep bir birini dengelemeli yani asiriya kacmadan istenileni üretmek.

Maas sistemi oldugu gibi Kabul görür. Sosyalizmde bir fabrikada üretilen maddi degerin getirisi ve götürüsü karsilastirildiktan sonra geri kalanin esit pay edilmesi her ne Kadar söz konusu olursa olsun bu bazen hesapta olmayan bazi yeni projeler veya is yerinde Hayat bulan bir olumsuzluk paylasimi ters yönde etkiler.

Calisanlarin hepisinin evi yoktur ve bir cogu kirada kalir ve bu kiralik evler devlete aittir ve bu evler her gecen sene kurumlasir cünkü yeni bir yerde ev yapmak veya gündemlestirmek sosyal zarar sayilabilinir...

Kapitalizmi deviren proletarya üretim iliskilerinde bu devirme döneminde hep direnmeyi sectigi icin yönetmeye gelince sok yasayabiliyor cünkü kendisinin yönetici olarak sinif üyelerinin klarsisina dikilmesi o Kadar popüler olmuyor.

Örnegin.
Sinif mücadelesinde anti Kapitalist ve fasist olan birinin komünist partiye üye olmasi o Kadar kolay bir sey degildir ama sosyalizmde üye olmasi icin adeta kapisi calinir.
Kapi calmak, sinif üyesi ile SIKINTI yasamamak icindir ve her insani aktiflestirerek görev ve sorumluluk almaya itmektir.
H.Doludizgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
H.Doludizgin Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 10.Kasım.2016, 01:07   #5

Cizire Botan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cizire Botan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 54509
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 510
178 Mesajına 394 Teşekkür Aldı

Kapitalist ekonomi diye bir şey yoktur, ekonomi vardır ve kapitalist unsurlar vardır. Bu unsurlar tarih boyunca karanlık dehlizlerde uygun anı beklediler, maddi koşullar oluşunca da (Londra-Amsterdam'ın çaresizliği yeni bir sisteme ihtiyaç duydu) ortaya çıktılar. Bunlar ekonomiye artı değer adına el koyan, sahtekar gruplardır. Krallar ve feodallerden farkı ise zor yoluyla değil gönüllü olarak insanları (parayı kullanarak) bu sisteme sokmalarıdır ki bunun için de dinin kendi işlerine yarayan bir hale sokulması (dinin özünün boşaltılması) gerekir. Zaten öyle de yaptılar, buna da Aydınlanma diyoruz.

Kapitalistlerin ekonomik yarışta, tekel olmadıkları sürece hiçbir şansları yoktur. Dolayısıyla bunlara bir yasak koymaya, diktatörleşmeye, asıp kesmeye gerek yok. Tekelcilik anti-demokratiktir. Suya, enerjiye ve toprağa el koymak da doğaya el koymak olduğundan asla kabul edilemez. Bu iki şartı kesin olarak ortaya koyarsan herhangi bir sorun olmayacaktır. İsteyen istediği özel işletmeyi açsın. Toplumsal yasalar fizik yasaları gibi değildir, hatta toplum bildiğimiz fiziksel tüm alemden de üstündür; çünkü daha esnektir, tüm doğaların toplamıdır. Dolayısıyla fiziksel yasaları topluma uyarlamaya çalışıp, her şeyi yüzde 100 yapmaya gerek yok. Bir sistemi toplumda başat kılmak yeterlidir, çünkü daha fazlası toplum için düşünülemez. Yani yüzde 100 bir sosyalist ekonomi hiçbir zaman var olmamıştır ve olamaz da. Toplum böyle bir olgu değil.

Kuzey Suriye'de holdingcilik yasak, Efrin'de yüzlerce dönüm zeytin tarlası var ve hiçbirinin ağası yok. Toprakların, petrol kaynaklarının hatta boş evlerin hepsinin kayıtları yerel yönetimdedir. Komünler direkt olarak, karşılarına hiçbir engel çıkmadan yerel yönetimlerden (örneğin Efrin Halk Meclisi) on dönüm tarla kaydını alabilir, artık o tarlalar o komünlere aittir. Komünal bir şekilde işletilir.

Ama Kuzey Suriye'de özel teşebbüsler yasaklanmaz, niye yasaklansın ki? Komün varken, kim gelip de "Biz patronumuz hayrına karın tokluğuna çalışacağız, lütfen bu arazileri bize zimmetleyin." der ki? Demokratik rekabet olursa eğer, yani tekel olmazsa bunların hiçbirinin şansı olmaz, komünal bir ekonomiye değil darbe vurmak en ufak bir etkisi olmaz.
Cizire Botan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cizire Botan Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 10.Kasım.2016, 01:23   #6

Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Cizire Botan Nickli Üyeden Alıntı
Kapitalist ekonomi diye bir şey yoktur, ekonomi vardır ve kapitalist unsurlar vardır. Bu unsurlar tarih boyunca karanlık dehlizlerde uygun anı beklediler, maddi koşullar oluşunca da (Londra-Amsterdam'ın çaresizliği yeni bir sisteme ihtiyaç duydu) ortaya çıktılar. Bunlar ekonomiye artı değer adına el koyan, sahtekar gruplardır. Krallar ve feodallerden farkı ise zor yoluyla değil gönüllü olarak insanları (parayı kullanarak) bu sisteme sokmalarıdır ki bunun için de dinin kendi işlerine yarayan bir hale sokulması (dinin özünün boşaltılması) gerekir. Zaten öyle de yaptılar, buna da Aydınlanma diyoruz.

Kapitalistlerin ekonomik yarışta, tekel olmadıkları sürece hiçbir şansları yoktur. Dolayısıyla bunlara bir yasak koymaya, diktatörleşmeye, asıp kesmeye gerek yok. Tekelcilik anti-demokratiktir. Suya, enerjiye ve toprağa el koymak da doğaya el koymak olduğundan asla kabul edilemez. Bu iki şartı kesin olarak ortaya koyarsan herhangi bir sorun olmayacaktır. İsteyen istediği özel işletmeyi açsın. Toplumsal yasalar fizik yasaları gibi değildir, hatta toplum bildiğimiz fiziksel tüm alemden de üstündür; çünkü daha esnektir, tüm doğaların toplamıdır. Dolayısıyla fiziksel yasaları topluma uyarlamaya çalışıp, her şeyi yüzde 100 yapmaya gerek yok. Bir sistemi toplumda başat kılmak yeterlidir, çünkü daha fazlası toplum için düşünülemez. Yani yüzde 100 bir sosyalist ekonomi hiçbir zaman var olmamıştır ve olamaz da. Toplum böyle bir olgu değil.

Kuzey Suriye'de holdingcilik yasak, Efrin'de yüzlerce dönüm zeytin tarlası var ve hiçbirinin ağası yok. Toprakların, petrol kaynaklarının hatta boş evlerin hepsinin kayıtları yerel yönetimdedir. Komünler direkt olarak, karşılarına hiçbir engel çıkmadan yerel yönetimlerden (örneğin Efrin Halk Meclisi) on dönüm tarla kaydını alabilir, artık o tarlalar o komünlere aittir. Komünal bir şekilde işletilir.

Ama Kuzey Suriye'de özel teşebbüsler yasaklanmaz, niye yasaklansın ki? Komün varken, kim gelip de "Biz patronumuz hayrına karın tokluğuna çalışacağız, lütfen bu arazileri bize zimmetleyin." der ki? Demokratik rekabet olursa eğer, yani tekel olmazsa bunların hiçbirinin şansı olmaz, komünal bir ekonomiye değil darbe vurmak en ufak bir etkisi olmaz.
Bu da bir görüş açısı..Saygı duyarım ama benim fikrimce çok tartışma götürür..Genede katılımdan dolayı teşekkürler heval..
Alt 10.Kasım.2016, 01:29   #7

Cizire Botan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cizire Botan
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 54509
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 510
178 Mesajına 394 Teşekkür Aldı

Ben de tartışalım diye yazdım heval, hepimizin birbirinden öğreneceği bir şeyler var
Cizire Botan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cizire Botan Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 10.Kasım.2016, 01:34   #8

Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Cizire Botan Nickli Üyeden Alıntı
Ben de tartışalım diye yazdım heval, hepimizin birbirinden öğreneceği bir şeyler var
Tartışalım tabiiki ama başka başlıkta..Anketi bozmayalım..İlk defa bir anket düzenliyorum hayatımda..Üzmeyin beni..
Akseymen Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 10.Kasım.2016, 02:46   #9

ÇAYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÇAYAN
ADALI
Kullanıcı Profili
Üye No: 50852
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 298
95 Mesajına 261 Teşekkür Aldı

Merhaba arkadaşlar.

Bence böyle bir riske karşı çözüm demokratik halk devriminde mevcut. Kapitalist iktidarın yıkılması yani politik devrimden sonra sosyalizmin yaşaması için gerekli sosyal devrimlerin işçi-köylü-emekçiler öncülüğünde kontrollü olarak hayata geçirilip eksik kalan burjuva demokratik dönüşümler devrimci tarzda yapılmalı. Gerekli şartların sağlandığında ise sosyalizm ilan edilmelidir. Sosyalizm aşamasında ise kapitalist ve pre-kapitalist ilişkilere izin verilmemelidir. Komünizm için gerekli olan sosyal devrimlere koşullara göre temel ilkelerden de taviz vermeden devam edilmelidir. Aksi durum restorasyon riskini getirecektir. Yani DHD'den sonra ilan edilen sosyalizm için C ve D şıkkı doğru olandır. Sosyal devrim sürekli kılınmalıdır.

Sevgi ve saygılarımla...
ÇAYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ÇAYAN Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...