Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > ULUSAL SORUN VE DEVRİM > UKKTH

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi HERKES BİLSİN; BEN BİR ÇİNGENEYİM.
Cevaplar
1
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
179
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 24.Nisan.2018, 12:51   #1

İBO'CU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İBO'CU
HAY-MAT-LOS
Kullanıcı Profili
Üye No: 2996
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,125
1,982 Mesajına 5,095 Teşekkür Aldı
Standart HERKES BİLSİN; BEN BİR ÇİNGENEYİM.

Herkes bilsin! Ben Bir Çingeneyim.

Ben bir çingeneyim. Bizanslılar 1000 yıl önce benim insanlarıma athinganoi adını verdiler. Bu dokunulmaz demekti. O kadar çok korkmuşlardı ki atalarımızdan böylesine bir isim taktılar bize. Kulaktan kulağa yaydılar bu ismi. Bundan sonra her gittiğimiz ülkede insanlar bizi böyle çağırdı. Herkes kendi dilinde tekrar etti adımızı. Zigeuner, Cigani veya Çingene…

Bizlere dokunulmaz dediler… Korktular bizden. Farklıydık. Daha yoksulduk. Daha özgürdük. Ama insandık. Tıpkı onlar gibi. Onlar bunun farkında değildi. Bizimle çalışmak, bizimle yaşamak, bizimle konuşmak istemediler. Biz yarattığımız göz nuru zanaatlerle onlara bir yaşam bahşederken onlar şehirlerinin unutulmuş köşelerine attılar bizi. Yoksulluk bitmeyen bir lanet gibi üstümüze çöktü. Çok acılar çektik.

Atalarım, bu haksızlıklardan kurtulmak için her yolu denediler… Haykırarak baktılar insanların gözlerine; bazen yalvararak! “Biz çingene değiliz insanız.” Çingenelerin konuştuğu dillerden birinde insan Rom demekti. Onlar da insanlara biz Romanız dediler yani sizden bir farkımız yok. Bizi kabul edin. Lütfen!

Bugüne kadar kimse onları dinlemedi. Çaresizliklerinin karşısında gülümsediler. Yoksulluklarıyla alay ettiler. Umutsuzluk bir karabasan gibi çöktü insanlarımızın üzerine.

Ben atalarım gibi umutsuzca yalvarmayacağım. Biliyorum ki gerçekten de biz farklıyız! Özgür, hırçın, dayanıklı, güçlü, insancıl, ve yaratıcıyız. Tarihin en barışçı insanlarıyız. Bu yüzden utanmam gerekmiyor.

Çingenelerin düzenli orduları, bayrakları, marşları, mitleştirilmiş önderleri, anıtları yoktur.

Ekolojik tahribat ve küresel ısınmada payları yoktur. Dünya Savaşlarının sorumluluğunu taşımazlar. Heykel dikmezler, mezarlık kurmazlar. Gökdelenleri, uçak gemileri, çok uluslu şirketleri, bankaları, borsaları yoktur. İstihbarat örgütleri, faili meçhulleri yoktur.

"Bir Çingene dünyaya bedeldir" gibi asılsız ve içi boş böbürlenmeleri, büyüklenmeleri asla olmaz.

Evet ben bir dokunulmazım. Acılarımızın verdiği güçle; çirkinlikler, kalleşlikler ve aşağılayan bakışlar dokunamaz artık bana. Temiz yüreğimize değil aşınmış ayakkabılarımıza bakanlar incitemez artık kalbimi. Madem ki binlerce yıldır ölüm tadında yaşadık hayatı; bundan sonra hiçbir güç dokunamaz tertemiz insanlığımızla beslenmiş kutsal özgürlüğümüze. Ben bir dokunulmazım.

"Demem o ki
Kıyametten önce vardık biz
Kıyamet günü de buradayız
Asilik bulaşmış kanımıza
Uslanmayız”

TAA SPARTAKÜSTEN BİZE MİRAS KALAN; BİR SEVDA UĞRUNADIR.
DAĞLARIN DORUKLARINDA TÜKETİLEN ZAMAN.
DAYAMIŞ OMUZUNA SİLAHI, BİLİNMEZ NE DÜŞÜNÜR,
KİMBİLİR NERESİNDE SEVDANIN,
SEVİŞİRKEN GÖZLERİ ÇOBAN YILDIZIYLA;
HENÜZ NAMLUSU SOĞUMAMIŞ,
NÖBETÇİ PARTİZAN.

İBO'CU isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
İBO'CU Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 5 Kisi:
Alt 25.Nisan.2018, 01:20   #2

H.Doludizgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
H.Doludizgin
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 51273
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 414
412 Mesajına 790 Teşekkür Aldı

Merhaba IBO`cu Arkadas

Cingenelerin bir yurdu var ve bir cok ülkede de kendilerine ait yerlesim alanlari var.
Yukarida yazilanlar elbette bir cok gercegin altina imza atiyor ama unutmamak gerekirki düzenli yasamak bir disiplin isidir ve her disiplin kendisine ait bir kurumlasma üretir...
Romanya cingenelerindir.Bulgaristan ve Macaristanin bir cok yerlesim alani cingenelere aittir.
Cingene yasami bir kültürün yasam tarzidir ve baska uluslara da benzemez...
Cingeneler üzerine cevrilmis bir cok film var ve özellikle Ispanya bu konuda öncülük yapiyor dersem yalan olmaz.Fransa da da cingene yasamini anlatan degerli eserler verilmistir.
Ulusun kendi deger yasasi bir diger ulusun yapi taslarina uymayabilir cünjkü gelenek ve göreneklerin ayristirilmasi artik yadsinmiyor...
H.Doludizgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...