Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SOSYALİZM OKULU > Sosyalizm Nedir > Devrimci Kişilik ve Devrimci Eğitim

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Neden Farklı Fikirlere Tahammülünüz Yok?
Cevaplar
16
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
712
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 19.Mart.2018, 22:02   #1

SadeceBirAlevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SadeceBirAlevi
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 55403
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart Neden Farklı Fikirlere Tahammülünüz Yok?

Merhaba. Ben bir Zaza Alevisiyim. Dersimliyim. Hümanistim. Kemalist ve Sosyalistim. Kürtleri de, Arapları da, Alman veya İrlandalıları da seviyorum. Yaradılanı seviyorum Yaradan'dan ötürü anlayacağınız. Sadece bir Aleviyim, başka bir şey değil.

Siteyi, Yüce Önder'in fotoğraflarına bakarken keşfettim -"Yüce Önder" diyorum, anladığım kadarıyla O'nun mübarek ismi burada sansüre uğratılıyor-. Bir süre üye olmadım, fakat tartışmaları incelemek için yeterli zamanım oldu. İncelediğim vakit burada tek ırk, tek fikir ve tek bakış açısının hakim olduğunu; "Bizim gibi düşünmüyorsan, konuşma hakkın yok." zihniyetiyle hareket eden üyelerin bulunduğunu fark ettim. Bilmiyorum, yanlışım varsa düzeltiniz.

Sitede fark ettiğim başka bir husussa, "AKP-HDP olarak Yavuz Selim-İdrisli Bitlis ittifakını güncelleyelim." çağrıları yapan A. Öcalan'ın adeta bir ilahmışçasına yüceltildiğine şahit oldum. Hemen herkes, Alevi-Türkmen soykırımcısı Palulu Cemşid Paşa'nın torunu kansever Demirtaş'ı destekliyormuş meğer.

Soruyorum, biz Aleviler size ne yaptık? Ne zararımız dokundu size? Neden 40.000 Türk, Kürt İdris ve paralı Kürtleriyle; Yavuz tarafından verilen emirle soykırıma uğratıldı? Neden A. Öcalan bu soykırımın güncellenmesi gerektiğini bildirdi? Bizleri, Türk ve Alevileri soykırıma uğratan dedenin torunu Demirtaş'ı desteklemeyen herkesi düşman biliyorsunuz?

Size göre Amerika'yı ve Emperyalizm'i desteklememek suç mu?
SadeceBirAlevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19.Mart.2018, 22:34   #2

Mazino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mazino
Kullanıcı Profili
Üye No: 55378
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 186
181 Mesajına 316 Teşekkür Aldı

1-Yüce önderin burada sansürlüdür. Çünkü yüce önderinin hakim savcıları yüce önderini eleştirmemize tahamülü yok. Deflarca forum yöneticileri mahkemelik oldu. O yüzden sansürlü ve mümkün mertebe hakkında konuşmayız çünkü sen ve zihniyetinin eleştiriye tahamülü yok.

2-Konu başlığına tahammül yazmışsın ama buradaki HDP'li arkadaşlara şimdiden tahammülsüzlük yapmışsın.

3-Alevi milliyetçiliği üzerinden Kürt nefreti kusmuşsun ama forumda tanıdığım birkaç Türk Alevisi var. Senin bu yazını görse sana nazik davranmazlar.

4-Benim bildiğim tarihteki bir Türk Sünnisi gidip Türk Alevileri katletmiş. Sen de gelmişsin suçu Kürt'te bulmuşsun.
Mazino isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mazino Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 19.Mart.2018, 23:17   #3

komüniter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
komüniter
Kullanıcı Profili
Üye No: 52947
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 657
351 Mesajına 614 Teşekkür Aldı

Alıntı:
SadeceBirAlevi Nickli Üyeden Alıntı
Merhaba. Ben bir Zaza Alevisiyim. Dersimliyim. Hümanistim. Kemalist ve Sosyalistim. Kürtleri de, Arapları da, Alman veya İrlandalıları da seviyorum. Yaradılanı seviyorum Yaradan'dan ötürü anlayacağınız. Sadece bir Aleviyim, başka bir şey değil.

Siteyi, Yüce Önder'in fotoğraflarına bakarken keşfettim -"Yüce Önder" diyorum, anladığım kadarıyla O'nun mübarek ismi burada sansüre uğratılıyor-. Bir süre üye olmadım, fakat tartışmaları incelemek için yeterli zamanım oldu. İncelediğim vakit burada tek ırk, tek fikir ve tek bakış açısının hakim olduğunu; "Bizim gibi düşünmüyorsan, konuşma hakkın yok." zihniyetiyle hareket eden üyelerin bulunduğunu fark ettim. Bilmiyorum, yanlışım varsa düzeltiniz.

Sitede fark ettiğim başka bir husussa, "AKP-HDP olarak Yavuz Selim-İdrisli Bitlis ittifakını güncelleyelim." çağrıları yapan A. Öcalan'ın adeta bir ilahmışçasına yüceltildiğine şahit oldum. Hemen herkes, Alevi-Türkmen soykırımcısı Palulu Cemşid Paşa'nın torunu kansever Demirtaş'ı destekliyormuş meğer.

Soruyorum, biz Aleviler size ne yaptık? Ne zararımız dokundu size? Neden 40.000 Türk, Kürt İdris ve paralı Kürtleriyle; Yavuz tarafından verilen emirle soykırıma uğratıldı? Neden A. Öcalan bu soykırımın güncellenmesi gerektiğini bildirdi? Bizleri, Türk ve Alevileri soykırıma uğratan dedenin torunu Demirtaş'ı desteklemeyen herkesi düşman biliyorsunuz?

Size göre Amerika'yı ve Emperyalizm'i desteklememek suç mu?
Yüce önder konusunda mazino yeterli cevabı vermiş.

"Bizim gibi düşünmüyorsan, konuşma hakkın yok." evet bu düşünce, tahammülsüzlük en büyük sorunumuzdur. Ancak bu foruma özgü bir durum değil bu toplumun genel bir sorunu ve bu forum da sonuçta toplumun sanaldaki yansımalarından biri. Yazdıklarından senin de pek tahammüllü olmadığın görülüyor.

Demirtaş kimin torunudur, soyu sopu nedir bizi ilgilendirmiyor eğer seni ilgilendiriyorsa zaten "Sosyalist" Forum'da işin yok. Bu konu ırkçıların tartışma alanı. Kendisinin şahsen ne alevi düşmanlığına ne kanseverliğine şahitlik etmedim. Senin bu yönde bir bilgin varsa bize sunmanı bekliyorum.

Öcalan'ı ilahlaştırma durumu bazı yurtsever arkadaşlarda görülüyor. Doğru değil ama bu da toplumun bir gerçeği. Orta Doğu toplumu lider odaklı bir toplum. Orta Doğu'daki neredeyse tüm siyasi hareketler lider odaklıdır (Sosyalist hareketler dahil).
Örnekleyelim:
CHP: Mustafa Kemal
Ülkücü Hareket: Türkeş
Milli Görüş: Erbakan
Ak Parti: Erdoğan
THKP-C: Mahir Çayan
THKO: Deniz Gezmiş
DHKP-C: Dursun Karataş

Abdullah Öcalan'ın fikri/teorik bakımdan ciddiye alınacak bir yanı olduğunu düşünmüyorum (Kişisel görüşümdür. Ama ciddiye alanlar var ki bu görüş çerçevesinde yürüyen büyük bir hareket var). En fazla Murray Bookchin okuduktan sonra bununla ilgili böyle bir şey de varmış diye okunur.

"Yavuz Selim-İdrisli Bitlis ittifakını güncelleyelim" sözü pek de Alevilere yönelik bir söylem gibi görünmüyor. Daha çok Türk-Kürt ittifakı politikasının bir sonucu. Eşme Ruhu söylemi de benzer mantığın ürünüydü. Ancak bunu böyle Alevi düşmanı, Alevi katili isimler üzerinden yapmak son derece hatalı.
Alt 20.Mart.2018, 00:10   #4

ÖzgürToplumsallık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 54673
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 96
157 Mesajına 249 Teşekkür Aldı

Abdullah Öcalan'ın fikri/teorik bakımdan ciddiye alınacak bir yanı olduğunu düşünmüyorum (Kişisel görüşümdür. Ama ciddiye alanlar var ki bu görüş çerçevesinde yürüyen büyük bir hareket var). En fazla Murray Bookchin okuduktan sonra bununla ilgili böyle bir şey de varmış diye okunur.

komüniter dostum...bence almalısın...yani bu benim kanaatimdir...karşı taraftaki hareket bu düşüncelerle hareket ediyorsa ve devrimci hareketlerle bir ortaklaşma geliştiriyorsa...ben Abdullah Öcalanın düşüncelerini önemsemiyorum ya da ciddiye almıyorum demek bence anlamsız...

Garip...Bookchin Anarşist camia da gayet ünlü bir kişidir...keza ekoloji camiasında da aslında...düşünceleri-sözleri gayet ciddiye alınır...Anarşizmi eleştirmiş olmasına rağmen anarşistler hakkında yaptıkları gözlemler ve eleştirilerle hala anarşistler arasında alıntı yapılan isimlerden biri olmuştur...

Bookchin bu konuda ciddiye alınırken...Bookchin de olmayan olguları...kendi ideolojik-teorik çerçevesi temelinde harmanlamış ve bir eleştirel temelde ortaya koymuş geniş bir hareketin lideri hakkında düşünce boyutunda ciddiye alınılmaması aslına bakılırsa bir vehameti gösteriyor...

Örnekler yeri ve kullanımına göre ele alındığı vakit o zaman anlamlı bir şekilde tartışılabilir...

misal İdrisi Bitlisi ve Yavuz ittifakı gibi...aslında ittifakın temeli Safevi Devletine karşıdır...aynı olgu aslına bakılırsa Rojhelat Kürdistanındaki bazı Kürt aşiretleri ve Şah İsmail arasında da vardır...Kızılbaş Kürtler içinde de Şah İsmail hayranlığı vardır(Şahkulu İsyanı gibi)...

Alevilerin buradaki benzetmeyi Türk-İslam egemenliğinin Kürt işbirlikçileriyle yaptığı Alevi katliamlarıyla anması kötü niyetli bir yaklaşım...bu benzetmeyi Erdoğan yapsa ve Hizbullah çizgisine sunsa bir nebze anlam ifade eder...

Fakat bahsettiğimiz hareketin bırak alevi karşıtı olmasını...en radikal ve yönetim açısından-katılım açısından yoğunluğu alevi-kürtler arasından çıkmış olan bu harekete böyle yakıştırılmaların yapılması zaten akıl-mantıkla izah edilemez...

zaten yukarıdaki yazıyı yazan Kürt olmayan Zaza ve "Sadece Alevi"(ne demekse) olan karakterler az değil...devletin Kürdistandaki propagandalarından bir kolunu oluşturmaktadır...özellikle Dersim-Bingöl çevresinde böyle karakterler ve bu karakterde devlet partileri içinde(misal CHP gibi) faaliyet yürütenler vardır...
ÖzgürToplumsallık isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ÖzgürToplumsallık Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 20.Mart.2018, 00:27   #5

komüniter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
komüniter
Kullanıcı Profili
Üye No: 52947
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 657
351 Mesajına 614 Teşekkür Aldı

Alıntı:
ÖzgürToplumsallık Nickli Üyeden Alıntı

komüniter dostum...bence almalısın...yani bu benim kanaatimdir...karşı taraftaki hareket bu düşüncelerle hareket ediyorsa ve devrimci hareketlerle bir ortaklaşma geliştiriyorsa...ben Abdullah Öcalanın düşüncelerini önemsemiyorum ya da ciddiye almıyorum demek bence anlamsız...

Garip...Bookchin Anarşist camia da gayet ünlü bir kişidir...keza ekoloji camiasında da aslında...düşünceleri-sözleri gayet ciddiye alınır...Anarşizmi eleştirmiş olmasına rağmen anarşistler hakkında yaptıkları gözlemler ve eleştirilerle hala anarşistler arasında alıntı yapılan isimlerden biri olmuştur...

Bookchin bu konuda ciddiye alınırken...Bookchin de olmayan olguları...kendi ideolojik-teorik çerçevesi temelinde harmanlamış ve bir eleştirel temelde ortaya koymuş geniş bir hareketin lideri hakkında düşünce boyutunda ciddiye alınılmaması aslına bakılırsa bir vehameti gösteriyor...

Örnekler yeri ve kullanımına göre ele alındığı vakit o zaman anlamlı bir şekilde tartışılabilir...

misal İdrisi Bitlisi ve Yavuz ittifakı gibi...aslında ittifakın temeli Safevi Devletine karşıdır...aynı olgu aslına bakılırsa Rojhelat Kürdistanındaki bazı Kürt aşiretleri ve Şah İsmail arasında da vardır...Kızılbaş Kürtler içinde de Şah İsmail hayranlığı vardır(Şahkulu İsyanı gibi)...

Alevilerin buradaki benzetmeyi Türk-İslam egemenliğinin Kürt işbirlikçileriyle yaptığı Alevi katliamlarıyla anması kötü niyetli bir yaklaşım...bu benzetmeyi Erdoğan yapsa ve Hizbullah çizgisine sunsa bir nebze anlam ifade eder...

Fakat bahsettiğimiz hareketin bırak alevi karşıtı olmasını...en radikal ve yönetim açısından-katılım açısından yoğunluğu alevi-kürtler arasından çıkmış olan bu harekete böyle yakıştırılmaların yapılması zaten akıl-mantıkla izah edilemez...

zaten yukarıdaki yazıyı yazan Kürt olmayan Zaza ve "Sadece Alevi"(ne demekse) olan karakterler az değil...devletin Kürdistandaki propagandalarından bir kolunu oluşturmaktadır...özellikle Dersim-Bingöl çevresinde böyle karakterler ve bu karakterde devlet partileri içinde(misal CHP gibi) faaliyet yürütenler vardır...
Öcalan başka bir tartışmanın konusu olabilir. Kendisini ciddiye almamam kendisine özel bir garezim olmasından değil okuduğum kadarıyla kendisi pek de tutarlı/mantıklı olmadığı için.
Alt 20.Mart.2018, 00:44   #6

ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

sevgili komüniter dostum...tutarlı-mantıklı olma kısmını geçiyorum...mantıklı olup-olmama meselesi başka ideolojik yapı-çizgiler içinde geçerli olabilir...Marksist çizgiler açısından da öyledir...biri diğerini tutarlı değil ve mantıklı değil de diyebilir...

fakat bu karşı tarafın düşüncelerini ciddiye almama durumunu getirmemeli...Ben Marksist ya da M-L değilim...kendimce itiraz ettiğim noktalar var...fakat karşımda bir Marksist ya da M-L var ise onunla bu düşünce hakkında tartışabilecek bir seviyeye gelmek içinde uğraşırım...yani Marksistleri ya da anarşistleri ciddiye alırım...

asıl itirazım bunaydı...yani komünistler gerçekten Apocu hareketin düşüncelerini ciddiye almasa onunla HBDH gibi bir ortaklaşmayaya da HDK/P ortaklaşmasına gitmezdi öyle değil mi?

ya da Rojava Devriminde sivil-toplumsalinşa süreçlerine katılmazdı...

tabii ki Öcalanın fikirleri başka bir tartışmanın konusu olabilir...istersen tartışma da açabilirsin...ya da herhangi birisi de açabilir..bence de daha doğru olur böylesi..
Alt 20.Mart.2018, 00:54   #7

Mao Zedung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mao Zedung
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 55390
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 10
21 Mesajına 30 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Neden 40.000 Türk, Kürt İdris ve paralı Kürtleriyle; Yavuz tarafından verilen emirle soykırıma uğratıldı?
Sadece Türkmen Alevileri değil, Ermeni, Süryani ve bölgedeki bilimum diğer gayrimüslim halklarda Kürt-İslam barbarizminin kurbanı olmuşlardır. Mesela Abdülhamid tarafından teşkil ettirilen ve 1 alayı hariç tamamı Kürt aşiretlerinden kurulu olan Hamidiye alayları basit bir asayiş kuvveti olmayıp, bölgedeki imha faaliyetlerini yürüten bir milis kuvveti olmuştur. Dolayısıyla mesele sadece 16. yüzyıl ile sınırlı olmayıp, daha geniş bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu süreç sonucunda bölgenin kadim halkları yok edilirken, binlerce yıllık uygarlık birikimi de ortadan kaldırılmıştır.
Mao Zedung isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mao Zedung Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 20.Mart.2018, 01:02   #8

ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Kürt-İslam barbarizminin

hadi buradaki İslam barbarizmini anladım...buradaki Kürt barbarizmi nasıl işliyor mesela...katledilen aleviler içinde Kürtler var hatta bahsi geçen Kızılbaşların önemli bir bölümü Kürttür...

Kürt işbirlikçilerin devletle birleşip farklı halkları katletmelerine Kürt-İslam barbarizmi demek hangi aklın ürünüdür? aynı ayaklanma çıkaran Kürt aşiretlere karşı başka işbirilikçilerle saldırıp katliam uygulayan Osmanlı hangi "barbarizmle" bunu yaptı...

ifadeler aklı yansıtır...katliamları yapan Türk-İslam egemenliği ama buradaki Türk ifadesi alınıp yerine Kürt koyuluyor...fakat aynı halk gene aynı egemenlik altında dünden bugüne katliama uğruyor...

yani ne diyeyim..
ÖzgürToplumsallık Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 20.Mart.2018, 01:19   #9

Mao Zedung
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
ÖzgürToplumsallık Nickli Üyeden Alıntı
Kürt-İslam barbarizminin

hadi buradaki İslam barbarizmini anladım...buradaki Kürt barbarizmi nasıl işliyor mesela...katledilen aleviler içinde Kürtler var hatta bahsi geçen Kızılbaşların önemli bir bölümü Kürttür...

Kürt işbirlikçilerin devletle birleşip farklı halkları katletmelerine Kürt-İslam barbarizmi demek hangi aklın ürünüdür? aynı ayaklanma çıkaran Kürt aşiretlere karşı başka işbirilikçilerle saldırıp katliam uygulayan Osmanlı hangi "barbarizmle" bunu yaptı...

ifadeler aklı yansıtır...katliamları yapan Türk-İslam egemenliği ama buradaki Türk ifadesi alınıp yerine Kürt koyuluyor...fakat aynı halk gene aynı egemenlik altında dünden bugüne katliama uğruyor...

yani ne diyeyim..
Toplumların tarihleri ve tarihlerindeki karanlık vakalar ile yüzleşmekten kaç eğilimi, ilkel bir kabilecilik dürtüsünün ürünüdür ki bu sebeple bunu aşmanızı tavsiye ederim. Kürtlerin mazisine ilişkin tarihsel gerçeklikler ortaya konulduğunda hemen savunma mekanizması içerisine girmeniz, mahlasınızda ki gibi ''özgürlükçü'' bir toplumsal tasvvurun değil, kabileci bir toplumsal anlayışın ürünüdür. Halbuki tarihin, sizin yaptığınız gibi milliyetçi bir bağlamda tabulaştırılması, toplumsal zihninde milliyetçilik temelinde tutsak kılınması sonucunu ortaya çıkaracaktır. Bu da bir toplumu, düşünsel ve entelektüel olarak dar bir milliyetçiliğe hapsettiği ölçüde geri bırakacaktır. Bunun aşılmasının, zihinlerin özürleştirilmesinin yoluda tarihle, özellikle de kendi toplumlarımızın tarihiyle yüzleşmekten geçmektedir.

Mesela Ermeni, Süryani, Alevi katliamlarında Kürt-İslam barbarizminin yol açtığı trajediler sebebi ile bu halklardan özür dilemek, ahlaki olduğu kadar, Kürt halkının tarihten gelen milliyetçi ezberleri aşmalarını mümkün kılması bağlamında zihinsel bir kurtuluşu da gerçekleştirecektir. Dolayısıyla bu tarihsel gerçekler ile yüzleşmeye ve Kürt tarihindeki karanlık noktalara ilişkin bir öz eleştiri vermeye her şeyden çok Kürt halkının ihtiyacı bulunmaktadır.
Alt 20.Mart.2018, 01:41   #10

ozgurkursun44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgurkursun44
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 37022
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 718
342 Mesajına 535 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Alevi milliyetçiliği, böyle bir bir milliyetçilik var mı bilmiyorum. Alevilik bir yaşam biçimidir, diye biliyorum.
Kendilerini Sünnilerden özellikle radikal olanlardan soyutlamaya çalışırlar.
Çünkü yaşam biçimi, sünnilerin yaşam biçimlerinden çok farklıdır. Dünyayı da Sünnilerden çok farklı olarak görürler ve yorumlar.
Lakin ama lakin ne hikmetse 20 ya da 15 yıl önce Alevi Sünni evliliği neredeyse hiç yokken son yıllarda ciddi bir artış var. Hani nerede yaşam biçimi diye sorulur. Ciddi bir sosyolojik araştırma gereken bir konu.

Özellikle Alevi kızları, Sünni (Şafi veya Hanefi)erkeklerle evlenmeye başladı.
Alevi erkekler, Sünni kızlarla mukayese edildiğinde sayı konusunda Alevi kızları daha öndedir. Çünkü Sünniler, kolay kolay Alevi erkeklere kız vermezler.
Durum bu.....

Ama bu çizdiğim portre görmezlikten geliniyor her ne hikmetse sürekli tarihsel bir atıfa dikkatler çekilmek isteniyor. İdris bitlis ve yavuz konusuna. Oysa sosyal yaşam, yukarıda bahsettiğim gibi çok farklı ilerliyor. Bahsedilen konunun da bir ağırlığı yok.

Bugün Alevilerin vergileriyle imamların maaşları ödeniyor. Yaklaşık 100 bin cami var Türkiye'de. Alevi çocukları, din derslerinde sünni imamlar ve din hocaları tarafından asimile ediliyor. Şimdik bunlar görülmeyecek ve tarihsel olarak İdrisi, Yavuz'dan bahsetmek mide bulandırıcı ve Aleviliğin içini de boşaltmaktır. Esas Alevilere vurulan büyük darbe, sürekli yavuz ve idristen bahsetmektir.

Mustafa Kemal, Alevi unvanlarını yasaklayan Türk lideridir. Mustafa Kemal, Pir, dede, baba unvanlarını devrim kanununda yasaklamasına rağmen Sünnilerin dini lider unvanı olan İmamı kelimesine yasaklamamıştır.

Şimdik olay bu iken sürekli olarak tarihsel perspektif içerisinde şu şöyle oldu bu böyleydi demek, Aleviliğin içini boşaltmaktır. Ha Aleviliğin içi doluymuydu? O da ayrı tartışılan bir konudur.

Statükodan yana olan solculara karşı mücadele edilmeli, değişime aç olan solcular ile ortak hareket edilmelidir.

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Mart.2018, 01:44   #11

ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Mao Zedong arkadaş...öncelikle samimiyetine inanarak cevap vermek istiyorum...

Öncelikle Kürt değilim...Kürt olmadığım gibi "milliyetçisi" nasıl olurum onu da bilmem...yani olanlar da en çok şu Kürtler de bir ayrılamadı da kurtulamadık şeklinde destek olanlar olabilir...

toplumların tarihi karanlık vakalarla doludur lafına katılıyorum...fakat bunu toplumlara indirgeme anlayışını da en sert şekilde red edecek bir ahlaki duruşa sahibimdir...yani Kürt soykırımları için Türk halkını suçlamam...ya da Ermeni soykırımı için Kürt halkını...bu anlayış zaten toplumları idealistçe kalıplara sokan sakat bir yaklaşımlar...tarih onu yürüten asıl aktörler...özellikle devlet-iktidar ve egemen sınıflar temelinde irdelenmeli...

Kürtlerin mazisine ilişkin bir savunma mekanizması içine falan girdiğim yok...bu senin benim sözlerimden çıkardığın bir algıdır...iyi de bir algı değildir...bu süreçte Kürt işbirlikçilerinin görevlerini kabul etmişim ve dile de getirmişim...

öncelikle Kürt halkı kimden hangi halklardan özür dileyeceğini gayet farkındadır...ailesinde ya da ötesinde-berisinde bütün bu katliamlara katılmış,bir şekilde yer almış olanlar bütün bu utanç verici olaylardan öz-eleştiri verebilecek bir pozisyondadır...

Ahmet Türk gibi zamanında ailesi böyle katliamlara katılmış olanların Ermeni halkın özür dilemesi gibi..

fakat tarihte farklı aktörlerin yaptıkları bu eylemler...bir topluma addetmek...bir toplumu bununla sorumlu tutmak akılla izah edilebilir bir durum değil...

Kürtler de dahil bütün halklar kendi tarihlerinde yaşanmış bütün bu çirkin olaylar konusunda verilen desteklere ilişkin öz-eleştiriyi yapacak bir konumdadırlar...fakat bu katlamlardan bu halkı sorumlu tutmak ve üstelik egemen-devletin yaptığı politikaları ezilen bir ulusun adıyla anmak...öyle akılla mantıkla izah edilemez...

Kürt-İslam barbarizmiymiş...sanki Kürtler aynı barbarizm içinde 4 parçaya bölünmüş bir halk değil...üstelik bu politikaları yürüten devlet aynı haltı Kürtler üzerine yapmamış gibi...bir tarafta anlaştıklarını beslerken...karşı çıkanlara saldırıyor...ama hep kendine bağımlı hale getiriyor...

sen benim itiriaz ettiğin noktayı anlamadın...Türk-İslam egemenliği altında ezilen bir ulusu...katliamı düzenleyen-planlayan ve yürüten asıl aktörmüş gibi sunmana ben itiraz ettim...Türk-İslam "barbarizmini"...aynı barbarizm altında kaç yıldır ezilen bir halka mal etmek...doğru bir şey değil...

yoksa ben ne yapılan katliamın olmadığını...ne de yüzleşmeye karşı çıktım...senin böyle algılamış olmanda benim asıl anlamadığım...daha doğrusu anlıyorum da bunu sesli dinlendirmek istemiyorum...
Alt 20.Mart.2018, 02:07   #12

Mao Zedung
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Sayın Özgürtoplumsallık,

Ben söz konusu katliamlar ile ilintili olarak Kürt halkı suçludur şeklinde bir söylemde bulunduğumu hatırlamıyorum. Zaten Kürt halkının bugünkü neslinin, sözü edilen katliamların vuku bulduğu yıllarda hayatta bile olmadıkları göz önüne alınırsa böylesine bir söylem mantıksız olurdu. Dolayısıyla bana yönelik bu ithamınızı kabul edebilmem mümkün değil.

Fakat şu var ki bu forumda başka halklar için kullanılan çok daha sert ifadelere gösteremediğiniz bu derin duyarlılığı benim ufak bir tarihi tespitim üzerine göstermeniz şaşırttı beni doğrusu. Mesela ''Türk faşizmi'' gibi ifadeler kullanılırken, ''böyle bir ifadeyi bütün bir halkı kapsayacak şekilde kullanmak yanlıştır'' şeklinde tepki gösteren benzer bir duyarlılık göremedim sizden. Yoksa sizin bu insani duyarlılığınız sadece Kürt halkı söz konusu olduğunda mı kendisini gösterebiliyor?
Alt 20.Mart.2018, 02:15   #13

ozgurkursun44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgurkursun44
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 37022
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 718
342 Mesajına 535 Teşekkür Aldı

Alıntı:

Demirtaş, HDP'nin eski genel başkanıdır. Şuan hiç bir fonksiyonu yoktur.
Haksız yere Türk İslam barbarizmi tarafından hapiste rehin tutulmaktadır.
Bu işe en çok sevinen Erdoğan için İslami Kemalizm yakıştırmasında bulunan Perinçeklerdir. Ulakgiller kızacak ama ifade edilen konu bu....

Statükodan yana olan solculara karşı mücadele edilmeli, değişime aç olan solcular ile ortak hareket edilmelidir.

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Mart.2018, 02:17   #14

ÖzgürToplumsallık
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Mao Zedong arkadaş...

bahsi geçen "Türk faşizmi" olgusunun ya da Türk devleti,Türk-İslam barbarlığı vb devletin karakterini ifade ettiğini anlamayacak bir seviyede olduğunu düşünmüyorum...kurduğun cümleler de bir çok katıldığım söz oluyor...fakat bazı noktalarda yukarıda bunu demişken bu çıkarımı nasıl yapıyor dediğim de oluyor...

ben bu politikaları güden bir imparatorluğun egemen-ulus karakterinden bahsetmek yerine...buna dahil olan işbirlikçiler üzerinden...Kürt toplumunu suçladığını ifade ettim...yani devletin karakteri üzerinden değil...katılanlara bakarak bir toplumu bu konuda suçladığını ifade etmek istedim...bence sen de bu kısmı anladın...

yani Kürt-İslam barbarizmi demek ile...Türk-İslam egemenliği demek arasındaki farkı anlamayacak birisi değilsin...bir tanesi mevcut devletin karakterini ifade ederken...diğerinin var olmayan bir egemenliği fakat katılan işbirlikçilere bakıp Kürt toplumunu sorumlu tutma anlayışı olduğunu fark edebilirsin...

Mao Zedong mahlasını aldığına...ne kadar hangi Maoist akımdan geldiğini bilmeme rağmen...Maoist akımların ezen-ezilen ulus ayrımı ve devletlerin şoven-ulusal baskıcı karakteri nezdinde ayrımları gayet farkında akımlar olduklarını biliyorum...ne kadar bazıları zamanla bu gerçeği atlayıp farklı yollara savrulmuş olsalarda...
Alt 20.Mart.2018, 06:27   #15

Tripoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tripoli
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 54383
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2
80 Mesajına 132 Teşekkür Aldı

Özgür Toplumsallık arkadaş sürekli Kürtler adına sağa sol tekfircilik yaparsa çok takdir göreceği, çok sevileceği zannında olanlardan, o yüzden bu forumda yazılan her iki iletiden birinde Kürt düşmanlığı bulup, Don Kişot gibi atılabilir iletilerin üstüne.

...

Bir toprak parçasında soykırım, etnik temizlik, katliam olmuşsa, o toprak parçası üzerinde yaşayanların kültürü, medeniyeti, inançları buna müsait demektir. O topraklarda geri ve vahşi bir kültür hala hüküm sürüyor demektir. Sıradan insanların katliamlarda, soykırımlarda, etnik temizliklerde oynadığı rol, en büyük ve en önemli roldür. Safsata, milyonlarca Hutu ellerine palalar alıp 1,5 milyon insanı kesmişken, tek suçlunun ve sorumlulunun Fransız hükümeti olduğunu söylemektir. 6-7 Eylül'de sıradan insanlar Ermeni ve Rum komşularının evine kazmayla girmişken, tek suçlunun Kıbrıs görüşmelerinde elini güçlendirmek isteyen Menderes hükümeti olduğunu söylemektir.

IŞİD neden insanların kafasını keserken kendini videoya çekip bunu internette paylaşıyor? Bir "kafir"in, sekülerin, Hristiyanın kafasını kesmenin hedef kitlesi için cazip ve çekici olacağını bildiği için. Kafa kesme videoları yayınlanmaya başladıktan sonra IŞİD'e katılım tavan yaptığı için.
Tripoli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Mart.2018, 18:22   #16

SadeceBirAlevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SadeceBirAlevi
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 55403
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı

1.
Hepinize tek tek cevap vermem mümkün değil, zira siz birden fazlasınız, bense tek başımayım. Ancak genel olarak cevap vereceğim elbette, fikirlerime saygı duyulması beni şaşırttı.

2.
Yüce Önder'ime hakaret edenler, devlete "katil" diyen gazeteci paçavraları ödüllendirilirken, siz hangi cezadan bahsediyorsunuz? Hakaret etmediğiniz sürece kimse size dokunmaz, kanun böyle. Kaldı ki, AKP döneminde *******'e hakaret ederseniz, AKP tarafından koruma altına alınırsınız.

3.
Yahu ne tahammülsüzlük yaptım? Bomba mı patlattım, bebek mi katlettim, Avrupa'ya uyuşturucu mu kaçırdım, dağa zorla adam mı kaldırdım, çocukları silah altına mı aldım? Silahsız erleri arabslardan indirip şehit mi ettim? Ne yaptım hocam? Sitedeki adaletsizliği belirtince neden HDP'liler üzerine alınıyor?

3.
Elinde Türk Bayrağı ile Mustafa Kemal Yürüyüsü yapan, babasına yazdığı mektupta "Beni Kemalist olarak yetiştirdiğin için sana müteşekkirim. Çocukluğumdan beri Kurtuluş Savaşı hikayeleri dinledim, o zamandan beri yabancılardan nefret ettim." diyen, idam kararı çıktığı vakit savunmasında "Bu ülkede Mustafa Kemal'e gerçekten sahip çıkanlar varsa, onlar da bizleriz!" diye bağıran, sizin "Biji ABD!" dediğiniz ve terör örgütüne tonlarca, tır tır silah veren ABD Emperyalizmi'ni Türkiye'den söküp atan Deniz size ne derdi, merak ediyorum.

Gerçi size göre, idam kararı çıktıktan, babasına mektup yazdıktan sonra, birkaç günde bir anda Kemalizm'e karşı çıkmış Deniz. Hatta "Yaşasın Kemalizm!" yerine "Yaşasın Marksizm Leninizm!" demiş, değil mi? Sanırsın mahkeme salonunda Kemal Paşa'dan değil, Marx'tan bahsetmiş.

4.
Hayatımda, "İdris-i Bitlisi Türk Sünnisidir." diyen, teröristbaşının güncellemek istediği İdrisi Bitlisi ile Yavuz ittifakını " O dönemde yapılmıs bir ittifak, hem Ermeniler de öldü." diye kıvıran, oysa ittifakın yegane amacının Türkmenleri katletmek olduğunu inkar eden, üstüne bir de "Demirtaş soysuzdur, soyu bizi ilgilendirmez. Sen soysuz değilsen Sosyalist olamazsın." diye "Bomba patlatan, ABD Emperyalizmi'nce tam desteklenen, bebek ve asker, sivil katleden örgütler terörist değildir." diyen kansever Demirtaş'ın terörü desteklediğini de inkar ettiniz. Tabii yahu, o insanlar kendi kendine ölüyordu zaten.

5.
Kürt Alevisi diye bir şey yoktur. Kürtler Sünnidir. Kürtlerin Sünnileştirdiği Türkler vardır, Türklerin Sünnileştirdigi Türkler de vardır. Kürtler, Şafiidir. Yavuz'a ayaklananlar, özerklik vadedilen Kürtler değil, Kürtlerin "Siz Türksünüz, Türk doğmak suçtur. Alevi olmak suçtur." diye katlettiği Türkmenlerdir. Kaldı ki, teröristbaşının tam destek verdiği bu ittifak, elbette Türk-Alevi kırımı yapılmak amacıyla hayata geçirilmiş, Yavuz ile Kürtlerin arası sıkı fıkı olmuştur. Bakın bakalım sizinkinin çok sevdiği İdris ne diyor?

6.
Alevilerde dede vardır. Pirler, Sünni de olabilir. Nitekim, HDP'nin ve Demirtaş'ın "Alevilerin kestiği yenmez, diyen yiğidi; Sosyalizm düşmanı Said-i Kurdi'yi rahmetle anıyorum. Mücadelesi hayranlık uyandırıcı." dediği Said-i Kurdi de, dönem gazetelerinde "80'lik pir" diye anılır. Ayrıca "imam" Sünnilerinse, 12 İmam'ın Alevilikte ne işinin olduğunu düşündüm şimdi. Yahu Yüce Önder'in dini yoktur, Google amcanıza "gökten indiği sanılan kitaplar" ve "Medeni Bilgiler ve İslam" yazın, Yüce Önder'in herhangi bir dini olmadığını kendiniz görün, okuyun.

Bu bağlamda, Yüce Önder'in Alevi-Sünni-Hristiyan-Yahudi demeden bütün tarikat ve dergahları kapattırması bir yana, şeyh, hacı, hoca, hafız, efendi gibi lakapları da yasaklaması, elbette takdire değerdir. Yalnızca "Ali Dede", "Ahmet Hoca", "Şeyh Mehmet" gibi lakaplar yasaklanmıştır ayrıca, kıvırmayın.

Ulan bazen "Bu millete ******* fazla geldi. Laikler dahi *******'e çatar haldeler, oysa o olmasa, Şeriatçılar bunların kolunu bacağını koparıyordum" diyorum. Bakın, hayatınızda, tarihinizde Emperyalizm'in bir tek zararını yaşamamış, okuduğunuz kitaplarla sınırlı kalan teorik fikirlerinizle yaptığınız yanlış tahlillerle beraber ABD-Rusya ve Emperyalizm'i destekleyen, bu Emperyalistlerin de desteklediği terör örgütünü savunan kişi Sosyalist değil insan olamaz insan. Siz Emperyalizm'i ancak okuduklarınızla anlamaya çalışır, Emperyalizm'in tam destek verdiği PKK'ya "Ne güzel işte, insan öldürüyor." dersiniz fakat biz Emperyalizm'e karşı ilk zaferi alan, Emperyalizm'in ne olduğunu herkesten iyi bilen insanlarız. Siz okudunuz, desteklediniz; biz yaşadık. Ulan'nın "Biz yaptık." dediği terör eylemine "Yok yav, MİT yapmıştır. İsmet İnönü'nün, Kemalistlerin oyunları bunlar. Biji Emperyalizm." diyen adamlar tanıyorum ben. Neyse.

7.
İslam'a barbarlık diyen fakat en koyu İslamcıların Kürtler olduğundan bihaber olan Cihangir Solcumuzun, İdris-i Bitlisi'nin Kürt kimliğini inkar etmesini anlarım. Fakat kalkıp da Malta Mahkemeleri ve Divan-ı Harp'lerde, dönemin yöneticileri İngilizler tarafından her eziyeti görüp taraflı olarak yargılanmalarına rağmen, hatta ABD'den "Bize delil verin, yoksa tüm dünya Ermeni Soykırımı yalanını öğrenecek." diye yalvarıp ABD'deb delil isteyen İngilizler, herhangi bir delil bulunamayınca tüm sanıkları beraat ettirmesinden bihaber olup Ermeni yalanlarına, işgallerine, Ermenilerin Kapitalizm ve Emperyalizm'den tam destek alan bir millet olup Türk ve Kürt soykırımları yapmalarına ses etmiyorsanız, bana hikaye anlatmayın.
SadeceBirAlevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Mart.2018, 20:51   #17

Mao Zedung
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Sevgili Özgürtoplumsallık,

Ulusal sorunlarda Komünistler tabi ki ezen ve ezilen ulus ayrımına özellikle dikkat edip, politikalarını buna göre berlirler. Fakat bunun muhtevası, ezilen ulusa yönelik ayrımcılıkların teşhir edilmesi, devrim mücadelesi ile ezilen ulusun adalet mücadelesi arasında paralellik kurulması ve ortak bir mücadele zemini yaratılması, onların uğradığı bu adaletsizliklerin ortadan kaldırılması noktasında ortak mücadele verilmesi ve ezilen ulusun iradesine saygı gösterilmesi ile sınırlıdır. Bir halkı yerin dibine sokup, öbürünü kültleştirecek ölçüde yüceltmekle değil.

Ayrıca Komünistlerin enternasyonel görevlerinden biriside uluslar arasındaki düşmanlık tohumlarını ortadan kaldırarak, sınıf mücadelesinin bölünmesini ve sekteye uğramasını önlemektir.Bu doğrultuda ezen ulus milliyetçiliği kadar, ezilen ulus içerisindeki gerici, bir ulusu tümüyle düşman olarak telakki eden, ırkçı yaklaşımlarla da mücadele edilmesi gerekir.

Bu doğrultuda teşhir edilmesi gereken gerçek, ezilen ulusun yaşadığı adaletsizliklerin sorumlusunun şu veya bu halk olmayıp, yönetimi elinde bulunduran burjuva ve bürokrat sınıfların gerici iktidarları olduğudur. Ve ezen ulusun işçilerinin, emekçilerinin de en az kendileri kadar mağdur ve mazlum olduklarıdır. İşte bu anlaşılırsa hem sığ ırkçı yaklaşımların ötesine geçilebilir, hemde ezilen ulus ile emekçilerin ortak mücadele zemini yaratılabilir.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...