Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri

Partiler ve Demokratik Kitle Örgütleri Bu bölümde üyesi olduğunuz veya savunmuş olduğunuz örgüt, parti, sendika veya derneği tanıtabilir, haber yayınlayabilir ve bulabilirsiniz

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Müslünman bir Sosyalist çevre kuruldu: UYANIŞ Dergisi
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
86
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 12.Eylül.2018, 18:55   #1

Korçagin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Korçagin
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 52104
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 79
30 Mesajına 50 Teşekkür Aldı
Standart Müslünman bir Sosyalist çevre kuruldu: UYANIŞ Dergisi

Dindarlık ve modern sosyalistlik (yani sanayi devrimiyle birlikte gelişen sosyalistlik), bilindiği gibi, tarih boyunca dinle sorunlu bir ilişki içinde olmuştur. Özellikle Marksizm (ve ML) dinsel inançları sevmez. M,L materyalist doktinler olarak tam anlamıyla Laiktirler yani Resmi parti-örgüt çizgisi içinde Dini tanımazlar, dinsel sembollerin her türlüsü de yasaktır. Markisist bir üye-Militan -isterse- namaz kılabilir, müslüman, agnostik, budist vb kalabilir ama üst mevkiye materyalist olmadan- ya da en azından materyalist geçinmeden- gelemez, MK üyesi olamaz. Bir ML partili veya parti adayı olarak materyalist olmadığınızı, agnostik, idealist veya -çoğu zaman olduğu gibi- müslüman olduğunuzu söylerseniz, bunu gerekçelendirmeye çalışısanız, bazı arkadaşlar sizi materyalist olmaya ikna etmeye çalışırlar. yanlış yolda olduğunuzu, tam anlamıyla sosyalist olamaycağınızı söylerler. neymiş, güya emek-sermaye çelişkisini kabul ediyorsan eğer materyalizmi de kabul etmeliymişsin falan filan... kimse kimseye bir şey ''dayatmaz'' belki ama bir sıkıntı hissedersniz, eninde sonunda ya gerçekten materyalist olursunuz ya da bu muhabbeti açmazsınız olur biter. zaten herkes bu tarz şeyleri çok konuşmaz.

Bunları bir zamanların agostiği bugünün de bir tür deist-Müslümanı olarak yazma, hatırlatma gereği hissettim.

Söz konusu dergi de -benim gözğümde- bunun yanısmasıdır. (arkadaşlarla herhangi bir bağlantım da yoktur bu arada). Ve benim gibler, benim kafayda olanlar açısından sevindiricidir. 2016da Ruşen Çakır'a röportaj veren arkadaşlarla bu dergiyi kuran çevre aynı anladığım kadarıyla https://www.youtube.com/watch?v=r6BfK9AfY1E
bu da twitter hesapları
https://twitter.com/uyanisdergisi
bloglarını da inceledim bua rada. doğru dedikleri şeyler de var, abarttıkları şeyler de var. ama zamanla gelişeceklerini, net bir yere oturacaklarını düşünüyorum. hatta bundan neredeyse eminim.
Fakat Malcolm X'in dehası neydi? (...) Haydi, köklerimizi yeniden keşfedelim; Hayır! Deha X harfinde gizliydi. X, bizim köklerimiz yok, köklerimiz elimizden alındı demekti. Peki, bu durum, bizim, beyaz adamınkinden daha evrensel bir topluluk kurmamızı sağlayacak bir özgürlükse? Bu yaratıcılık, ortada olanı ve köklerinden kopartılmanın yol açtığı aile bağları ve göreneklerden yoksunluğun, travmanın yeni bir özgürlüğün yolunu açabileceğini görebilmektir. (Zizek)
Korçagin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 2 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...