Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > KÜLTÜR & SANAT & BİLİM & EĞİTİM > GÖRSEL SANAT'lar > Resim

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Türkiye Sosyalist Cumhuriyeti Bayrağı
Cevaplar
9
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
389
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 04.Temmuz.2018, 19:32   #1

Anarko Nihilizm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Anarko Nihilizm
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55228
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
14 Mesajına 19 Teşekkür Aldı
Standart Türkiye Sosyalist Cumhuriyeti Bayrağı

Anarko Nihilizm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Temmuz.2018, 20:04   #2

v-for-Raperîn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 49566
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 256
509 Mesajına 951 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Anarko Nihilizm Nickli Üyeden Alıntı
adı türkiye sosyalist cumhuriyeti değil de ,

Anadolu Sosyalist Cumhuriyetler Birliği
ASCB

yada

Anadolu Sosyalist Halklar Birliği
ASHB

olsa ta şahane olurdu.
v-for-Raperîn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
v-for-Raperîn Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 04.Temmuz.2018, 20:39   #3

Fakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Fakir
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 55434
Teşekkür Grafikleri
12 Mesajına 14 Teşekkür Aldı

Alıntı:
v-for-Raperîn Nickli Üyeden Alıntı
adı türkiye sosyalist cumhuriyeti değil de ,

Anadolu Sosyalist Cumhuriyetler Birliği
ASCB

yada

Anadolu Sosyalist Halklar Birliği
ASHB

olsa ta şahane olurdu.
bu dediklerine itirazım olacak reparin yoldaş.

bir kere tırakya var anadolu deyince tırakya ne olacak?

sonra anadolu bir coğrafik bölge adı , kürdistan gibi, lazistan gibi... anadolu deyince kapsamlısı sınırlı oluyor.

ondan sonra cumuriyetler birliği demişin. bence buda doru değil. kaç tane cumuhuriyet olacak ki? burası ssscb mi? alt tarafı bir tane cuhmuriyet çıkar

bu nedenle eskiden ola geldiği gibi yine türkiye diyelim geçelim bemce. anayasayı değiştirip sosyalist cumuriyet yaparız. kübada devrim olunca adınımı değiştirmiş , bayrağınımı değiştirmiş ? yooo...

bence bu varsayımlar gereksizdir , önemli olan içerikliğidir.
Fakir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Temmuz.2018, 01:19   #4

v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Fakir Nickli Üyeden Alıntı
bu dediklerine itirazım olacak reparin yoldaş.

bir kere tırakya var anadolu deyince tırakya ne olacak?

sonra anadolu bir coğrafik bölge adı , kürdistan gibi, lazistan gibi... anadolu deyince kapsamlısı sınırlı oluyor.

ondan sonra cumuriyetler birliği demişin. bence buda doru değil. kaç tane cumuhuriyet olacak ki? burası ssscb mi? alt tarafı bir tane cuhmuriyet çıkar

bu nedenle eskiden ola geldiği gibi yine türkiye diyelim geçelim bemce. anayasayı değiştirip sosyalist cumuriyet yaparız. kübada devrim olunca adınımı değiştirmiş , bayrağınımı değiştirmiş ? yooo...

bence bu varsayımlar gereksizdir , önemli olan içerikliğidir.
neden türk iye?

bu coğrafyada türklermi yaşıyor.

xoraki devşisrmelerin adı mı türk? illaki bi etnisite adı koyacaksan tırk iye olabilir.
trakyaya da yavru tırki birlik deriz.

coğrafya büyük alan adına göre belirlenebilir. ama türk illaki olmaz.
yeter türklerin adı ile yenilen haltlar. olmayanlara zorla türklük yakıştırmaları.

hayret ya türk olan benim , devşirmeler benden çok sahip çıkıyor bana , ve bana rağmen.

kürtiye koy o zaman yada lazkiye neden illaki türkiye , allahın gürcüsü bile yerli ve milli diyor türklük üzerinden.

bakın kendi işinize ya türklere sordunuzmu, yoo.

türkiye miş yemişim türkyeni, ben hakiki türk olduğumu belli eden coğrafyayı zikrettiğim de , bunlar kızılbaş diyenler türk ama biz dış kapının dış mandalı. sorsan kalede türklerin.

maskelerini çıkarıp ne halt ediyorlarsa etsinler. türkler vendetta maskesimi. alla alla.
kaç tane cumhuriyet var olmak istiyosa olsun sen mi sınırlandıracan ? neden sınırlandıracan?
lazistan, kürdistan, falanistan filanistan, ne var bunda.

zaten tek tanrılı dinlerde aynı. hegemonist. tek elci.

gök tanrısı, yer tanrısı deniz tanrısı, toprak tanrısı daha kollektif daha olumlu.

o kadar işi tek tek tanrıya yüklemek de abes.

hayırda şerde allahtan de. yer tanrısının günahınıda allaha yükle gök tanrısının günahınıda .
ayıp.

herkesin günahıda sevabıda kendine ait.
Alt 05.Temmuz.2018, 11:52   #5

Fakir
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
v-for-Raperîn Nickli Üyeden Alıntı
neden türk iye?

bu coğrafyada türklermi yaşıyor.

xoraki devşisrmelerin adı mı türk? illaki bi etnisite adı koyacaksan tırk iye olabilir.
trakyaya da yavru tırki birlik deriz.

coğrafya büyük alan adına göre belirlenebilir. ama türk illaki olmaz.
yeter türklerin adı ile yenilen haltlar. olmayanlara zorla türklük yakıştırmaları.

hayret ya türk olan benim , devşirmeler benden çok sahip çıkıyor bana , ve bana rağmen.

kürtiye koy o zaman yada lazkiye neden illaki türkiye , allahın gürcüsü bile yerli ve milli diyor türklük üzerinden.

bakın kendi işinize ya türklere sordunuzmu, yoo.

türkiye miş yemişim türkyeni, ben hakiki türk olduğumu belli eden coğrafyayı zikrettiğim de , bunlar kızılbaş diyenler türk ama biz dış kapının dış mandalı. sorsan kalede türklerin.

maskelerini çıkarıp ne halt ediyorlarsa etsinler. türkler vendetta maskesimi. alla alla.
kaç tane cumhuriyet var olmak istiyosa olsun sen mi sınırlandıracan ? neden sınırlandıracan?
lazistan, kürdistan, falanistan filanistan, ne var bunda..
bu nasıl bir üslup yoldaş ? bu bir sosyalisite yakışıyormu ? yemişim falan ... yakıştıramadım sana..

sen almanyaya gitsen orda çalışmaya başlasan, orada ev bark kursan, ora vatandaşı olsan ne diyeceksin , ben alman vatandaşıyım almanım diyeceksin. fransada olsan fransızım diyecekksin.

türkiye de de türkiye vatandaşıyım diyorsun ne var bunda mesele etnik mesela değilki..

etniklikte ben kürt ola bilirim sen türk , ama vatandaşlıkta ikimizde hangi devletin vatandaşıysak oralıyızızdır

yoksa kimse demiyorki bu corafyada sade türkler yaşıyor. diyemez de kürdü var, arapı var lazı var...

kaç tane cumhutiyet kuracan sen peki 10 tanemi soyvetler birliğimi burası ?

ben bu yaklaşımı sana yakıştıramadım yoldaş sosyalit bir düşünce tarzı değil bu bence acilen düzeltmelisin tazını.
Alt 05.Temmuz.2018, 14:45   #6

v-for-Raperîn
Komün
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Fakir Nickli Üyeden Alıntı
bu nasıl bir üslup yoldaş ? bu bir sosyalisite yakışıyormu ? yemişim falan ... yakıştıramadım sana..

sen almanyaya gitsen orda çalışmaya başlasan, orada ev bark kursan, ora vatandaşı olsan ne diyeceksin , ben alman vatandaşıyım almanım diyeceksin. fransada olsan fransızım diyecekksin.

türkiye de de türkiye vatandaşıyım diyorsun ne var bunda mesele etnik mesela değilki..

etniklikte ben kürt ola bilirim sen türk , ama vatandaşlıkta ikimizde hangi devletin vatandaşıysak oralıyızızdır

yoksa kimse demiyorki bu corafyada sade türkler yaşıyor. diyemez de kürdü var, arapı var lazı var...

kaç tane cumhutiyet kuracan sen peki 10 tanemi soyvetler birliğimi burası ?

ben bu yaklaşımı sana yakıştıramadım yoldaş sosyalit bir düşünce tarzı değil bu bence acilen düzeltmelisin tazını.
bize hiç bir şey yakışmaz!!!...
almanya ya gitsem varsayımını ele alıyorum; ben türk-iye ye gelmedim. türkiye vatandaşı da olmadım. kürtler lazlar da gelmedi türkiye vatandaşı olmadı. kendi istekleri ile iradeleri ile böyle bir seçim yapmadılar. yaşadıkları yerde birileri bir devlet kurdu , adına da o coğrafyada yaşayan bir etnisite üzerinden tanımladılar. sonra da , o coğrafyada yaşayan kerkese türksünüz dediler. halbuki onlar türk değildi ben türk düm. ve bu coğrafyada azınlıktım. sonra bi baktım, a aa aaa ben çoğunluk olmuşum. kısa boylu çekik gözlü beyaz tenli iken uzun boylu kara kaş kara göz , kara yağız olmuşum, kanarya iken kartal olmuşum.

şimdi ben artık istesem de türküm demem yada dememem e gerek kalmamış . beni bana rağmen tanımlamışlar, beni tanımlamayı bırak , kartala bile ben kanaryayım dedirtmişler, üstüne ne mutlu kanaryayım diyene dedirtmişler, kartal gibi çığlık atması yerine kanarya gibi şakımasını istemişler, üstüne birde kanarya kafesine koymaya kalkmışlar.

yani ne almanya da yaşayanlar genel anlamda almanya ya gitmiş, nede türkiye diye tanımlanan coğrafyada yaşayanlar.

ya ne olmuş birileri , bir çit çevirmiş ve bu çit içinde kalan yere , kendi kafalarına göre kanunları olan , ve baş kaldırması isyanla etmeleri en muhtemel etnisite yi pasifize etmek, ve isyanlarına engel olmak için o etniste üzerinden isim koymuşlar.

osmanlı da aynısını yapmış bu coğrafyada onlar da zamanında türklerin bir bölgede çoğalmalarına izin vermemek için ya zırt pırt katliam yapmışlar, yada sürgün. ama o dönemlerde dinsel yönetimleri ağır basan eşkiya devletler çoğunlukda olduğu için islam devleti üzerinden örgütlenmişler.

ne türk olmak ne kürt olmak ne laz olmak seçimle olmadığı gibi gurur duyulacak bir şey de değil, hayıflanacak bir şey de değildir.

cumhuriyetler sayısına yada halklar sayısına gelince bak ben yazayım hatırladığım kadarını;

Türk: Afşar, Yörük, Manav, Türkmen, Tahtacı, Kosovalı, Makedonyalı, Bulgaristanlı, Batı Trakyalı, Rodoslu, Oniki Adalı, Giritli, Dobrucalı, Adakaleli, Gacal, Muhacir, Çepni, Cerit, Ahıskalı, Büğdüz, Bayat, Yazır, Eymür, Karabölük, Alkaevli, İğdir, Yüreğir, Dodurga, Ulayundluğ, Döğer, Çavuldur, Beğdili, Abdal, Sıraç, Nalcı, Teber, Barak, Şamlı, Bayındır, Kınık, Ortakçı, Amuca, Bedrettinli, Karamanlı, Karakeçili, Sarıkeçili, Torlak, Kızılbaş, Peçenek, Çıtak, Kıbrıslı, Azeri, Kırım Tatarı, Kazan Tatarı, Karapapak, Kırımçak, Karaçay, Balkar, Özbek, Nogay, Kumuk, Uygur, Kırgız.
Boşnak: Bosnalı, Sancaklı.
Arnavut: Toska, Gega.
Kürt: Yezidi Kürtler
Zaza
Gürcü
Çerkes: Adıge (Kavimleri: K'emguy, Yegerukay, Abadzeh, Şapsığ, Hak'uç, Hatukay, Natuhay, Kabardey, Besleney, Mahoş, Mamhığ, Bjeduğ, Jane), Abaza (Kavimleri: Aşıwua, Aşkarıwua, Apsuwa),
Çeçen
Dağıstanlı: Avar, Dargi, Lak, Ubıh, Oset
Lezgi
Pomak
Çingene: Rom, Roman, Poşa, Dom.
Arap
Laz
Süryani:
Ermeni: Hemşinli
Yahudi: Sefarad, Aşkenaz.
Rum
Asuri: Nasturi, Keldani
Bahai
Afrika kökenli Türkler
Leh
Malakan
Dürzi
Dil aileleri
Konuştukları dillerin bağlı olduğu dil ailelerine göre Türkiye’de etnik gruplar sıralaması da şu şekildedir:[4]

1 Altay dilleri:
Türkler, Azeriler, Tatarlar, Karaçaylar, Karakalpaklar, Kazaklar, Kırım Tatarları Özbekler ve Uygurlar.

2 Hint-Avrupa dilleri:
Kürtler, Zazalar, Arnavutlar, Boşnaklar, Ermeniler, Pomaklar, Hemşinliler, Romanlar, Rumlar ve Osetler

3 Semitik diller:
Araplar, Süryaniler, Yahudiler

4 Kafkas dilleri:
Çerkesler, Gürcüler, Lazlar, Çeçenler

ilaveten;

sscb ile bir derdin var galiba birleşik devlet deyince aklına bir tek o geliyorya, bak aşağıda usa ,us , yada abd var.

Alabama Alaska Arizona Arkansas Maine
Colorado Connecticut Güney Dakota Louisiana Delaware
Florida Georgia Güney Karolina Hawaii Idaho
Illinois Indiana Iowa Kaliforniya Kansas
Kentucky Michigan Kuzey Karolina Minnesota Mississippi
Maryland Nebraska Kuzey Dakota Missouri Montana
New Hampshire Nevada Batı Virginia New York Ohio
New Mexico New Jersey Massachusetts Pensilvanya Virginia
Teksas Oklahoma Oregon Vermont Washington
Utah Tennessee Rhode Island Wyoming Wisconsin

Amerikan bayrağındaki altısı beyaz yedisi kırmızı olan 13 şerit başlangıçtaki 13 koloniyi ve sol üst köşedeki mavi zemin üzerindeki 50 beyaz yıldız 50 eyaleti temsil eder. Buna bağlı olarak Amerikan bayrağındaki yıldız sayısı her zaman 50 değildi. Başlangıçta Amerikan bayrağında 13 yıldız bulunuyordu. Birlikteki eyaletlerin sayısı zamanla arttığı gibi Amerikan bayrağındaki yıldızların sayısı da zamanla artmıştır.
Alt 05.Temmuz.2018, 21:29   #7

Fakir
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

referim hocam, sen konuyu başka yerlere çekmişin ben türkiyeye gelmedim türküye bana geldi lazlar kürtler gelmedi türküye onlara geldi .. böyle bir yaklaşım konuyu başka bir yere çekiyor. tabbii ki en önce devlet diye bişey yoktu, ilkel kommünal toplum vardı ama sonra devletler kuruldu türkiye de bunnardan biri ona bakarsan almanyada almanlara geldi , almanlar ona gitmedi..

butopraklarda önce osmanlı sonrada türküye cumuriyeti kuruldu e ne yapalım onlar kurulmasaydı başka bir devlet kurulacaktı belki yunan devleti belki bizas devleti sonuçta bir devlet olacaktı...

doğa ve toplum boşlukk kabul etmez yoldaş..

tamam tüm kavimleri tek bir etniksite üzerinden tanımlanmak doru değildi tektipçi polittika yannıştı ama bu ayrı konu . ben bu dediğine itiraz etmiyorumki.

benim demek istediğiöm sonuçta bir devlet olucaktı bu da türküye oldu adı türkiye ha osmanlıda kalabilirdi belki ama zaten osmanlı zamanındada osmamlı topraklarına batılılar türkiye diyolarmış

hiç devlet olmayaydı o zaman zaten bizlere türk kürt arap çerkes laz vb vb denmeyecekti o zaman bizlere atıyorum dersimli, antepli, maraşlı, adanalı, samsunlu vb denecekti hatta atıyom çemişkezekli, pötürgeli vb denecekti . çünkü o zaman merkezi bir güç bizi birleştirmemiş olucaktı o zaman da biz bu diyologu yapamayacaktık çümkü internet falan da olmuyacaktı.

ssccb ve abd ile ilgili biliyom cumhuriyetler ve eyaletler var ama orasıyla burası birmi hocam, orası ne kadar büyük burası anca bir eyaletin yarısı kadar anca var.

hem nereden bölüpte cumuriyetlere ayıracaksın, buda saçma olur al sana bir sürü gereksiz tartışma.

yani gel etme eyleme adıyla bayrağıyla uğraşmayı bırakın da içeriğine yönelin o da sosyaliimzim olsum
Alt 06.Temmuz.2018, 13:33   #8

İ.Seçil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İ.Seçil
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 35150
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 258
500 Mesajına 832 Teşekkür Aldı

Neden Orak Çekiç.

Orak-Çekiç tarihin en bilindik amblemlerinden biri. Bolşevikler bu amblemi Rus Devrimi sırasında kullanmaya başladı. Peki anlamı ne ve nereden geliyor?

Vladimir Lenin iktidara geldiğinde bir amblem yarışması düzenlendi. Kazanan amblemde bir orak, bir çekiç ve bir de kılıç bulunuyordu.

Amblem, Bolşevik Devrimi'nin bir parçası olan sosyal grupları temsil ediyordu. Ancak Lenin, fazla saldırgan bulduğu kılıcın sembolden çıkarılmasını istedi.
Arkada Aleksander Bogdanov'un ütopik romanı "Kızıl Yıldız"dan esinlenen 5 köşeli yıldızın, Marksist Enternasyonal'ın 5 kıtasını temsil ettiğini söyleyenler de var.
Devrim sanatı da çekiçi tutan kişiyi erkek, orağı tutanı da kadın olarak resmediyor. Erkek sanayi, makina, şehir ve geleceği temsil ederken, kadın da tarım, yiyecek ve doğurganlıkla özdeşleştiriliyor. Bu, toplumun okuma yazma oranı düşük kesimlerine devrim fikirlerini aşılamanın resmiydi.

Kızıl bir bayrağın üzerine işlense de amblemin tarihi aslında 1789 Fransız Devrimi'ne kadar uzanıyor. Paris Komünü, de aynı sembolleri işçi sınıfını temsilen kullanmıştı.
İşte Sovyetler Birliği bayrağı böyle oluştu.

Evet neden orak çekiç

O dönemde belkide bu amplem çok gerekli ve zamanın ihtiyacını en iyi karşılama gücüne sahipti
Bu orak çekicin yani komünistleri temsil etme gücünün bir geçmişi bir de geleceği vardır.

Geçmişte komünistler sadece kızıl bayrak taşırdı sonra işçi yi ve köylüyü eşit şekilde temsil etsin diye orak ve çekiç koydular kızıl bayrağın üstüne. Daha sonraları yıldız ilave ettiler aradan 80 -90 yıl geçti değişime ihtiyaç duyuldu ve değişti.Ortada pergel ve çekiç kenarlarda Başaklar koydular yine o değişmez renk olan kızılın üstüne.(Doğu Almanya)

Yani ürterim biçimleri değiştiğinde komünistlerin de dünyaya bakışı değişiyor değişmeyen tek şey değişimin kendisi olduğunu komünistler in düşünce biçimdir. Burada da değişmeyen tek şey o kızıl renk olduğu her değişimde kendini koruduğu görülüyor.

Bu gün Orak Çekiç e ne kadar ihtiyaç var
Üretim biçimi gittikçe değişiyor İşçi yerine robot teknisyen yerine yapay akıl kullanımı kapitalizm için en önemli tercih durumunda. Sermayeler daha çok yatay terine dikey büyümekte, dünya nufusu tartışılır durumda. Dünya gittikçe nükleer çöplük olamaya doğru hızla yol almakta.

Bu durumda komünistlerin düşüncesi ve amplemleri hala 1900 lü yıllarda mı kalmalı. Toplumun gerisine düşen düşünce ve idealler ancak 1 nesil daha dayanabilir.
İnsan üretim biçiminin değişimi durumunda kendini de değiştirir geçmişte ulusal çaptaki üretim biçimi zamanımızda küresel boyuta yükselmiştir işte bu değişim insanı da değiştirmiş ve insanda küresel boyuta yükselmiştir
Bu gün sancılı gibi görünsede gelecek insan üzerindeki o ulusal kimliğini atacak dünyasal kimlik alacaktır belkide küresel bir dil bile yaratılacak .

Bu durumda Türk Kürt veya başka kimlikler aşınmaya doğru gitmekte. Nasıl ki geçmişte siyah sarı beyaz ırklar aşınmışsa zamanımız da ulusal ve sınırsal kimlikleri yok etmektedir.
İ.Seçil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.Temmuz.2018, 16:36   #9

Silgikafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Silgikafa
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 1667
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 6
14 Mesajına 25 Teşekkür Aldı

bayraklarda kullanılan; mavinin liberaller tarafından sevildiği ve kırmızının solcular tarafından belki eşitlik beyazın ise genel olarak bağlılık sadakat kardeşlik gibi anlamları olduğu varsayılır.

komünist devrimde bir cumhuriyet kurulacaksa zaten despotik olacak ve yıkılacaktır ve rengi kırmızı/kızıl olur.
Ancak konseyler/idareler/sovyetler birliği gibi bir yapı inşa edilmeye çabalanacaksa bayrağın rengi REDDİYE anlamı taşıyan protesto eden ve yıkıp yeniden yapacak olanın temsili ve kutsal olmayan anlamı da taşıyacak ve doğada da tüm renklerinde iç içe geçtiğinde oluşturduğu düz siyah renk tercih edilecektir.
Silgikafa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Silgikafa Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 06.Temmuz.2018, 18:36   #10

İ.Seçil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İ.Seçil
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 35150
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 258
500 Mesajına 832 Teşekkür Aldı

Ben gök mavisini severim. Bu mavi bana sevgiyi doğayı ulaşılamayan uzaklıkları ama insanın hep hayal ettiği yerleri hatırlatır.
Başımız yukarı kaldırdığımızda bu rengi görürüz hep hayal ederiz o uzaklıklarda bize benzeyen canlılar varmıdır diye.

Denizler rengini oradan alır balıklar o renklerde yaşam bulur Kuşlar o renk üzerinde uçar havanın rengi o mavidir.
Elbette yeşil de güzel Merak ediyorum bu rengi komünistler niçin dincilere faşistlere bırakmış bu renkleri onlar hiç hak etmediği halde kullanmışlar.

Siyah itici geliyor bana nedense.
Komünistler yeni bir renk seçip bana sorsalar gök mavisi derim. Üstüne de güneşi monte ederdim.
İ.Seçil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...