Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > EKOLOJİ > HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi İSTANBUL-ADALARDAKİ FAYTONLAR HAKKINDA BEN DE BİR İKİ KELİME ETMEK İSTİYORUM.
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
156
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 21.Haziran.2018, 08:13   #1

İBO'CU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İBO'CU
HAY-MAT-LOS
Kullanıcı Profili
Üye No: 2996
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,157
2,002 Mesajına 5,133 Teşekkür Aldı
Standart İSTANBUL-ADALARDAKİ FAYTONLAR HAKKINDA BEN DE BİR İKİ KELİME ETMEK İSTİYORUM.

⚫ADALARDAKİ FAYTONLAR HAKKINDA BEN DE BİR İKİ KELİME ETMEK İSTİYORUM.
🔴Adada faytona koşulan atların akibeti faytonlar kaldırılinca ne olur nasıl olur bil(e)miyorum. Umut ederim ki sağlıklı ve dinlenceli bir sekilde zavallı hayvancıklar ilerki yaşamlarını sürdürürler. Şu an en fazla 2 yıl yaşayan bu gariplerin normal ömrü ortalama 20 sene.
⚫Ancak şu anki durum çok çok içler acısı.
🔴Sıraya girip daha fazla sefer yapabilmek için atlar gaddarca ve kamçılanarak deli gibi koşturuluyor.
⚫Zavallı atları koşum ve kayışların oyarak yara yaptığı derilerindeki kanlı oyuklar NURİ LEF LEF marka boyalar ve bulaşık süngerleriyle kamufle edilip gözlerden gizleniyor.
🔴Geçen yıllarda Atlardan insanlara bulaşan RUAM hastalığından 40 seyis öldü ve gözlerden gizlendi. Her sene en az ortalama 10 kişi at dışkısının tozumasıyla oluşan mikroplardan ölüyor.
⚫Yaz kış gördüğüm ve gözlemlediğim kadarıyla en az 1500 den fazla at yaşayan Adalarda tek bir tane at ölüsüne veya gömüt yerine yada gömülme esnasina rastlamadım . İnsanlar ölür de atlar ölmezmi. Bu at cenazeleri ne yapılıyor ve ne amaçla kullanılıyor.
🔴Zaman zaman yürüyemeyecek gibi adeta sürünür durumda bitap atlar; 20 lik 30 luk guruplar halinde yük iskelesinden motorlara konup ZEYTİNBURNU yada tahminimce KAZLIÇEŞME taraflarına götürülüyor. Sanırım, sucuk sosis yada şarküteri yapma amaçlanarak.
⚫Ayrıca ada halkından fayton kullanan hiç yok. Faytona binenler ise kuru kalabalık ve adaya geldiklerinde sağa sola çöp atan görgüsüz ve yaşamlarıyla çağların gerisinden buraya düşmüş izlenimi veren kadınlı erkekli arap turistler.
🔴Faytonu olup da; çalışıp ekmek parasını çıkartan faytoncu bir elin parmaklarını bile geç(e)mez . Bütün faytonlar aç bilaç ve çok düşük ücretle arabacı çalıştıran kimliği gizli, ADADAKİ SAYGIN KİŞİLER. BUNLAR MENFAAT PAYLAŞIMINDA HEP BİRLİKTE HAREKET EDEN DEĞİŞİK SİYASI PARTİLERİN YEREL EN ELİT kesimleri.
⚫Ayrıca kışın sabah saatlerinde ada sokaklarında aç bilaç ve sürüler halinde çöp konteynerlerini yerlere dökerek bahçe çiçeklerini yağmalayarak karınlarını doyurmaya çalışan, müşteri olmadığı için her sene kışın bir deri bir kemik kalmış zavallı atları, keşke kendi gözlerinizle bir görebilseniz. Çünkü bir atın değeri asgari 7.000 lira civari ve kışın barınakta bu gariplerin yaşamını devam ettirip baharda yazda tekrar çalıştırmak da GADDAR SAHİPLERİNE büyük maliyetli oluyor. Niye iş azalınca çalıştırmadıkları atlara boş yere arpa ve saman verip barınak kiralasınlar ki?
🔴Şu an topallayarak yada ayak bilekleri sargılar içinde dahi arabaya koşulu atlar var. İnanmayan gelsin ve yerinde gözlemlesin .
⚫Ben 62 yaşındayım. Yürürüm, bisiklete binen dostlarım da vardır. GERCEK ADALILAR FAYTONA HİÇ BİNMEZLER. Zaten Fayton sürücüleri yer beğenir, müşteri beğenir, gidilecek yerin mesafesini beğenir. Havanın durumunu problem yapar, ulaşılacak yerin yokuş yada düz olma durumunu kafasında muhasebelendirir.
🔴Faytona binmek adalılar için hiç de kolay değildir. Arap turist bulup kazıklamak varken, neden uğraşsınlar adanın yerli ve yerleşik halkıyla.
⚫ADADA BU İÇLER ACISI DURUMU DENETLEYECEK YEREL YÖNETİM DİYE BİR KURUM YOKTUR, DOSTLAR.
🔴Sadece menfaat paylaşımı olduğunda; iktidar muhalefet anlasabilen İSTANBUL-BÜYÜKŞEHİR belediyesiyle kol kola girebilen niteliksiz, omurgasız ve ufku olmayan adına BELEDİYE denmiş bir kurum vardır.
⚫Her seçim dönemi bu bizim adayımızdır diye; CHP genel merkezinden torpilli her hangi bir ağaç bile, bir FAYTON BEYGİRİ bile işaret edilse körü körüne ve hiç düşünmeden futbol takımı tutarcasına gidip oy verebilecek zavallı insanlar vardır. Ve ne yazık ki onlar çoğunluktadırlar.
🔴Demem odur ki; ADADAKİ FAYTON KONUSUNDA, BİR DE BENİM GÖZLEMLERİMİ DİKKATE ALIN LÜTFEN .
⚫İYİ VE ESENLİKLE DOLU BİR GÜN DİLİYORUM.

TAA SPARTAKÜSTEN BİZE MİRAS KALAN; BİR SEVDA UĞRUNADIR.
DAĞLARIN DORUKLARINDA TÜKETİLEN ZAMAN.
DAYAMIŞ OMUZUNA SİLAHI, BİLİNMEZ NE DÜŞÜNÜR,
KİMBİLİR NERESİNDE SEVDANIN,
SEVİŞİRKEN GÖZLERİ ÇOBAN YILDIZIYLA;
HENÜZ NAMLUSU SOĞUMAMIŞ,
NÖBETÇİ PARTİZAN.

İBO'CU isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
İBO'CU Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...