Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Diğerleri

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
A'dan Zye sol örgütler
Cevaplar
70
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
61952
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 01.Mart.2014, 14:25   #51

Akseymen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 42196
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 10,051
1,690 Mesajına 4,230 Teşekkür Aldı

Alıntı:
sivanmert Nickli Üyeden Alıntı
Yoldaş o gönderdiğin çizelge forum da daha önce de paylaşıldı ama 2001 den sonra siyaset çok değişti ve yığınla örgüt kuruldu bu nedenle yenilerinin yapılması gerekli

saygılar.

işçinin sesini burada ekledim yoldaş fakat tkp atılım la ilgili bir bilgiye ulaşamadım sadece tkp-online diye bir site var ve anladığım kadarı ile alanda pek yoklar.

saygılar.

Ben varım ya yoldaş...

TKP-Atılım...3 eski MK üyesinin Likidasyona ve oportünizme baş kaldırıp,parti tarihini ve politikalarını yeniden eleştirisel bir bakışla gözden geçirmesinden sonra oluşan bir hareket.TKP-online-org.siteleri..Gençlik arasında İDG olarak örgütlenmeye çalışıyorlar.Partinin legal olmasına karşı çıkıyorlar ve yığın partilerinin sonuçta revizyonizme kaydığı ve stalinist yapıyı savunuyorlar..
Bu arada çalışmaların gerçekten takdire değer..teşekkürler..
Akseymen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Akseymen Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 01.Mart.2014, 15:06   #52

sivanmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sivanmert
KOMÜNİST
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 24503
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 68
46 Mesajına 84 Teşekkür Aldı

yoldaşım hakketen mahçup oldum kusruma bakma

Bu ayrışma ne zaman gerçekleşti acaba ekleyelim onu da hemen. Vallaha cahilliğime ver
sivanmert isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sivanmert Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 01.Mart.2014, 16:49   #53

Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Atılım'ın yeniden yayınlanmaya başlaması Haziran 2011 tarihidir.
Alt 01.Mart.2014, 17:37   #54

sivanmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sivanmert
KOMÜNİST
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 24503
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 68
46 Mesajına 84 Teşekkür Aldı

Yoldaş düzeltilmiştir...
sivanmert isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sivanmert Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 10.Mayıs.2014, 00:52   #55

FıratınSuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
FıratınSuyu
Okuyucu
Kullanıcı Profili
Üye No:
Teşekkür Grafikleri

ben de fraksiyonları araştırmaya koyuldum. gerçekten de çok fazla bölünme var. öyle ki bu bölünme seçimlerde ayrı bir partiyle girmeye kadar gidiyor. 2008 yılında kurulan nazici parti, hepar bile seçimlerde 45bin oy alırken tkp 12binlerde.

hiç haz almadığım zaytung sitesinin fraksiyonlarla ilgili alaylı yazısına gülmedi de değil.

4. Enternasyonel’e İlişkin Tony Cliff Yorumundaki Farklılaşma Nedeniyle DSİP-ML'den Ayrılan DSİP-ML-K'dan İlk Açıklama....

(not:20 mesajı doldurmadığım için yazının devamı için link veremiyorum. zaytung sitesinde dsip diye aratabilirsiniz)
Alt 09.Ekim.2015, 20:42   #56

komüniter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
komüniter
Kullanıcı Profili
Üye No: 52947
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 649
351 Mesajına 614 Teşekkür Aldı
Post İLLEGAL SOL/SOSYALİST/KOMÜNİST ÖRGÜTLER

Varlığını sürdüren illegal sol/sosyalist/komünist ve hatta anarşist yapıları bir konuda toplayıp hakkında genel bilgi vermek istedim.
Ben kendimce araştırmalar (bu konuda forumdan fazlasıyla yararlandım) sonucunda basit bir liste oluşturdum. Örgütleri kökenine göre ayırdım. İlk olarak şuan hazır olan THKP-C kökenli örgütleri bir sonraki mesajımda vereceğim. Eğer sorun çıkmaz ise diğerlerini de ilerleyen zamanlarda paylaşacağım.
NOT: Eksikler ve hataları belirtirseniz çok daha iyi bir çalışma haline gelir.
komüniter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09.Ekim.2015, 20:52   #57

komüniter
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Post THKP-C (TÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİSİ-CEPHESİ) KÖKENLİ YAPILAR

DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi):
Devrimci Halk Kurtuluş Partisi (DHKP) adlı siyasal kanat ve buna bağlı Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi (DHKC) adlı silahlı kanattan oluşur. Ayrıca DHKC’ne bağlı askeri gücünün adı da Silahlı Propaganda Birlikleri (SPB)’dir.
Daha sonra DHKP-C’ni kuracak kadrolar THKP-C’nin dağılmasının ardından Dev-Yol içinde yer almış, ardından silahlı mücadele konusunda çıkan anlaşmazlıklar sonucunda aktif silahlı mücadeleden yana olan İstanbul kanadı, Ankara kanadı ile ilişkileri askıya aldığını açıklamıştır. (Bu nedenle Askıcılar olarak da anılırlar) Ardından Askıcılar 1978 yılında Dev-Sol’u kurdular. Dev-Sol Dursun Karataş yandaşları ve Bedri Yağan yandaşları (Darbeciler) olarak bölündü. Dursun Karataş liderliğindeki grup DHKP-C’ni kurdu. Kır gerillası faaliyeti tespit ettiğim kadarıyla 2008 yılı civarlarında sona ermiş. (bilgi kesin değil) Bunun yanında kırda DHKC gerillalarının bulunduğu ancak çatışmaya girmediği yönünde iddialar da var. Ayrıca yandaş basında Hatay’da kır gerillası faaliyeti başlatma planlarının olduğu iddia ediliyor. Şuanda kent gerillası faaliyeti yürütüyor. Diğer devrimci örgütler ile ilişkilerinin kötü olduğu söylenebilir. Suriye’de Esad yönetimini destekliyor. Yandaş basında örgüt militanlarının Mihraç Ural liderliğindeki ‘Mukavemet-i Suriye’ saflarında savaştığı, PYD’den Kobane’de kamp alanı istediği gibi iddialar bulunmakta. Ekleme: HaberTürk'ün haberine göre MİT raporlarına yansıyan YPG saflarında savaşan 2 DHKP-C militanı bulunmakta.
Gençlik örgütlenmesi: Dev-Genç
Yayın: Devrimci Sol, halkinsesi.tv

DEV-SOL (DEVRİMCİ SOL) [KESİN DEĞİL]:
DEV-SOL bölünmesinde Bedri Yağan’ın yanında yer alan kişiler DEV-SOL adını kullanmaya devam etti. Daha sonra bu isimle DEV-KAR’a katılım oldu ancak görüldüğü kadarıyla örgütün tamamı katılmamış ve bu ismi sürdürenler bulunmakta. Bir grup DEV-KAR’a katılırken diğer grup varlığını sürdürmüş. Bu çizginin dergilerinin en son 2013’de çıkan sayılarını gördüm, siteleri ise en son 2014’de aktifti şuan kapanmış; yani örgüt dağılmış olabilir.

DEV-YOL (DEVRİMCİ-YOL):
DEV-YOL kökenli irili ufaklı militan gruplar hala DEV-YOL ismini kullanmakta.

MLSPB/DK (MARKSİST LENİNİST SİLAHLI PROPAGANDA BİRLİKLERİ/DEVRİMCİ KURTULUŞ):
MLSPB kökenli bir örgüttür. Son zamanlarda bir eylemliliği yok.

MLSPB/DC (MARKSİST LENİNİST SİLAHLI PROPAGANDA BİRLİKLERİ/DEVRİM CEPHESİ):
MLSPB/DK’dan ayrılmış bir yapıdır. Günümüzde aktif örgütlerinden olduğu söylenebilir. Kobane direnişinde yer almıştır.

PDKÖ (PROLETER DEVRİMCİ KURTULUŞ ÖRGÜTÜ):
Kurtuluş Hareketi kökenli bir yapıdır. Kobane direnişinde yer almıştır.

THKP-C/ACİLCİLER (TÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİSİ-CEPHESİ/ACİLCİLER):
THKP-C ayrışmasının ardından kurulan THKP-C/HDÖ(ACİLCİLER)’nin ayrışması sonucu kurulmuştur. Son yıllarda herhangi bir eylemlilikleri bulunmamakla birlikte Suriye iç savaşında Esad rejiminin yanında Mukavemet-i Suriye saflarında savaşmaktadır. Lideri (Genel Sekreteri) Mihraç Ural’dır. Her nedense yandaş basında “İskenderun Halk Kurtuluş Cephesi” veya “İskenderun Sancağı Kurtuluş Cephesi” adıyla anılmakta. (Sanırım örgüt sempatizanlarının büyük kısmı Hatay’da yaşayan Alevi ve Nusayrilerden oluştuğu için)
Engin Erkiner adlı eski Acilciler mensubu internette Mihraç Ural ile yazılar yazdı. Kendisi örgütün 1988’de ortadan kalktığını örgütten geriye kalan Mihraç Ural ve bir grup destekçisinin bu ismi kullanmaya hakkı olmadığını iddia ediyor. (ki kendisi Mihraç Ural için örgüte yerleştirilmiş ajan diyor.)
Yayın: CEPHE

THKP-C/HDÖ (TÜRKİYE HALK KURTULUŞ PARTİSİ-CEPHESİ/HALKIN DEVRİMCİ ÖNCÜLERİ):
THKP-C ayrışmasının ardından kurulan THKP-C/HDÖ(ACİLCİLER)’nin ayrışması sonucu kurulmuştur. Son yıllarda herhangi bir eylemlilikleri bulunmamakta. Genel olarak Avrupa’da bulunan kadrolar tarafından hala yaşatılmakta.
Gençlik Örgütlenmesi: Anti-Emperyalist ve Anti-Oligarşik Devrimci Gençlik
Yayın: Kurtuluş, Cephe, Kurtuluş Cephesi, Eriş Yayınları

NOT: Örgütler alfabetik sıraya göre sıralanmıştır. Sadece MLSPB/DC, MLSPB/DK'dan ayrılan bir grup olduğu için onun bir altına aldım.
Alt 09.Ekim.2015, 21:24   #58

H.Doludizgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
H.Doludizgin
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 51273
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 416
413 Mesajına 791 Teşekkür Aldı

merhaba
yukarida yazdiklarini okuyunca sevindim.Cünkü, devrimci cizgide oldugunu iddia edenlerin hakkinda Sosyalist Forum üyleri de bir seyler yazarak yeni gelenlere atifta yani ön bilgi sunmalidirlar bu isi bin yaptigi icin tesekkür ederim.

Yazilarinda sanirim veya buna benzer aciklamalrin okuyucuda süphe birakir. Süpheyi ortadan kaldirman icin sahsen bazi dernek veya yayin kuruluslarini ziyaret etmen de gerekmektedir.

Kendine güven ve devam et bu is senin bazi yeteneklerini de aciga cikaracagina inaniyorum.

Mesela ben bazi bilgileri senin yazini okuduktan sonra edindim ama ne kadari dogru ne kadari yanlis onu bilemiyorum cünkü sen de kesin olmayan bilgi birikimine sahipsin.
Burada örgüt veya örgütlerden bahsettigine göre büyük bir sorumluluk altina girmissin demektir; bunu asla unutma..

Basarilar dilerim.
H.Doludizgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
H.Doludizgin Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 09.Ekim.2015, 23:21   #59

komüniter
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
H.Doludizgin Nickli Üyeden Alıntı
merhaba
yukarida yazdiklarini okuyunca sevindim.Cünkü, devrimci cizgide oldugunu iddia edenlerin hakkinda Sosyalist Forum üyleri de bir seyler yazarak yeni gelenlere atifta yani ön bilgi sunmalidirlar bu isi bin yaptigi icin tesekkür ederim.

Yazilarinda sanirim veya buna benzer aciklamalrin okuyucuda süphe birakir. Süpheyi ortadan kaldirman icin sahsen bazi dernek veya yayin kuruluslarini ziyaret etmen de gerekmektedir.

Kendine güven ve devam et bu is senin bazi yeteneklerini de aciga cikaracagina inaniyorum.

Mesela ben bazi bilgileri senin yazini okuduktan sonra edindim ama ne kadari dogru ne kadari yanlis onu bilemiyorum cünkü sen de kesin olmayan bilgi birikimine sahipsin.
Burada örgüt veya örgütlerden bahsettigine göre büyük bir sorumluluk altina girmissin demektir; bunu asla unutma..

Basarilar dilerim.
Desteğin ve önerilerin için teşekkürler. Belirttiğin kısım ile ilgili olarak bu çizginin dergilerini inceledim. Devrimci Karargah ile birleşmediği bağımsız bir çizgi olduğunu gözlemledim bu yüzden o kısmı düzenledim. ayrıca bir iki ufak düzenleme daha ve bir de ekleme yaptım. Artık aktif üye olup link paylaşma yasağım kalktığı için kaynakça da sunacağım. Böylece bilgiler teyit edilebilir olur.
Alt 16.Ekim.2015, 20:22   #60

komüniter
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Eğer sorun çıkmaz ise yakın zamanda THKO kökenli yapılardan bahsedeceğim. Ama ondan önce verdiğim bilgiler ile ilgili bir güncelleme yapayım.
listede verdiğim, MLSPB/DK ve MLSPB/DC'nin tekrardan birleştiğini öğrendim. Ancak bu bilgiyi doğrulayabilecek kaynak bulamadım. Bu burada not olarak kalsın. Bilen birisi biz aydınlatır umarım.
Alt 16.Ekim.2015, 20:39   #61

31Mart - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
31Mart
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 52169
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 123
73 Mesajına 160 Teşekkür Aldı

Alıntı:
bin Nickli Üyeden Alıntı
Eğer sorun çıkmaz ise yakın zamanda THKO kökenli yapılardan bahsedeceğim. Ama ondan önce verdiğim bilgiler ile ilgili bir güncelleme yapayım.
listede verdiğim, MLSPB/DK ve MLSPB/DC'nin tekrardan birleştiğini öğrendim. Ancak bu bilgiyi doğrulayabilecek kaynak bulamadım. Bu burada not olarak kalsın. Bilen birisi biz aydınlatır umarım.
Hareketler ile ilgili bilgilerinde yakın zamana ilişkin ciddi iddialarda bulunuyorsun. Kaynağın nedir?
31Mart isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.Ekim.2015, 20:58   #62

komüniter
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
31Mart Nickli Üyeden Alıntı
Hareketler ile ilgili bilgilerinde yakın zamana ilişkin ciddi iddialarda bulunuyorsun. Kaynağın nedir?
Eğer alıntıladığın mesajımla ilgili soruyorsan böyle bir durum olduğunu Kobane'de savaşan örgütlerle ilgili bir tartışmada MLSPB/DC'yle ilgili konuşurken duydum. Bilgiyi doğrulayan her hangi kaynak bulamayınca buraya taşıdım ve bilen varsa bizi de bilgilendirmesini talep ettim.
Eğer genel olarak kaynağımı soruyorsan verdiğim bilgilerin çoğu basit internet aramalarıyla dahi ulaşılabilecek genel geçer bilgiler. Takıldığın bir kısım varsa o kısmı bana belirtirsen kaynak gösterebilirim.
Alt 17.Ekim.2015, 21:14   #63

komüniter
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Post THKO (TÜRKİYE HALK KURTULUŞ ORDUSU) KÖKENLİ YAPILAR

Komünist Devrim Örgütü (KDÖ):
TİKB’nden ayrılan bir grup tarafından kurulmuştur. Rojava'da savaşan örgütlerden biridir.

TDKP (Türkiye Devrimci Komünist Partisi) [Kesin Değil]:
Parti 2 Şubat 1980'de İzmir'de toplanan I. (Kuruluş) Kongresi'yle Halkın Kurtuluşu hareketinin partileşmesi sonucu kurulmuştur. Partinin 2014 yılına kadar var olduğunu gözlemledim sonrasına ait bir açıklama vs. ulaşamadım. (partinin sitesi de kapanmış) CIPOML üyeleri listesinde de artık Türkiye’den TDKP yerine EMEP gözükmekte. Yani parti kendini feshetmiş olabilir.
Gençlik Örgütlenmesi: Türkiye Genç Komünistler Birliği (TGKB)
Yayınlar: Devrimin Sesi, Yoldaş, Halkın Kurtuluşu Yolunda Gençlik, Devrim Yolunda Gençlik, Devrimci Öğretmen, Parti Bayrağı, Demokrasi ve Devrimin Sesi, İşçinin Sesi

TDKP/ML (Türkiye Devrimci Komünist Partisi/Marksist Leninist) [Varlığı Kesin Değil]:
Sosyalist Forum’da 2013 yılında yayınlanmış bir bildiri dışında varlığına ait her hangi bir kaynak bulunmamakta.

TDKP-YİÖ (Türkiye Devrimci Komünist Partisi-Yeniden İnşa Örgütü) [Kesin Değil]:
Anladığım kadarı ile eski TDKPliler tarafından kurulan yapı. EMEP ile aralarında sorunlar var. Partinin ulaşabildiğim en son açıklaması 2014 yılına ait, sitesi de 2014 yılında kapanmış. Ancak partinin çizgisinde ki yasal yayın organı hala yayına devam etmekte; Parti kendini feshedip tamamen yasallaşmış olabilir; bu yüzden kesin değil olarak tanımladım.

TKEP/L (Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist):
TKEP (Türkiye Komünist Emek Partisi)'ni pasifist ve sağcı bulan bir grubun bu partiden ayrılarak 1 Eylül 1990'da kurduğu illegal parti, komünist bir devrim için askeri yapılanmanın aciliyetini vurgulamaktadır. Leninist Gerilla Birliği (LGB) adında silahlı kanadı vardır. Rojava’da savaşan yapılardan biridir.
Gençlik Örgütlenmesi: 13 Mart Genç Komünistler Birliği

TİKB (Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği):
THKO ayrılığında önce Halkın Kurtuluşu grubu ile birlikte hareket etmiş sonradan ayrılarak 1979 yılında bu ismi almıştır. 90lı yılların en aktif örgütlerinden olup günümüzde pek eylemliliği bulunmuyor.
Gençlik Örgütlenmesi: Genç Komünarlar Yayınları: İhtilalci Komünist, Orak-Çekiç, Genç Komünar

TİKB-B (Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği - Bolşevik):
1999 yılında TİKB'nden ayrılan bir grup. Her hangi bir eylemliliklerine rastlamadım.
Yayınları: Devrimci Duruş

TKİP (Türkiye Komünist İşçi Partisi):
1987 yılında TDKP'den ayrılmıştır. Ayrılış gerekçesini ise TDKP değil geleneksel akımlardan köklü bir kopuş olarak ifade etmiştir. En temel ayrım noktasını ise Marksizmi sınıfsal özünü uygun olarak kavramak olduğunu açıklamışlardır. Bununla birlikte Türkiye'nin ekonomik koşullarını farklı tahlil etmiş, şiddete bakış açısında farklı görüşü savunmuşlardır.
İlk olarak 1987- 1998 yılları arasında Ekim (Parti inşa örgütü) olarak ardından '98'de partileşme sürecini tamamlayarak "Türkiye Komünist İşçi Partisi" ismini almıştır. TKİP '99 yılında Ulucanlar hapishanesine yapılan operasyonda Habip Gül ve Ümit Altıntaş adlı iki merkez komite üyesinin katledildiğini açıklamıştır. 2001 yılında ölüm orucunda TKİP kurucu üyelesi Hatice Yürekli hayatını kaybetmiştir. [1] 2009 yılında TKİP üyesi Alaattin Karadağ Esenyurt'ta çatışmada katledilmiştir.
(Bu kısmı direk WikiSosyalizm sitesinden aldım.)
Ek olarak bu yapıyı kuranların TDKP’nin Leninist kanadı olarak bilindiğini ve Ekim adından önce TDKP/L (Türkiye Devrimci Komünist Partisi/Leninist) adını kullanmışlardır. Ayrıca Türkiye’deki illegal örgütlerin çoğunun aksine silahlı mücadeleyi temel almaz. Gözlemlediğim kadarıyla fabrikalarda en örgütlü illegal yapıdır.
Gençlik Örgütlenmesi: Ekimci Genç Komünistler (EGK),Enternasyonalist Devrimci Gençlik(EDG)
Yayınları: Ekim, Ekim Gençliği

NOT: Örgütler alfabetik sıraya göre sıralanmıştır.
Alt 19.Ekim.2015, 19:24   #64

komüniter
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Post TKP (TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ) KÖKENLİ YAPILAR

TKP/Atılım (Türkiye Komünist Partisi/Atılım):
TKP/Atılım, 3 eski TKP MK üyesinin Likidasyona ve oportünizme başkaldırıp, parti tarihini ve politikalarını yeniden eleştirisel bir bakışla gözden geçirmesinden sonra oluşan bir hareket. TKP-Online.Org Şeklinde bir web siteleri var. Partinin legal olmasına karşı çıkıyorlar ve yığın partilerinin sonuçta revizyonizme kaydığını, ve Stalinist yapıyı savunuyorlar.
Gençlik Örgütlenmesi: İlerici Devrimci Gençlik (İDG)
Yayınları: Atılım
(Buradaki bilgiler Sosyalist Forum’dan Akseymen yoldaşın mesajlarının düzenlenmiş halidir.)

TKP/İS (Türkiye Komünist Partisi/İşçinin Sesi) [Kesin Değil]:
TKP(Londra) olarak da bilinir. Rıza Yürükoğlu liderliğindeki TKP’den ayrılan bir grup tarafından kurulmuştur. Partiye ait yayınlar tespit edebildiğim kadarıyla en son Rıza Yürükoğlu’nun da öldüğü 2001 yılında çıkmış. Parti ise tespit edebildiğim en yakın 2011 yılında varlığını devam etmekteydi (tabi buna ne kadar devam etmek denebilir tartışmalı) hala yayında olan t-k-p.net şeklinde bir site var, ancak orada da yayınlanan son yazı 2014 yılına ait.
Yayınları: İşçinin Sesi, Kavga, Kervan, Kaynak, İşçi Yaşamı, İşçinin Gazetesi, BinÇiçek, Turkey Newsletter, Doğa Toplum Düşünce, Isha Bulletin

TKP/K (Türkiye Komünist Partisi/Kıvılcım):
TKP eski MK üyesi Dr. Hikmet Kıvılcımlı’yı önder kabul eden örgüt. Eğer kronolojisini çıkartırsak:
TKP – VP – VP(1975) – SVP – TKP/K şeklinde bir tarihi var partinin. Son yıllarda pek aktif değillerdi, hatta burjuva basında kendilerini feshedip Devrimci Karargâh’ın kuruluşunda yer aldıkları iddia ediliyordu. Ancak son dönemde tekrarda kendilerini gösterdiler. Rojava’da Savaşan yapılardan birisidir.
Yayınları: Kıvılcım
(Aslında TKP kökenlilere dâhil etmeyecektim ama buraya daha uygun geldi.)

NOT2: TKP/Atılım'dan ayrılık olduğu ve ayrılanların internette yazılar yayınladığını hatırlıyorum (belki de TKP 1920'dir emin değilim) bu konuda bilgiye ulaşamadım. Akseymen ve/veya Deniz Yoldaş yoldaşlar bilgilendirirse sevinirim.
Alt 04.Kasım.2015, 08:01   #65

komüniter
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart Bilgilendirme

Öncelikle Not2'de belirttiğim bölünme durumu TKP/ATILI'dan olmamış bunu Akseymen yoldaş sayesinde öğrendim. Yine kendisine ricam üzerine TKP/ATILIM ile ilgili yanlış bilgilerimi düzeltti, aynen alıntılıyorum:
"Verdiğin bilgide yanlış olan en önemli şey bahsettiğin MK üyelerinin likidasyon konusunda karşı çıkmalarına rağmen partiyi yeniden ayağa kaldırma çabalarına katkı vermemeleridir.Yani Almanya daki evlerinde oturmayı tercih etmişlerdir.
Partinin bütün devrimci kadroları Atılım çevresindedir."
kendisine buradan teşekkür ediyorum.
komüniter Kullanicisina Bu Mesaji Için Teşekkür Edenler:
Alt 04.Kasım.2015, 08:04   #66

komüniter
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Post TKP/ML (TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ/MARKSİST LENİNİST) KÖKENLİ YAPILAR

BP/KK-T (BOLŞEVİK PARTİSİ/KUZEY KÜRDİSTAN - TÜRKİYE):
1981 yılında TKP/ML ikinci kongresinden sonra ayrılanların kurduğu TKP/ML – Bolşevik’in 1994 yılında isim değiştirmesi ile kurulmuştur. Ortak program çerçevesinde birleşen Bolşevik Parti (Türkiye) ve Partiya Bolşewîk(Kurdîstan'a. Bakur) adlı iki partiden oluşur. Kurucu kadroların büyük kısmı TKP/ML Yurtdışı örgütlenmesindendi. Ayrılıkta TKP/ML kanadını; oportünist, revizyonist, Menşevik, tasfiyeci olarak tanımlamışlardır. Parti Maoist kökenli olmakla beraber Stalinizm’e kaymıştır. ICMLPO üyesidir.
Gençlik Örgütü: Bolşevik Gençlik
Yayınlar: Bolşevik, Bolşevik Devrim, Bolşevik Partizan, Stêrka Bolşewîk, Roja Bolşevik, Le-Ya Yayınları, Bolşevik Partizan Yayınları, bolsevikparti.org

HS-B (Halk Savunma Birliği) [Varlığı Kezin Değil]:
Örgütün hangi gelenekten geldiği hatta var olup olmadığı dahi belli değil, ancak İbrahim Kaypakkaya çizgisini benimsedikleri için TKP/ML kökenli yapılar altında inceleyeceğim. Örgüt ilk kez Adımlar Dergisi’ne yapılan bombalı saldırının ardından Twitter’da ortaya çıkıp eylemi üstlendi. Bu eylemden sonra üstlendiği iki eylemden birini PHG, diğerini HPG üstlendi ayrıca yaptıklarını iddia ettikleri eylemlerde basına yansımadı. Jiyan.org’la yaptıkları röportajda: ”Örgüt Yapımız Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri Gibi” şeklinde açıklamaları oldu. Örgüt Kobane’de savaşçısının bulunduğunu da iddia ediyor. Sonuç olarak böyle bir örgütün var olmama, twitter hesabı ve web sitesinden ibaret olma ihtimali daha yüksek. Facebook’ta bulunan aynı isimli iki sayfa ise gözlemlediğim kadarıyla yurtseverlerin sayfası.

İDH (İbocu Dönüşüm Hareketi):
TKP/ML 8. Konferans sonrasında (2007) tasfiye edildiklerini söyleyerek ayrılıklarını ilan etmişlerdir. Ayrılıktan sonra TKP/ML ile aralarında şiddet olayları gerçekleşti. Burjuva basına yansıyan Mit raporuna göre Kobanê’de savaşan 1 savaşçısı bulunmakta, ancak örgütün bu yönde bir açıklaması yok.

KP/İÖ (Komünist Parti – İnşa Örgütü):
MLKP’den ayrılan TKP/ML hareketi kökenli yapı. MLKP ile aralarında şiddet olayları gerçekleşmiş ve ağır darbe almışlardır. Günümüzde Yazılama ve Avrupa’da yapılan çeşitli etkinlikler dışında pek faaliyeti yok.

MKP/T-KK (Maoist Komünist Partisi / Türkiye – Kuzey Kürdistan)[3. Kongreciler]:
TKP/ML içinde 1994 yılında yaşanan bölünme sonucunda oluşan iki gruptan birinin (TKP(ML)) 2002 yılında isim değiştirmesi ile kurulmuştur. HKO (Halk Kurtuluş Ordusu) adında partinin önderliğinde bir gerilla oluşumu ve PHG (Partizan Halk Güçleri) adında kent gerillası oluşumu var. DEH üyesi. Burjuva basına yansıyan Mit raporuna göre Kobanê’de savaşan 1 savaşçısı bulunmakta, ancak örgütün bu yönde bir açıklaması yok.
Gençlik Örgütü: MGB (Maoist Gençlik Birliği)

MKP (Maoist Komünist Partisi)[Ayrılan Grup]:
3. Kongrede yaşanan radikal değişiklikler sonrasında çeşitli eleştiriler ile MKP’den ayrılan, 3. Kongre öncesi görüşleri savunan ve MKP adını kullanan grup.
Gençlik Örgütü: MGB (Maoist Gençlik Birliği)

TKP/ML (Türkiye Komünist Partisi / Marksist Leninist (Konferans)):
TKP/ML içinde 1994 yılında yaşanan bölünme sonucunda oluşan iki gruptan biridir. TİKKO (Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) adında partinin önderliğinde bir gerilla yapılanması vardır. Günümüzde en aktif örgütlerdendir. ICMLPO üyesidir.
Gençlik Örgütü: TMLGB (Türkiye Marksist Leninist Gençlik Birliği)

TKP/ML (Türkiye Komünist Partisi / Marksist Leninist (Maoist Parti Merkezi)) [Aktifliği Şüpheli]:
1987 yılında TKP/ML’den ayrılanlan grup. DEH üyesi. Biri 2008’de kapanmış, biri hala aktif olmak üzere iki web siteleri var. Ayrıca yayın organlarının da biri 2007 diğeri 2008’de kapanış iki web sitesi var. B web sitelerinde yayınlanmış en son içerik ise 2005 yılına ait. Ayrıca yapının 2009 yılında fiilen var olduğuna dair bilgilere de ulaştım. 2009 yılından sonra ise ne olduğu belli değil. Avrupa’da hala faaliyette olması muhtemel.
Yayınlar: İktidara, Kazanılacak Dünya

Alt 05.Kasım.2015, 02:44   #67

Proleter Sosyalist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Proleter Sosyalist
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 51205
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,153
605 Mesajına 1,266 Teşekkür Aldı

Bende başlık içinde sorayım bari TKP Atılım ve Ürün Dergisi çevresi aynı gelenekten geldiği halde ve benzer eleştirileri yaptıkları halde neden ayrılar? Ürün çevresinin legal parti kurması bahane edilmesin çünkü daha 3-4 yıldır kurdular partiyi ama iki çevrenin ayrılığı yıllara dayanıyor. Nedeni ne ve ne zamana dayanıyor kökü biri beni bilgilendirebilir mi?
Proleter Sosyalist isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Kasım.2015, 04:55   #68

Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
Proleter Sosyalist Nickli Üyeden Alıntı
Bende başlık içinde sorayım bari TKP Atılım ve Ürün Dergisi çevresi aynı gelenekten geldiği halde ve benzer eleştirileri yaptıkları halde neden ayrılar? Ürün çevresinin legal parti kurması bahane edilmesin çünkü daha 3-4 yıldır kurdular partiyi ama iki çevrenin ayrılığı yıllara dayanıyor. Nedeni ne ve ne zamana dayanıyor kökü biri beni bilgilendirebilir mi?
İki grubun yayınlarını takip etmen yeterli esasında...

1920 nin parti programı ,diğer sol herhangi bir parti programından farksız değildir...Burjuvaziden icazet almak için komünistlerin olmazsa olmazlardan vazgeçmelerini bizler oportünizm olarak değerlendiriyoruz..
Diğer belirleyici bir konu UKKTH değerlendirmesidir.İsmail Kaplan TKP geleneğinden gelen bir kişi değildir,daha çok Baas çı ulusalcı bir siyaseti vardır.Ayrıca Komünist Partilerin örgütlenmesinde kitle partisi olma ihtiyacı varmıdır ? TC de legal Komünist parti mümkünmüdür veya legal Kom Parti olabilirmi..?Bunlar hep tartışılması gereken konulardır..
Alt 04.Aralık.2016, 03:41   #69

mahir özenç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mahir özenç
Üyeliği durduruldu
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 41176
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 78
186 Mesajına 426 Teşekkür Aldı

Bu konuda İsmail Güney Yılmaz'ın güzel bir çalışması var. Linkini de şöyle bırakayım:

http://www.fikirkarargahi.com/turkiy...anahtar-liste/
mahir özenç isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mahir özenç Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 3 Kisi:
Alt 04.Aralık.2016, 13:57   #70

Akseymen
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
mahir özenç Nickli Üyeden Alıntı
Bu konuda İsmail Güney Yılmaz'ın güzel bir çalışması var. Linkini de şöyle bırakayım:

http://www.fikirkarargahi.com/turkiy...anahtar-liste/
Çok kabataslak olsada güzel bir derleme olmuş..TDH nin bu durumunda bu çalışmaya cesaret etmek bile takdir gerektirir..
Akseymen Adli üyeye bu mesaji için Teşekkür Eden 2 Kisi:
Alt 04.Aralık.2016, 21:34   #71

ÇAYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÇAYAN
ADALI
Kullanıcı Profili
Üye No: 50852
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 298
95 Mesajına 261 Teşekkür Aldı

Merhaba arkadaşlar.

İsmail Güney Yılmaz yazıları ve fikirleri ile hep devrimden ve devrimcilikten yana tavır almış bir aydındır. Birikimini kendini yüceltmek, direnenlere burun kıvırıp onları küçümsemek için değil, kendine "sırça köşkler" edinmek için değil halkın ve devrimcilerin çıkarları doğrultusunda ortaya koyarak devrimci mücadeleye kendi cephesinden bir katkı koyma gayretinde bulunmuştur. Fikirsel olarak onunla aynı düzlemde bulunmak da benim için sevindiricidir.

Bu çalışması da bayağı emek isteyen bir çalışmadır. Önemli kısmı illegal olan ve "terör örgütü" kapsamında değerlendirilen bu devrimci hareketlerle ilgili bu kadar meşru temelde ve sahih olmaya özen göstererek yaptığı bu çalışması güncel olması açısından bence değerlidir. Örgütleri kökenlerine göre tasnif etmesi tabi ki anlaşılır olmak ve karışıklığı önlemek için gereklidir. Fakat bu örgütlerin önemli bir kısmı köken aldıkları hareketlerden artık çok uzakta bir yerdedirler. Bence bu tasnife ek olarak legal-illegal olan, silahlı-silahsız olan. köken aldıkları gelenekle bağını koparan- koparmayan gibi ek sınıflandırmalar da yapılırsa daha anlamlı olacaktır.

Mesela ÖDP köken olarak THKP-C'den gelmekte ama bırakalım THKP-C'yi DY ile ne kadar bağı kaldı acaba. Ya da EMEP THKO kökenli olabilir ancak hem illegalitenin ve silahlı mücadelenin reddi bakımından hem de ideolojik çizgi itibariyle THKO ile ne kadar bağı var ki? Hatta bence HK-TDKP dönemi ile bile bağı kalmamıştır. Diğer DY devamcısı olduğu iddiasında bulunanların büyük çoğunluğu da özellikle Halkevleri de aynı şekilde. THKO çizgisinde olan hareketlerden illegal olanları bu yönüyle tamam ama ideoloji ve strateji açısından ne kadar THKO devamı görülebilir. Kaypakkaya çizgisinin önemli kısmı bu çizgiyi sürdürüyor. Bu çizgiyi değiştirenler de yine illegalitede ısrarcı olmaları yönüyle olumlu. Ancak Kaypakkaya çizgisinden uzaklar. Zaten Kaypakkaya çizgisindeki legalite savunucularının adresi genellikle Aydınlık oldu. Belki bu sayede ÖDP, EMEP gibi örnekler yaşanmadı.

TKP ve Troçkist geleneklerle ilgili yeterince vakfıyetim yok. Ancak genel bilgilerim doğrultusunda TKP geleneğinde illegalite ısrarı olanları TKP çizgisinin sürdürücüsü olarak değerlendirip bence legalizme savrulanları bunun dışında değerlendirmeliyiz. KSD, HY gibi hareketlerin zaten en baştan PC ile bir alakası kalmamıştı. Ancak bu geleneklerden gelenlerin bir kısmı daha önceki ve son dönemde devrimcilikte ve illegalitede ve hatta silahlı mücadelede ısrar yönüyle olumlu bir değişim gösterdiler bence. PC çizgisinin dışında olsalar da bu yönüyle olumlu. Kıvılcımlı geleneğine dair pek bir malumatım yok. TDP geçmişte bu hareketten olumlu anlamda kopan bir hareketti. Şimdi de yanılmıyorsan komünarların bileşenlerinden. SDP de diğer bileşeni. Bu devrimci bir değişim ve bileşim bana göre. SODAP çevresi de diğer devrimci yönü olan Doktorcu örgütlerdendi. Bunların dışındakileri pek bilmiyorum.

TKP-SİP çizgisi ise bence şark kurnazlığı geleneğinin kurucusu. Baş ağrıtmayan ama "komünist" söylemleri de elden bırakmayan, küçük-burjuvazi kuyrukçuluğunu çizgi haline getirmiş bir hareket. Ancak ona dönük tepkim siyasi çizgisinden ziyade ahlaki yönlerine. TİP-Gelenekten gelen bir hareket olarak önce TSİP'in adından SİP'i kullanması, devletin 19 aralık katliamı ile tüm devrimcilere saldırdığı bir dönemde rüşvet niyetine serbest bırakılan komünist adıyla örgüt kurabilme yasasını TKP geleneğiyle hiç alakası olmamasına rağmen sorumsuzca çalması, Aynı dönemde katliama tepki göstermek yerine "nihayet devrimci demokrasi öldü" diyerek sevincini gizleyememesi ahlaki olmayan yönleri. Hiçbir devrimci gelenekten olmamasına ve kendisi zaten "gelenek"ten gelmesine rağmen isim hırsızlığı ile TKP sempatizanlarını, devrimciliğin ölümle sınandığı dönemde bundan uzaklaşanların keskin isimleriyle kendilerine gideceklerini düşünerek sevinmesi, TKP'den gelen bir grubun isim tartışması yaptığında hatasını kabul etmeyip bir de saldırganlaşması bu hareketin hiçbir gelenekten olmadığını ama isim hırsızlığı, arsızlık ve köylü kurnazlığı geleneğini yarattığını gösterir.

Özet olarak alakasız olsa da kökenlere göre sınıflama gerekli. Ama ek sınıflandırmayla diğer temel noktalarda da daha açıklayıcı şekilde ele almak gerekir. Açıkçası ben örgütlenme sayısının son yıllarda azaldığını düşünürdüm ama demek ki pek bir şey değişmemiş. Hatta Troçkistler kitle olarak olmasa da örgüt sayısıyla diğer gelenekleri geçmişler. Demek bizim memleketin tüm sol akımları aynı. Bizim genlerimizde var galiba Umarım devrimci örgütler büyür, aynı örgütte veya cephede bir araya gelip devrimci mücadeleyi yükseltirler. Hepsine başarılar diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla...

Not: Mesajı ilk yazdığımda kıvılcımlı geleneği ve doktorcu kelimeleri yerine yanlışlıkla Hocacı yazmışım. Farkedip düzelttim. Kusura bakmayın.

Ek: TKP-SİP çizgisi bir dönem de HK çizgisinin ve KÖH'ün kullandığı Yurtsever ile Cephe'nin Cephe'sini birleştirerek Yurtsever Cephe adıyla da örgütleniyorlardı. Yani prim yapacağını düşündükleri ne varsa onu kullanmak doğalarında var sanki.

Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 2 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...