Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Diğerleri

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Limter - İş
Cevaplar
11
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
3621
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 13.Eylül.2007, 23:00   #1

(!) - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
(!)
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 10292
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
6 Mesajına 7 Teşekkür Aldı
Standart Limter - İş

Liman, Tersane, Gemi Yapım Onarım İşçileri Sendikası - LİMTER-İŞ

17 Eylül 1976 tarihinde İstanbul’da kurulan Limter-İş, Haziran 1977’den beri Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu’na üyedir. 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle birlikte tüm diğer sendikalar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve kurumların olduğu gibi Limter-İş’in de çalışmaları durduruldu ve dönem başkanı Emir Babakuş tutuklanarak cezaevine kondu.

1991 yılında çalışmalarına yeniden başlayan Limter-İş, sürekli sermaye ve devlet saldırılarının hedefi oldu. O, tersane işçilerini örgütlemeye ve hak aramaya çalışırken sadece tutuklamalarla baskılarla karşı karşıya kalmadı. Daha önce defalarca gözaltına alınan Limter-İş Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter, son olarak 5 Mart 1999 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınmış ve İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nde işkenceyle katledilmiştir.

Tersanelerde taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırma oldukça yaygın, işçilerin büyük kısmı sigortasız ve düşük ücretle çalışmaktadır. Gemi yapımının oldukça tehlikeli olmasına rağmen, iş güvenliğinin sağlanmasına dönük hiçbir önlem alınmayışından dolayı sürekli ölümler ve yaralanmalar yaşanmaktadır. Limter-İş, son 6 ayda 12 işçinin iş kazasında hayatını kaybettiği Tuzla tersanelerinde, sigortasız ve sendikasız çalıştırmaya ve iş cinayetlerine karşı önemli mücadeleler yürütmektedir.

İş “kaza”larının katliama dönüştüğü, sık sık işçi maaşlarının ödenmediği Tuzla bölgesindeki Desan Tersanesi’nde başlatılan direniş, tersane işçilerinin işyerini işgaliyle devam etti. Devlet ve onun kolluk güçleri, işçilerin kararlı direnişini kırmak isteyen patronun yönlendirmesi ile Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Cem Dinç ve Eğitim Uzmanı Kamber Saygılı’yı 10 Haziran 2006 tarihinde gözaltına alarak hukuksuz bir şekilde tutukladı. Ancak tersane işçilerinin eylemli protestoları, yurt içi ve uluslararası alanda yürütülen geniş kampanyalar sonucu devlet, Dinç ve Saygılı’yı 1 ay sonra serbest bırakmak zorunda kaldı.

Limter-İş sendikasının hedef seçilmesinin nedeni, tersanelerdeki ağır iş koşullarına karşı yürüttüğü mücadelenin yanı sıra, şovenizme, savaşa ve işgallere karşı duruşuyla, anti-demokratik uygulamalara ve insan hakları ihlallerine karşı mücadelesiyle, Türkiye ve K. Kürdistan’daki demokrasi mücadelesine aktif katılım göstermesindendir.

Limter-İş Sendikası Başkanı Cem Dinç ve Genel Sekreteri Zafer Tekdaş 21 Eylül 2006’den beri cezaevinde tutulmaktalar. Limter-İş sendikası, sendikanın basılmasına ve yöneticilerinin tutuklanmasına ilişkin aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

BASINA VE KAMUOYUNA

21 Eylül tarihinde DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikamız’ın Genel Merkezi TMŞ polislerince basılmış, saatlerce süren aramanın ardından Genel Başkan’ımız Cem Dinç ve Genel Sekreterimiz Zafer Tektaş gözaltına alınmıştır.

Ayrıca arama sonucunda 1 adet DİSK Başkanlar Kurulu Karar Metni, 4 adet video kaset, 12 adet disket, 1 adet bilgisayar kasası, 2 adet kolonya şişesi, 62 adet CDve 3 adet fax kağıdımıza el konulmuştur.

Peki gerekçe ne? Koskoca bir hiç! Kaldı ki gerekçe ne olursa olsun sendikamızın yasallığı ve meşruluğu karartılamaz. Sendikamızın safı ve yeri bellidir. İşçi sınıfından ve ezilenlerden yanadır, saldırıya maruz kalmamızın nedeni de budur. Yıllardır tersanelerde kölece çalışma koşullarına karşı mücadele ettiğinden dolayıdır. Kendilerini her şeyin üstünde gören, işçileri bile bile ölüme gönderen, sigortalarını, dahası ücretlerini dahi ödemeyen taşeronluk sistemine karşı verdiği mücadeleden dolayıdır.

Biz Limter-İş Sendikası olarak bu zamana kadar yaptıklarımız yapacaklarımızın güvencesi olamaya devam edecektir diyoruz. Gücünü işçi sınıfından,tersane işçilerinden, ezilenlerden alan Limter-İş, emekçi insanlığın eşit, özgür ve sınıfsız bir dünyaya olan inancıyla yoluna devam edecektir.

LİMTER-İŞ SENDİKASI adına

KAMBER SAYGILI (Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı)

23.09.2006

LİMTER-İŞ

Evliya Çelebi Mah. Deniz Sokak No: 1 K2 D3 Tuzla/İSTANBUL

Tel: (0216) 446 75 45 Faks: (0216) 446 75 46

E-mail: [email protected], [email protected]
(!) isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Eylül.2007, 23:52   #2

devgenç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
devgenç
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 1049
Teşekkür Grafikleri
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı

limter işin bize ne yararı olcak anlayamadım

devgenç isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Eylül.2007, 23:55   #3

** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
**
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 97
Teşekkür Grafikleri
3 Mesajına 4 Teşekkür Aldı

Alıntı:
devgenç Nickli Üyeden Alıntı
Ne güzel yorumlar yapıyorsunuz.Ne güzel ya devrimci bir sendikanın işçi sınıfına ne yararı olabilir ki demi?
** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Mart.2008, 14:57   #4

grupYORUM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
grupYORUM
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 6816
Teşekkür Grafikleri
1 Mesaja Teşekkür Edildi

Bana Ne Faydasi Olcak KardeŞİm GÜle GÜle Banane Dİmİ ? BÖyle Olmasi Gerekİyor Dİmİ ArkadaŞlar..

İŞÇİ Sinifinin Kazanimlari Bİzİm Kazanimlarimizdir !!!
grupYORUM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Mart.2008, 15:02   #5

-. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
-.
Okuyucu
Kullanıcı Profili
Üye No:
Teşekkür Grafikleri

Alıntı:
biz kim için mücadele ediyoruz. BİZ KİMİZ ? bunları sorgulamanı isterdim
Alt 20.Aralık.2008, 15:31   #6

değirmendere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
değirmendere
Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 14962
Teşekkür Grafikleri
Standart Cevap: Limter - İş

komünistler işçiler için örgütlenmeye, mücadeleye...
YAŞASIN KOMÜNİZME ÖNDERLİK EDECEK İŞÇİLERİN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ
değirmendere isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Aralık.2008, 16:49   #7

İBO'CU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İBO'CU
HAY-MAT-LOS
Kullanıcı Profili
Üye No: 2996
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,142
1,993 Mesajına 5,120 Teşekkür Aldı

Alıntı:
Emek Mücadelesi vermiyorsan eğer;

Genel başkanı SÜLEYMAN YETER'İ İşkence tezgahlarında,

Üyelerini iş kazası adı altında Patron cinayetlerinde kaybeden,

Bir emek örgütünün, tanıtılmasına da böyle tepki gösterirsin.

Helal olsun sana ve senin gibilere arkadaşım.

Başka ne denebilir ki.
İBO'CU isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05.Ocak.2009, 21:56   #8

-- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
--
Okuyucu
Kullanıcı Profili
Üye No:
Teşekkür Grafikleri

limter işin sana ne faydası olcaki demi sana ne işçilerden.devrimci mücadelnin sana ne faydası olcak dimi?
Alt 14.Ocak.2009, 19:00   #9

İBO'CU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İBO'CU
HAY-MAT-LOS
Kullanıcı Profili
Üye No: 2996
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,142
1,993 Mesajına 5,120 Teşekkür Aldı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), gözaltıda işkenceyle öldürülen Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter davasında Türkiye'yi tazminat ödemeye mahkum etti.

AİHM, 7 Mart 1999'da İstanbul Emniyet Müdürülüğü'nde gözaltındayken işkenceyle katledilen Süleyman Yeter'in davasını karara bağladı. Türkiye'nin "Yaşam hakkı" başlıklı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ikinci maddesinin ihlal ettiğini belirten mahkeme, Türkiye'yi 110 bin 720 euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter, Dayanışma gazetesi bürosuna 5 Mart 1999'da yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülen Yeter, işkenceyle katledildi.

Yeter'in ölüm nedeninin işkence olduğu Adli Tıp raporuyla belgelendi. Bunun üzerine İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Mehmet Yutar, Erol Erşan ve Ahmet Okuducu adlı polisler hakkında dava açıldı.

Avukatların yargılama boyunca, soruşturmanın yüzeysel olduğu, dönemin Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Terörle Mücadele Şube Müdürü ve Emniyet Müdür Yardımcısı hakkında da soruşturma açılması talepleri ise dikkate alınmadı.

Okuducu yakalanamadı

Sanıklardan Ahmet Okuducu'nun gözaltına dahi alınmadığı dava, 1 Nisan 2003'te karara bağlandı. Mahkeme polisler Mehmet Yutar ve aranan Ahmet Okuducu'yu, Yeter'e işkence yaparak ölümüne neden olmaktan suçlu buldu. Mahkeme, sanık Yutar'ı önce 'kastı aşarak kasten adam öldürmek'ten 10 yıl ağır hapse mahkûm etti.Ancak bu ceza 'failin birden fazla olması ve asli failin belirlenememesi' iddiasıyla TCK 463. madde uyarınca 5 yıla indirildi. Mahkeme, daha sonra da sanık Yutar'ın cezasında bu kez 'iyi halli' olduğunu belirterek ikinci kez indirim yaptı. Sonuç olarak Süleyman Yeter'e işkence yaparak ölümüne neden olanlardan Yutar'ın cezası 4 yıl 2 ay ağır hapis olarak belirlendi. Mahkeme, sanıklardan Erol Erşan hakkında kanıt yetersizliğinden beraat kararı verirken, yakalanamayan firari sanık Ahmet Okuducu hakkındaki dosya ayrıldı.

Ödül gibi ceza

4 yıl 2 aylık ceza, Yeter'in eşi Ayşe Yumli Yeter ve avukatlarınca 'ödül gibi ceza' olarak değerlendirildi ve mahkeme kararı, müdahiller ve İstanbul Başsavcılığı'nca temyiz edildi, Yargıtay Başsavcılığı da karara bozma istedi. Ancak, itirazlar sonuç vermedi ve Yargıtay 1. Ceza Dairesi, mahkemenin kararını oybirliğiyle onadı.

Kaynak:Atılım

TAA SPARTAKÜSTEN BİZE MİRAS KALAN; BİR SEVDA UĞRUNADIR.
DAĞLARIN DORUKLARINDA TÜKETİLEN ZAMAN.
DAYAMIŞ OMUZUNA SİLAHI, BİLİNMEZ NE DÜŞÜNÜR,
KİMBİLİR NERESİNDE SEVDANIN,
SEVİŞİRKEN GÖZLERİ ÇOBAN YILDIZIYLA;
HENÜZ NAMLUSU SOĞUMAMIŞ,
NÖBETÇİ PARTİZAN.

İBO'CU isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Ocak.2009, 16:51   #10

ekmekvegül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ekmekvegül
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üye No: 1982
Teşekkür Grafikleri
Standart Limter-İş: Özbek işçi sınıfı içindeki kontra elebaşısıdır

Limter-İş: Özbek işçi sınıfı içindeki kontra elebaşısıdır

İSTANBUL (25.01.2009)- Limter-İş Sendikası, Türk ****l Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek'in Ergenekon'dan gözaltına alınmasına ilişkin bir açıklama yaptı. Sınıf sendikacılığı ile kontra sendikacılık ayrımına dikkat çeken Limter-İş, “Özbek sermayenin işçi sınıfı içindeki kontra kollarının elebaşısıdır” dedi.

DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası'nın Ergenekoncu Özbek'in gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

34 yıllık hanedan gözaltında
22 Ocak 2009 tarihinde Türk ****l Hanedanının hanedanlıkları (Mustafa Özbek’in evi, Türk ****l Center ve AVRASYA adlı televizyonu) Ergenekon operasyonunun 11. dalgası kapsamında TC polisi tarafından abluka altına alınıp arama yapıldı. Ardından hanedan Mustafa Özbek birkaç yandaşıyla birlikte gözaltına alındı.

Mustafa Özbek’in sendika başkanı, Türk ****l’in ise işçi sendikası olarak lanse edilmesi dün olduğu gibi bugün de yüreğini ve beynini işçi sınıfının kurtuluşuna adamış olan herkesi bir kez daha derinden yaralamıştır.

Türk ****l’e yapılanları bir işçi sendikasına yapılmış olarak görseydik, işçi sınıfından yana sendikalar olarak bütün gücümüzle savunur önünde işçi asker olurduk. Oysa o, özelleştirmeci, taşeroncu, TİS’lerde ****l işçilerine ihanet eden, işçilerin birliği halkların kardeşliğine karşı ise ırkçı ve şovendir. O, yüzlerce, binlerce kez işçi sınıfına ihanet etmiş, Birleşik ****l-İş Sendikamıza karşı patronların can simidi olmuştur.

34 yıllık Özbek hanedanlığı bugüne kadar gücünü patronlardan, devlet erkinden, hükümetlerden almış onların kucağında el bebek gül bebek büyütülmüş, sermayenin işçi sınıfı içinde kontra kollarının elebaşısıdır.

Acı olan böyle bir hanedanın cezasının işçi sınıfımız özelliklede ****l işçisi tarafından kesilmemiş, hak ettiği yere tarihin çöplüğüne atılamamış olmasıdır. Yine ne acıdır ki Türk ****l bu konuda tek örnek de değildir.

Bu arada kendisini “sütten çıkmış ak kaşık” gibi gösteren, AKP’ye karşı mangalda kül bırakmayan Aslan Sosyal Demokrat CHP milletvekilleri ise işçilerin ve kamuoyunun gözünün içine baka baka işçi düşmanı hanedanı gururla savunup sahiplenmişlerdir. Halkımızın deyimiyle “Arkadaşının kim olduğunu söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” misali CHP gerçek kimliğini ayan beyan bir kere daha ilan etmiştir. Başta ****l işçileri olmak üzere işçi sınıfımız sadece AKP’ye MHP’ye DSP’ye BBP’ye değil CHP’ye de gereken cevabı mutlaka verecektir.

Bizlere düşen görev ve sorumluluk bugün daha da artmıştır. Sınıf sendikacılığını rehber edinenler olarak ya yüreğimizi beynimizi ve yumruklarımızı birleştirip tarihsel misyonumuza layık olacağız ya da işçi sınıfımız ve ezilen halkımız kontra sendikacıların ve de sermaye kliklerinin ellerinde birer domino taşı olmaya devam edecek.

Yaşasın sınıf sendikacılığı

Atılım Günlük Haber Bülteni - Ana Sayfası
ekmekvegül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.Şubat.2009, 23:59   #11

ekmekvegül
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart Pendik Tersanesi'nde işçiler direnişe başladı

Pendik Tersanesi'nde işçiler direnişe başladı

İLGİLİ HABERLER
Pendik tersanesinde işçiler iş durdurdu
Pendik tersanesinde direnen işçiler kazandı

KARTAL (06.02.2009)- Pendik Askeri Tersanesi içerisinde bulunan Detay Denizcilik isimli taşeronda ücretleri ödenmeyen 55 sendikalı işçi, patronun ücretlerini ödememesi üzerine iş bıraktı. Patron, 8 öncü işçiyi işten attı. Sendika, işyeri önünde direniş başlattı.

Pendik Askeri Tersane Komutanlığı bölgesi içinde faaliyet yürüten CHT Denizcilik Gemi Sanayi'ne bağlı Detay Denizcilik isimli taşeron firmada çalışan işçiler, 3 aylık ücret haklarını istedikleri için işten atıldı. Geçtiğimiz haftalarda alacakları için üretmeme haklarını kullanan işçiler, patronun sözünü tutmaması üzerine tekrar direnişe geçti. DİSK'e bağlı Limter-İş üyesi 55 işçi dün yeniden iş bıraktı.

İşçilerin haklarını aramasına tahammül edemeyen taşeron firma, dün akşam sendikalı 7 işçiyi işten attı. Patron, işçileri darp etti, haklarını aldıklarını beyan eden belgeleri imzalatmaya çalıştı.

Limter-İş Sendikası bugün sabah saatlerinde Pendik'ta bulunan tersane önünde direniş başlattı.

Limter-İş: Talepler karşılanana kadar
Tersanede yaşanan sorunları gazetemize aktaran Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, tersane patronlarının ekonomik kriz bahanesi ile keyfi uygulamalarda bulunduğunu söyledi. “İşçilerin yasal hakları, birikmiş alacakları, hak gasplarına dönük saldırılar furyası devam ediyor. Bugün Pendik Askeri Tersanesi'nde CHT ana firmasına bağlı Detay Denizcilik'te çalışan üyelerimiz de aynı saldırıları yaşamıştır. Limter-İş Sendikası olarak kuralsızlığa, keyfiliğe ve yasadışılığa karşı duruyoruz. Bu tersanede hak gasplarına karşı burada bekleyişimizi sürdüreceğiz” dedi. Dinç, kazanana kadar direnişlerine devam edeceklerini belirtti. İşçilerin haklarını alabilmek yapılması gereken ne varsa yapacaklarını söyledi, hukuki girişimlerde de bulunacaklarını ekledi. Dinç, “Taleplerimiz karşılana kadar fiili meşru mücadele hakkımızı da kullanacağız” diye konuştu.

Farklı işkollarında devam eden işçi direnişlerini de hatırlatan Limter-İş Genel Başkanı, “Kazanımımızın yolu ancak işçi sınıfı direnişlerinin birleştirilmesiyle gerçekleşecektir” dedi. Dinç, askeri tersanede Türk-İş'e bağlı Harp-İş Sendikası'nın yetkili sendika olduğunu ifade etti. “Pendik askeri tersanesi'nde bin 800 işçiyi temsilen Harb-İş sendikası da direnişin başından beri ilgi ve alakasını sendikamızdan esirgememiştir. Sınıf dayanışmasının güzel bir örneğini sergilemiştir. Bundan sonra da dayanışma içerisinde olacağız.” şeklinde konuştu.

İşçiler: Haklarımızı alana kadar tersane önündeyiz
İşten atılan işçiler de gazetemize şöyle konuştu.

Ali Rıza Koçak: 3 aydan beri aylıklarımız ödenmiyor. Patronla bir hafta önce konuştuk. 'Paramızı verin, yoksa çalışmama hakkımızı kullanacağız' dedik. Önce 27-28 Ocak'ta iki gün iş durdurduk. Ana firma CHT'nin patronu Hakkı Tuğcu, bizimle görüştü, bir hafta sora tüm haklarımızı ödeme sözü verdi. Ama paramız verilmedi. Tam tersine ellerindeki kağıtları işçi arkadaşımıza saldırarak, imzalatmaya çalıştılar. Biz kabul etmedik. Akşam çıkışımızın verildiğini öğrendik. Haklarımızı alana kadar bu tersane önünden ayrılmayacağız, işe geri dönme talebimiz devam ediyor. Geri kalan işçi arkadaşlar içerde çalışmama haklarını kullanıyorlar. Onlara da baskı uygulanıyor.

İbrahim Şimşek: 10 yıldır tersanelerde çalışıyorum. 1 Ocak'ta işe gelmedim diye çıkışımı verdiler. Paramı istemeye geldim, yarısını verdiler, kalanı posta yoluyla yollayacaklarını söylediler. Bende bunu kabul etmedim. Beni tekrar işe geri aldılar. 15 gün boyunca askeri tersanede sigortasız çalıştırdılar.

Hacı Meral : 3 yıllık işçiyim. Benim eşim sigortasız ve rahatsızlığı var. Ramazan'ın başında kaza geçirdim, 24 gün yatağa mahkum kaldım, 5 ay iş bulamadım. Bundan dolayı borçlarım birikti. Bankadan ihbarname geldi haciz için, üç aydır kira veremediğim için ev sahibi evden çıkmamı istiyor. Durumu izah ettim, şimdiye kadar oyaladılar dün de çıkışımı verdiler. İki aylık alacağım var.

Hakan Göze: Aralık ayında giriş yaptım, dün çıkış verdiler. Şimdi ise ortalıkta yoklar. Yani bir gelişme yok. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Atılım Günlük Haber Bülteni - Ana Sayfası
ATILIM
Alt 10.Şubat.2009, 20:10   #12

ekmekvegül
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Teşekkür Grafikleri
Standart Limter-İş: Bakan, ölüme davetiye çıkarıyor

Limter-İş: Bakan, ölüme davetiye çıkarıyor

HABER FOTOĞRAFLARI
İLGİLİ HABERLER
Limter-İş: Gazze’de Filistinliler, tersanede işçiler öldürülüyor
Tuzla tersanelerinde 119. cinayet Selim Sevgili son yolculuğuna uğurlandı

KARTAL (10.02.2009)- Limter-İş Sendikası, yaşanan 119. cinayeti bugün Dentaş Tersanesi önünde protesto etti. Sendika, patronların krizi bahanesiyle 50 işçinin yapacağı işi 10 işçiye yaptırdığını belirtti. Çalışma yoğunluğuna karşı uyardı, Bakan Yıldırım'ın ölüme davetiye çıkardığını belirtti.
DİSK'e bağlı Limter-İş Sendikası, bugün sabah Dentaş Tersanesi önünde Selim Sevgili isimli işçinin iş cinayetine kurban gitmesini protesto etti. Limter-iş üyeleri iş yasalarına göre çalışmanın yasak olduğu Pazar günü iş cinayetine kurban giden Selim Sevgili'yi andı. Sendika taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Aydıntepe'de bulunan tersane önünde, üzerinde Selim Sevgili ve iki çocuğunun resimleri bulunan “Gazze'de Filistinliler, tersanede işçiler ölüyor” yazılı pankart açıldı. Eyleme ESP, DTP, Emekli-Sen, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve UİDDER üyeleri destek verdi.

İş cinayetlerini nasıl açıklayacaksınız?
Eylemde açıklamayı Limter-İş Sendikası Genel Sekreteri Kanber Saygılı okudu. Saygılı, “Tersanelerde iş cinayetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Sınıf kardeşimiz Selim Sevgili, Dentaş Tersanesi Teknol Denizcilik’te Pazar günü çalışırken Ambar kapağının sıkıştırması sonucu yaşamını kaybetti, iş cinayetlerine kurban giden 119. işçi oldu” deiye konuştu. Saygılı, tersane patronları ve işbirlikçi sendika Dok Gemi-İş'in yaşanan iş cinayetleri karşısında “eğitimsizlik, yoğun üretim ve yer darlığı” gibi gerekçeler sunduklarını hatırlattı. Saygılı, “119. cinayetinin ardından bir kez daha soruyoruz; 17 bin işçiye eğitim verdik diyorsunuz. Bugün üretimi yarı yarıya düşürdünüz. Yer darlığınız da olmadığına göre halen yaşanan iş cinayetlerini nasıl açıklayacaksınız?" diye sordu.

Tedbir alınmıyor, iş güvenliği uzmanları işten atılıyor
Saygılı, son iki ayda tersanelerde 6 işçinin iş cinayetine kurban gittiğini söyledi. Patronlar ve AKP hükümetinin, işçilerin taleplerini görmezden geldiği müddetçe ölümlerin artarak devam edeceği uyarısında bulundu. Saygılı, “Tuzla tersanelerindeki sorunların çözümü için asıl taraf olan sendikamız Limter-İş ile masaya oturulmasını ve taleplerimizin kabul edilmesini istiyoruz" diye konuştu. Açıklamada yasalarca alınması gereken işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri kriz gerekçesiyle 'maliyeti artırıcı' olarak görüldüğü ve tersanelerdeki iş güvenliği uzmanlarının işten atıldığına vurgu yapıldı.

Bakan, patronları kuralsızlığa davet ediyor
Limter-İş Genel Sekreteri Saygılı, açıklamasında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın son işçi ölümünün ardından yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Bakan'ın Pazar günü çalışmaya ilişkin “Kriz koşullarında işçiler gece gündüz çalışacak tabi” sözlerinin tam bir sorumsuzluk örneği olduğunu belirtti. Saygılı, “Bakan, ölüme davetiye çıkarıyor, tersane patronlarına 'kuralsızlığa devam edin' çağrısı yapıyor.” dedi. Saygılı şöyle konuştu. “Ulaştırma Bakanı 'Ne kadar tedbir alınırsa alınsın, kişisel hatalar maalesef kazayı engellemeyi imkansız hale getiriyor' diyor. Mantık hala aynı. Her halükarda işçiler hatalı. Bu bakış açısı tersanelerdeki sorunu çözebilir mi? İş cinayetlerinin önüne geçebilir mi? Binali Yıldırım’ın 'bütün kazalar önlenebilir' diyen dünyanın tüm bilim insanlarından daha bilgili olduğunu da öğrenmiş bulunuyoruz.” Saygılı, işçilerin Pazar günü dahil gece gündüz çalıştırılmasına ilişkin ise “Kriz gerekçe gösterilerek 50 işçinin yapabileceği işin 10 işçiye yaptırılıyor” dedi. Çalışma yoğunluğunun arttırılması ve iş güvenliği tedbirlerinin rafa kaldırılmasına dikkat çekti.

Yaklaşık 70 kişinin katıldığı eylemde sık sık “İnsanlar ölüyor hükümet nerede”, “Artık ölmek istemiyoruz”, “İnsanca çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz” sloganları atıldı.
www.atılım.org

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...