Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Güncel Haberler > Burjuva Basını

Burjuva Basını Bu bölümde Burjuva basınının Sosyalistler hakkındaki güncel yazıları görübilir

Sol Gazete

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Kayseri'den aile faciası
Cevaplar
1
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
1016
Önceki Konu
önceki Konu

Seçenekler Stil
Alt 04.Mart.2014, 12:44   #1

Hasan Karataş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hasan Karataş
Komün
Kullanıcı Profili
Üye No: 26927
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 2,571
837 Mesajına 1,573 Teşekkür Aldı
Standart Kayseri'den aile faciası

Bilinç boşalması ile ilgili hep bir şeyler yazmayı ve de sürekli gündemde tutmaya gayret ediyorum. Bilinç boşalması sonucu bireylere imkânları yardımcı olur. Şayet bireyin kendisine yardımcı olacak imkânları yoksa, birey uçuk davranışlar sergilemek zorunda kalmaktadır. Egemen sistem hem bilincini hem de imkânlarını yok ettiği zaman bireyler cinnet hali yaşayabiliyor. Günümüzde bunun örnekleri çoktur. Ancak bunun çok azını ve çok göze çarpanı medya da görebiliyoruz.

Dün internet de gezinirken bir haber dikkatimi çekti. Kayseri’de bir baba önce eşini, sonra 3 çocuğunu bıçakla öldürmüş, ardından 4. Çocuğun okuldan gelmesini beklemiş, çocuğu evin dışında karşılamış ve 11. Kata çıkarmış, ardından oğluna sarılarak ikisi bir boşluğa atlamış ve ölmüşler. Baba 3 gün önce sosyal yardım kurumuna çıkmış ve yardım talebinde bulunmuş.

Şimdi bu olayın üzerine gidelim ve olayı masaya yatıralım.1- Baba kafayı kırmıştır veya borcu vardır diyerek geçiştirmeyi kimse düşünmesin.2- En az kadın cinayetleri kadar ciddi bir olaydır. 3- devletin topluma yaklaşımı düşmancadır. Benzer olayda olduğu gibi, sırtında çocuğunun ölüsünü taşımak zorunda bıraktığı gibi, hassasiyet göstermemiş. 4- babayı canilikle itham etmemeliyiz, zira kendisini de öldürdüğü gibi, çocuklar kendisine aitti, o nedenle çocukları öldürürken hissettiği acıyı tasavvur etmek mümkün değildir.

Burada bilinç birinci faktör olarak öne çıkmaktadır. Babanın imkânları çocukları ile birlikte toplumsal kurallar dairesinde yaşamak için yeterli gelmemiştir. İmkânların yetersiz olunca yaşamsal sorunların çözümüne bilinç yardımcı olur. Baba koşullarını aşarak kurallar dışı yaşamı göze alacak bilinci taşımıyor olmalı ki bu yolu seçmiyor. Baba burada sorunu çözmek için devlete gidiyor ve yardım istiyor. Baba devletin ve kuralların dışında yaşamı kurgulayacak bilinci taşımıyor. Devletten yardım alamayan baba, lanet olsun bu dünyaya diyerek ailesiyle birlikte yaşamdan çekiliyor.

Gerçekte baba hem topluma, hem devlete isyan etmiştir. İsyan anlaşılmıyor. Toplum insan değildir, zira o toplumun içinde bireyler böylesine acı bir şekilde ölmek durumunda kalıyor. Devlet insan değildir. Sonuçlarının ne olacağını hiç düşünmeden, bireylerin hem bilincinin, hem sermayesinin elinden alınması için gerekli tüm koşulları yaratmaktadır.

Devrimciler olarak parasız yaşamak zorunda kalan bireylere bilinç yönünden yardımcı olmalıyız. Parasızlar için dönüşüm sektörüne kâğıt ve naylon toplamalarını doğru bulmuyorum. Orada insani kırılma yaşanıyor. Ayni kedi köpek gibi çöplüklerden yaşıyor insanlar. Parasız yaşam için toplumsal düzeyde büyük çalışmalar yapmak günümüze ait devrimci görevdir diye düşünüyorum.

Kayseri’deki olayın detaylarında farklılıklar olabilir. Zira ben bunu bir internet sitesinden aldım. Önemli olan sonuçtur. Bu sonuçlar bizim gibi toplumlarda çokça yaşanmaktadır. Kayseri’deki birey cahil veya gerici olabilir, bizler açısından hiç önemli değil, bizler gerçek insanız, insanın acısından biz anlarız.
Alt 04.Mart.2014, 14:00   #2

İ.Seçil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İ.Seçil
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üye No: 35150
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 259
501 Mesajına 835 Teşekkür Aldı

Evet Kayseri,de bir içine patlama.
Bu tür olaylar artık türkiyede günlük olaylar haline geldi Trafikte hızlı davranmadığı için silahlar çekiliyor park sorunundan palalar havada uçuşuyor.Komşu yüksek sesle müzik dinlediğinde kavga başlıyor.İşsiz kalan baba aileyi doğruyor.Basit bir tepki eyleminde koca koca makinalar su sıkıyor biber gazları ile insanların gözlerini çıkarıyor.

Her gün TV lerde buna benzeyen haberler gırla gidiyor.Bana göre bu bir toplumsal depresyon hal.

İnsan yolda gitmeye korkuyor kim ne zaman üstüne sıçrayacak korkuyor.Hangi araç şerit ihlali yüzünden tepene düşecek korkuyor.
Türkiyenin garip ve güvensiz hali bir yandan bir başbakan 1500 koruma ile gezsin bir yandan suçu isbat edilemeyen insanlar 5 yıl ceza evinde kalsın, bir yandan suç delilleri gözümüze girdiği halde adamlar dışarı salınsın.

İnsanın böyle bir ülkede güveneceği tek allah kalıyor o da bu kadar şeytanın karşısında saklanmaktan başka yapacağı işi kalmıyor.

İnsan bu ülkeyi niçin sevsin.Böyle bir hükümet böyle bir siyaset rezillik diz boyu Seçim meydanlarında hep yalan öyle,ki sanki otamatik makinadan çıkar gibi.

Bu kadar milyoneri olan ülkede gel sen kiranı bile ödeyeme bu kadar villası olan bir başbakanın olduğu bir ülkede sen evine ekmek bile götüreme.

İnsan bir bataklıkta kendi gayreti ile çıkamıyor onu oradan kurtaracak bir dal bile yok,
Demek,ki insanlık böyle bir tarihi yaşaması gerekiyor.Demek,ki insanlık komünizm,i seçmek için geç kalmak üzere.

Şimdi bu tür haberlerden rahatsız olmalar başladı bu haberleri vermemeli imişler veya mümkün olan geç saatlerde vermeli imişler söylentileri dolaşıyor.İşte görüntüden duyumdan rahatsız olanlar var.
Onlar için çözüm gerçeğe gözlerini kulaklarını kapat iş tamam.Onlar devlet ihalelerinden parsayı götürenden 10 yıl içinde mülti milyoner olandan kamu mallarını soyandan bir gecede yasa çıkarıp ihalelerden pay alanlardan rahatsız deyil.Aile içi cinayetten, bunalıma girip katliam yapandan rahatsız olmuşlarda, diğerlerinden olmamışlar.

Eh zaten bir dünya yok,ki bir tanrıda yok her kesin keyfine çıkarına göre tanrı ve dünya var.
Evet bir çözüm gerekiyor tehlikede olan biz ve bizim gibiler.Nasıl bir çözüm bizim bildiğimiz tek çözüm komünist devrim onun içinde o depresyon hali olan insanlara ihtiyacımız var.Bildiğimiz tek çözüm örgütlenmek dayanışma kültürünü geliştirmek birbirimize sevgi vermek.Kapitalizmde çözüm artık kalmadı.

Bektaşilikte bir söz vardır.Tanrı için söylenmiştir ama onlarda zaten tanrıyı insan cemalinde anladıkları için bütün insanlar için söylenebilir

Korkarsan saklanırsın seversen kucaklarsınBence biz sevmesini öğrenelim.
İ.Seçil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil

Çark Dönecek Çekiç Vuracak Sosyalist İktidar Kurulacak!
Saat...